Wybierasz się na studia za granicę? Zdaj potrzebne egzaminy!

Home / Poradnik / Wybierasz się na studia za granicę? Zdaj potrzebne egzaminy!

Studia za granicą to marzenie niejednego młodego człowieka. Jest to wielkie wyzwanie i doświadczenie, które przygotowuje do dorosłego życia. Co więcej, tego typu kompetencje zaowocują w przyszłości, ponieważ zagraniczne studia są niezwykle pożądane na rynku pracy. Chcąc się odpowiednio przygotować do rekrutacji, należy zdać językowy egzamin przed studiami zagranicznymi. 

Egzamin przed studiami zagranicznymi – TOEFL, CAE i IELTS

Wybierając zagraniczne studia, wcześniej należy się zorientować jaki certyfikat językowy jest na nich wymagany. Obecnie trzy najbardziej popularne egzaminy to TOEFL, CAE oraz IELTS. Poniżej przedstawiono, czym się charakteryzują i gdzie są obligatoryjne. 

Kursy Online

TOEFL

TOEFL to skrót od Test of English as a Foreign Language. Jest to amerykański egzamin, sprawdzający umiejętność języka angielskiego pod kątem akademickim. Student musi mieć umiejętność rozumienia i posługiwania się angielskim w środowisku uczelnianymi. Egzamin prowadzony jest przez największą organizację na świecie – Education Testing Service. Certyfikat poświadczający umiejętności jest ważny przez 2 lata. W Polsce można go zdać tylko w wersji komputerowej, dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Jego cena to 215$, a finalna kwota zależy od aktualnego kursu dolara. 

Zdanie egzaminu TOEFL jest warunkiem przyjęcia na większość anglojęzycznych uczelni. Honorują go środowiska akademickie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii oraz na niektórych uniwersytetach w Wielkiej Brytanii. W przypadku krajów UE, jeśli język wykładowy to angielski, TOEFL również jest wymagany. Co więcej, obowiązuje również osoby, które planują pracować w USA i Kanadzie. 

Egzamin przed studiami zagranicznymi, czyli CAE

Egzamin C1 Advanced inaczej nazywany jest Certificate in Advanced English. Certyfikat potwierdzi, że posługujesz się płynnie językiem angielskim w sytuacjach zawodowych i akademickich. CAE wydawany jest przez Cambridge English Language Assessment, która swoją siedzibę ma w Anglii. Jako jedyny egzamin językowy w Polsce, przyznaje się go bezterminowo, a więc nie trzeba go nigdy ponawiać. W naszym kraju CAE można zdać w wersji pisemnej, jak i komputerowej. Obecnie jego cena wynosi 610 złotych. 

Certyfikat CAE jest honorowany przez 3 tys. instytucji na całym świecie. To egzamin przed studiami zagranicznymi, który należy zdać jeśli chcesz wyjechać do Wielkiej Brytanii. Pomaga w rekrutacji na uniwersytety w Australii, USA i Kanadzie. Uznawany jest na wielu uniwersytetach w Unii Europejskiej. 

IELTS

IELTS (International English Language Testing System) to najpopularniejszy językowy egzamin przed studiami zagranicznymi. Wydawany jest przez 3 organizacje: British Council, IDP Education i Cambridge English Language Assessment. IELTS ważny jest przez 2 lata, po tym okresie należy go ponowić. W Polsce można go zdać tylko w wersji pisemnej. Uzyskanie certyfikatu kosztuje 790 złotych i trwa ok. 3 godziny. Jest to najbardziej uniwersalny egzamin ze wszystkich. Jego uzyskanie pomaga studiować i pracować na całym świecie, ponieważ jest uznawany przez wszystkie władze imigracyjne.