Dni tygodnia w języku angielskim

Strona główna » Dni tygodnia w języku angielskim

Dni tygodnia w języku angielskim

W Polsce, po niedzieli nadchodzi poniedziałek, czwartek jest czwartym dniem tygodnia a piątek piątym. Skąd w takim razie wzięły się angielskie nazwy dni tygodnia, i jak funkcjonują w codziennym języku?

Angielski tydzień

Nazwa pierwszego dnia tygodnia Monday pochodzi od łacińskiego określenia dies lunae, czyli day of the Moon – dzień Księżyca. W języku staroangielskim nazwa ta brzmiała kiedyś Monandæg. Popularny Easter Monday – to pierwszy poniedziałek po Wielkanocy, czyli nasz śmigus-dyngus. Z kolei Cyber Monday – to poniedziałek, który następuje po Święcie Dziękczynienia, dzień charakteryzujący się pokaźnymi obniżkami na zakupy online.

Jak się okazuje w języku angielskim oprócz niedzieli i poniedziałku nazwy dni tygodnia wywodzą się z z tradycji i kultury dawnych plemion germańskich. Wtorek po angielsku to Tuesday. Był on dniem poświęconym nordyckiemu bogowi męstwa, wojny, walki i siły– Tyrowi. Nazwa ta powstała od staroangielskiego określenia Tiw’s day. Najpopularniejszym wtorkiem w roku w Anglii jest poprzedzający rozpoczęcie Wielkiego Postu Shrove Tuesday, odpowiednik naszego tłustego czwartku.

989

Promocja!

A2 Pre-Intermediate online

  • Promocja – 10% RABATU  za dołączenie do kursu. 
  • Zajęcia prowadzone są wspólnie przez polskiego lektora i wykwalifikowanego native speakera
  • Lekcje są zrównoważone, koncentrują się na mówieniu, nowym słownictwie i słuchaniu. Zagadnienia gramatyczne są wprowadzane na zajęciach, a następnie ćwiczone online za pomocą naszej platformy e-learningowej
  • Wszystkie materiały są dostarczane przez Three Lions
  • Kurs składa się z 28 lekcji, każda po 60 minut
SKU: Brak danych Kategoria:

Zapisz się do grupy

Nazwa grupy Dni i godziny Start Koniec Cena Kup
A2 Pre-Intermediate 2a Wt + Czw 19.00-20.00 12.03.2024 25.06.2024 989 Zamawiam

Czytaj więcej

Opis

Nie musisz kupować książki, otrzymasz wersję cyfrową Materiały udostępniamy uczniom przed zajęciami, co daje czas na zapoznanie się z nimi W trakcie lekcji uczymy nowego słownictwa, umiejętności mówienia i słuchania. Poprawa płynności i komunikacji to nasze główne cele Dodatkowo, zagadnienia gramatyczne są wprowadzane w klasie, a następnie ćwiczone po zajęciach w aplikacji e-learningowej Three Lions Odwiedź  naszą platformę, aby rozwiązywać ćwiczenia, które umocnią język poznany na zajęciach Co tydzień studenci są zapraszani na dodatkowe, bezpłatne zajęcia, podczas których zachęcamy ich do mówienia i mają możliwość poznania studentów z innych grup Semestr kończy się egzaminem w wersji online obejmującym zagadnienia z całego kursu, po którym uczniowie otrzymują certyfikaty

Natomiast środa uważana była w brytyjskiej kulturze za dzień mądrości, wiedzy i magii. Według nordyckiej mitologii ich uosobieniem był Odyn, dawniej nazywany Woden, stąd Wednesday to dawny wōdnesdæg, czyli dzień Odyna. W roku pojawiają się dwie ważne środy – Ash Wednesday, czyli Popielec, oraz Good Wednesday Wielka Środa. Z kolei czwartek to Thursday, czyli Dzień Thora -, syna Odyna, boga piorunów, burzy, patrona ogniska domowego i małżeństw. Piątek nosi nazwę Friday. Pochodzi ona od imienia nordyckiej boginii – Frigg, żony Odyna. W wielu korporacjach często spotyka się określenie Casual Friday. Jest to mniej formalny dzień w tygodniu, w którym garnitury zastępuje się jeansami.

Natomiast angielska sobota nazywa się Saturday i pochodzi od Saturn’s Day, czyli dnia Saturna. Z kolei nazwa niedzieli nawiązuje do Słońca, najważniejszej gwiazdy naszego układu słonecznego. Nazwa ta wywodzi się z łacińskiego dies solis, co oznaczało dzień słońca – celebrowany przez pogańskich obywateli Rzymu.

Dni tygodnia funkcjonują w wielu angielskich idiomach.

Skróty od dni tygodnia

W każdym przypadku, nazwy angielskich dni tygodnia zapisujemy wielką literą. Podobnie jak i dla miesięcy używamy też dla nich różnorakich skrótów, które często można spotkać w korespondencji: smsach oraz e-mailach.

Monday – Mo.; Mon.

Tuesday – Tu.; Tue.; Tues.

Wednesday – We.; Wed.

Thursday – Th.; Thu.; Thur.; Thurs.

Friday – Fr.; Fri.

Saturday – Sa.; Sat.

Sunday – Su.; Sun.

Przysłowia i idiomy angielskie

W języku angielskim funkcjonuje wiele nieformalnych powiedzeń, dotyczących nazw dni tygodnia. Należą do nich przysłowia takie jak:

  • Tuesday is the new Monday. – Wtorek jest nowym poniedziałkiem.
  • Whoever laughs on Friday, will cry on Sunday – Kto się śmieje w piątek, będzie płakał w niedzielę.
  • Wednesdays are like Mondays in the middle of the week – Środy są jak poniedziałki w środku tygodnia.
  • Better days are just around the corner. They are called Friday, Saturday and Sunday, – Lepsze dni są tuż za rogiem. Nazywają się piątek, sobota i niedziela.
  • A Sunday well spent, is a week of content – Dobrze spędzona niedziela, to tydzień zadowolenia

Oprócz przysłów podobnie jak i w Polsce istnieją różnorakie powiedzenia nazywane „idiomami”, związane z dniami tygodnia:

Monday morning quarterback to ktoś mądry po szkodzie, czyli ktoś kto wie co robić, gdy nie ma to już żadnego znaczenia.A week from next Tuesday – czyli tydzień po następnym wtorku to nieokreślony termin, który prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie. Working Saturday to pracująca sobota a Sunday best – najlepsze niedzielne ubranie. W Wielkiej Brytanii funkcjonują też określenia identyczne do używach w naszym kraju, albowiem, ktoś kto rzadko, a przez to słabo, porusza się samochodem to tzw Sunday driver czyli niedzielny kierowca.