Nie da się ukryć, że niektóre osoby uczą się języków obcych łatwiej i szybciej niż inni. Zdolności językowe często są uznawane za najważniejsze dla skutecznego uczenia się języków obcych, a ich brak, zdaje się tłumaczyć brak sukcesów. Predyspozycje te mierzą różnego rodzaju testy. Czy jednak rzeczywiście talent językowy jest niezbędny do nauczenia się skutecznej komunikacji w języku angielskim?
Co to są zdolności językowe?
Do cech tworzących zdolności językowe zaliczamy umiejętności:
- przechowywania materiału językowego przez czas niezbędny do jego rozpoznania i późniejszego przywoływania z pamięci,
- rozpoznawania funkcji słów w zdaniu,
- wnioskowania o formie językowej, regułach i strukturze języka na podstawie przykładów.
Ponadto za istotne cechy wyróżniające ucznia uzdolnionego językowo uważa się zdolność:
- zapamiętywania w krótkim czasie dużej ilości materiału i skojarzeń,
- rozróżniania informacji bardziej i mniej istotnych,
- stosowania poznanych reguł w nowym kontekście,
- łączenia nowych informacji z już posiadanymi.
Czy zdolności językowe są niezbędne do nauczenia się skutecznej komunikacji?
Choć istnieją osoby, którym zdecydowanie łatwiej przychodzi przyswajanie angielskiego, szczególnie te obdarzone słuchem muzycznym i dobrą pamięcią, nie jest prawdą, że tylko one mogą nauczyć się w tym języku porozumiewać.
Jeżeli nawet uważasz, że nie posiadasz tych predyspozycji, być może musisz spędzić nad pewnymi zagadnieniami nieco więcej czasu, ale wcale nie przekreśla to Twojej szansy na skuteczne komunikowanie się po angielsku. Jak wynika z badań naukowców, nie ma ludzi, którzy nie mogą nauczyć się języka obcego, istotny jest tylko wybór dobrej metody nauki i wykonanie wystarczającej liczby ćwiczeń.
Jak można rozwijać swoje zdolności językowe?
Na talent językowy zapewne duży wpływ mają geny, ale nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie rozwijać go i doskonalić swoich większych lub mniejszych predyspozycji. Co wobec tego możemy robić w tym zakresie?
Słuchaj muzyki po angielsku
Lubisz słuchać muzyki? Słuchaj jak największej ilości utworów w języku, którego się uczysz, co w przypadku angielskiego jest szczególnie ułatwione.
Nawet bierne słuchanie pozwoli Ci osłuchać się z wymową i słownictwem. Możesz jednak odnaleźć w Internecie słowa utworu wraz z tłumaczeniem, a potem słuchać go kilkukrotnie, śledząc tekst po polsku i po angielsku. Jeśli jesteś na bardziej zaawansowanym poziomie, możesz podjąć próby rozumienia piosenki ze słuchu, a na koniec sprawdzić tekst, wynotować nieznane słowa, zapisać ich znaczenie i śpiewać je jak najgłośniej.
Korzystaj z materiałów w Internecie.
Najwięcej zapamiętasz, jeśli oglądane filmy czy słuchane podcasty będą związane z Twoimi zainteresowaniami. Mogą to być filmiki na YouTube nawiązujące do Twojego hobby. Mogą to być też lekcje języka angielskiego poświęcone trudniejszym zagadnieniom. Dla bardziej zaawansowanych dobrym pomysłem jest także poszukanie podcastów do słuchania.
Przygotuj swoje „wyspy”.
O ile czytanie i słuchanie materiałów w obcym języku przychodzi nam łatwiej, najczęściej obawiamy się rozmawiać, bojąc się czy powiemy wszystko poprawnie. Aby zmniejszyć stres, możesz przygotować tzw. wyspy – wypowiedzi, których użyjesz podczas konwersacji. Najlepiej, aby dotyczyły one tematów, związanych z Tobą, czyli, gdzie mieszkasz, jaki masz zawód, hobby, czy plany na przyszłość. Zacznij od napisania krótkiej wypowiedzi po polsku, przetłumacz ją na angielski – i spróbuj nauczyć się jej na pamięć.
Mając opracowane takie „wyspy”, poradzisz sobie zarówno w szkole, jak i podczas towarzyskiej konwersacji.
Załóż angielski blog.
Pisanie po angielsku może również poprawić Twoje umiejętności komunikacyjne. Załóż bloga w obcym języku, który będzie dotyczył Twoich zainteresowań i zapisuj na nim pomysły, spostrzeżenia i cytaty. Stwórz słowniczek wyrażeń angielskich związanych z Twoim hobby np. jeśli jesteś pasjonatem oglądania filmów, niech to będzie słownictwo związane z ich tworzeniem i reżyserowaniem. Zamieszczaj krótkie recenzje, zapisuj wypowiedzi aktorów, czy reżyserów i ustosunkuj się do nich. Niech pisanie o swoim hobby stanie się Twoim codziennym nawykiem.