Wielu rodziców zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko języka obcego. Choć wcześnie rozpoczęta nauka angielskiego zdaje się gwarantować szybsze postępy, opiekunowie obawiają się że będzie ona stanowiła zbyt duże obciążenia dla malucha i zniechęci go zamiast zainteresować.
W jakim wieku zacząć naukę angielskiego?
W przypadku nauki angielskiego nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko poznawało obcy język równolegle z rodzimym. Gdy więc zaczyna ono mówić, może także rozpocząć naukę pierwszych obcych słów i wyrażeń. Naukowcy uważają, że mózg dziecka jest najbardziej chłonny między pierwszym a trzecim rokiem życia i zachowuje on swoją plastyczność do mniej więcej dziesiątego roku. W tym czasie bez trudu maluch może zacząć przyswajać obcy język.
Badania naukowe wykazują, ze mózg dziecka od chwili narodzin jest zaprogramowany na intensywne wchłanianie wszystkiego. W związku z tym każdy język, z którym będzie ono miało regularny kontakt, i którego będzie używać, przyswoi sobie w sposób naturalny i bez wysiłku. Jeśli jednak wasz maluch nie chce brać udziału w zabawach z angielskim, nie należy go do nich przymuszać. Być może za pół roku okaże większe zainteresowanie. Trzeba pamiętać, ze nie każde bowiem dziecko rozwija się w taki sam sposób.
Dlaczego warto uczyć dziecko języków obcych?
Nauka angielskiego od najmłodszych lat daje szansę na dwujęzyczność dziecka. Trenuje też ona odpowiednio jego mózg, pozwalając mu rozwijać procesy poznawcze. Umiejętność posługiwania się językiem przyniesie mu też niewątpliwe i wymierne korzyści w późniejszym wieku. Warto również pamiętać, iż zajęcia dodatkowe to dla naszych milusińskich nie tylko możliwość rozwoju, ale i nawiązania nowych przyjaźni i sprecyzowania zainteresowań.
Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?
Trzeba sobie uświadomić, iż małe dzieci uczą się języka inaczej niż osoby dorosłe. Większość maluchów nie będzie jeszcze budować zdań ani skomplikowanych wypowiedzi po angielsku. Przedszkolaki nie potrafią jeszcze tego robić nawet we własnym języku.
Naukę języka obcego warto rozpocząć w domu. Kolejnym etapem mogą okazać się zajęcia w przedszkolu, podczas których dziecko ma zapewniony kontakt z angielskim. Najważniejsza w nich jest zabawa, oraz przyjemna atmosfera w czasie posługiwania się językiem.
Początek nauki angielskiego powinien skupiać się na zabawie. Przedszkolak nie może się uczyć inaczej, gdyż odpytywanie go ze słówek pod presją może go tylko na stałe zniechęcić. Jednakże konkurs na najlepszą znajomość kolorów po angielsku przeprowadzany w przedszkolu, to już zupełnie co innego. Aby go wygrać – warto się już nieco skupić i wysilić. Piosenki, wierszyki, rymowanki i gry dla maluszków a kolorowe, ilustrowane czytanki – dla tych którzy znają już litery pozwolą naszym pociechom zapoznać się z językiem, w sposób przyjemny i bez niepotrzebnego przymusu.
Do malucha warto też zwracać się w obcym języku, aby poznał i w naturalny sposób używał angielskich zwrotów i sformułowań. Rozgarnięte przedszkolaki są też w stanie niekiedy przyswoić sobie najbardziej podstawowe reguły gramatyki. Nie może to jednak polegać na zapamiętywaniu formułek, tylko na udzielaniu automatycznych odpowiedzi, powtarzanych odpowiednią ilość razy.
Jak wykazują badania, rozwijający się mózg dziecka powinien przyjmować różnorodne bodźce, warto więc jak najbardziej urozmaicać zajęcia dla maluchów, wprowadzając do nich śpiew, taniec, zabawę, rozmowę, naukę słuchania czy chociażby filmy. Dla przedszkolaków dostępne są różnego rodzaju materiały pomocnicze w postaci kolorowych książek, płyt z muzyką i filmami, tematycznych zabawek w języku obcym oraz interaktywnych gier. Do szkoły językowej warto jest zapisać dziecko w wieku 8-10 lat, gdy opanuje już czytanie i pisanie we własnym języku, a także będzie w stanie przyswoić zasady gramatyki.