Szlifuj swój angielski- sprawdzone sposoby nauki

Home / Nowości / Szlifuj swój angielski- sprawdzone sposoby nauki

Szlifuj swój angielski- sprawdzone sposoby nauki

Niełatwo dziś wyobrazić sobie wyobrazić relacje biznesowe czy też wykorzystywanie nowych technologii bez znajomości języka angielskiego. Zdominował on ogólnoświatową komunikację tak zdecydowanie, że jego gramatykę i słownictwo przyswajają obecnie ludzie na wszystkich kontynentach. Jak wobec tego rozwijać swoją znajomość angielskiego i jakie sposoby najlepiej sprawdzają się podczas jego nauki?

Szlifuj swój angielski podczas czytania książek

W zależności od poziomu wiedzy można korzystać ze specjalnych wersji książek fabularyzowanych, dostosowanych do każdego poziomu języka. W księgarniach językowych znajdują się uproszczone wersje światowej literatury, dedykowane osobom będącym zarówno na poziomie Elementary, jak i Advanced.

Dobrym i skutecznym sposobem jest też czytanie książki, znanej już w polskiej wersji. Jeśli zapoznaliśmy się już z fabułą, łatwiej domyślimy się znaczeń nowych słów i właśnie poznanych zwrotów. Warto zaznaczać na kolorowo poznawane słownictwo i notować jego znaczenia. Można do tego wykorzystywać fiszki czy też mapy myśli.

mapy myśli pomagają w nauce angielskiego

Szlifuj swój angielski oglądając video w oryginalnej wersji

Istotną umiejętnością podczas nauki języka angielskiego jest słuchanie i rozumienie mowy. Oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej pozwoli nam poznać meandry potocznego języka, a więc wyrażenia slangowe, idiomatyczne, typowe dla kultury anglosaskiej dowcipy, przysłowia czy powiedzenia.

W zależności od znajomości języka, możemy stosować różne techniki oglądania filmów. Dobrym sposobem jest uruchamianie najpierw polskich a potem angielskich napisów, które ułatwią nam zrozumienie trudniejszych zwrotów.

Słuchanie muzyki i podcastów

Warto wykorzystywać do nauki języka również słuchanie ulubionych piosenek z tekstem w języku angielskim. Podśpiewywanie ich oraz kilkakrotne powtarzanie zawartych w nich zwrotów i słów daje dobre efekty, tworząc w naszym mózgu automatyczne wzorce struktur językowych, które potem przychodzą nam na myśl machinalnie. Można wykorzystywać każdy rodzaj muzyki, zarówno pop jak i rock, country, hip hop czy jazz, byle miała ona tekst w języku angielskim.

Słuchanie piosenek po angielsku to nie tylko struktury językowe, to również nauka wymowy, słownictwa. Istnieje wiele stron, na których odnaleźć można tez ich teksty, jeśli mamy problemy ze zrozumieniem ze słuchu.

Szlifuj swój angielski, ucząc się gramatyki online

Internet to doskonałe źródło nauki. Znaleźć w nim można strony poświęcone gramatyce z opisami i mnóstwem interaktywnych ćwiczeń. Większość z nich ma zamieszczony klucz, za pomocą którego można sprawdzić swoje odpowiedzi, a te najlepsze tłumaczą nawet zasadność danego rozwiązania i wskazują najbardziej typowe błędy.

Oczywiście dobry podręcznik do gramatyki też może okazać się cenną pomocą, ale nie oferuje on tych samych możliwości. Inny sposób zgłębiania gramatyki online to aplikacje na telefon, zawierające wiele przyciągających komiksów, śmiesznych piosenek czy też rozwijających gier. Większość aplikacji daje możliwość sprawdzenia postępów przy użyciu specjalnych quizów lub testów. Ważne jest, abyś przykładał się do nich, gdyż umożliwią Ci one sprawdzenie, czy zrozumiałeś poznane zagadnienia, i wskażą nad czym powinieneś jeszcze popracować.

Szlifuj swój angielski podczas rozmowy

Czytanie słuchanie i pisanie to umiejętności, które przyswajamy na co dzień. Zawsze bowiem znajdzie się coś na anglojęzycznej stronie, co nas zaciekawi i zmotywuje do przeczytania, wpadnie nam do ucha nowa piosenka, czy jakiś news z BBC. Niejednokrotnie musimy też pisać po angielsku, bo chcemy skomentować jakiś post albo skontaktować się z producentem, serwisem, czy znajomym na Facebooku. Najrzadziej mamy jednak okazje rozmawiać po angielsku. Dlatego warto zawierać przyjaźnie na profilach społecznościowych i komunikować się głosowo ze znajomymi. Innym wartym rozważenia sposobem nauki są korepetycje online skoncentrowane na konwersacjach. Mamy wówczas możliwość być na bieżąco poprawianym, sprawdzanym i motywowanym do rozwijania zakresu słownictwa, umiejętności rozumienia zasłyszanych informacji oraz komunikowania się po angielsku.