Samodzielna nauka angielskiego czy kurs. Co lepsze?

Home / Poradnik / Samodzielna nauka angielskiego czy kurs. Co lepsze?

W dobie Internetu i technicznych nowinek samodzielna nauka angielskiego wydaje się prostym zadaniem. Z drugiej strony sprawdzone kursy językowe dają gwarancję rozwoju, a ich efekty są szybko widoczne. W czasie lekcji studenci chłoną wiedzę i uczą się płynnie rozmawiać w języku obcym. Poniżej przedstawiono zalety i wady każdego z wymienionych rozwiązań. 

Samodzielna nauka angielskiego w domu – wady i zalety

Samodzielna nauka angielskiego wydaje się stosunkowo prosta. Jej dostępność stanowi niewątpliwą zaletę. Obecnie każdy może oglądać seriale w języku angielskim, czytać edukacyjne treści i przeglądać filmiki na platformach streamingowych. Możliwości są niezliczone, przez co ciężko wybrać z nich cokolwiek wartościowego. Często uczniowie marnują czas na poszukiwanie materiałów dopasowanych do ich poziomu, a następnie tracą nimi zainteresowanie. 

Studenci mogą się uczyć angielskiego o każdej porze dnia, przez co są niezorganizowani. Zazwyczaj uczniowie odkładają lekcje na później lub nie przerabiają właściwie materiału, a konsekwencją takiego stanu rzeczy jest strata czasu i brak widocznych efektów. Samodzielna nauka angielskiego wiąże się z dyscypliną, a wiele osób poddaje się już po pierwszym tygodniu. 

Samodzielna nauka angielskiego to wyzwanie
Samodzielna nauka angielskiego to wielkie wyzwanie

Kolejną wadą takiego rozwiązania jest brak interakcji międzyludzkich. Samodzielnie można się nauczyć zasad pisowni i gramatyki, jednak do praktycznej nauki angielskiego potrzebny jest drugi człowiek. W tym celu warto zapisać się na kurs, ponieważ podczas lekcji inni uczniowie oraz native speakerzy pomogą w nauce poprawnej wymowy, a zajęcia opierają się głównie na komunikacji w języku obcym. Samodzielna nauka angielskiego jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto ma nienormowany czas pracy i nie może uczestniczyć w stacjonarnych zajęciach lub uczęszcza na kurs i chce osiągnąć szybciej widoczne efekty.

Kurs języka angielskiego – wady i zalety

Kurs angielskiego jest dobrym wyborem dla każdego, kto chce szybko i efektywnie nauczyć się rozmawiać w języku obcym. Zajęcia przeprowadzane są z profesjonalistami, którzy w razie problemów z poprawną wymową służą pomocą. W czasie kursu wszyscy jego uczestnicy kształceni są zgodnie z normą językową. Do zalet kursu językowego można zaliczyć unormowany czas zajęć. Przed rozpoczęciem semestru studenci otrzymują plan lekcji, gdzie zawarte są godziny spotkań oraz ich ilość. To narzuca uczestnikom obowiązek, którego starają się dotrzymać. Dzięki temu nie omijają lekcji, a zajęcia starają się jak najlepiej wykorzystać. 

Przed przystąpieniem do kursu, uczniowie wypełniają test, który jednoznacznie stwierdza, w jakiej grupie powinni się znaleźć. W czasie lekcji materiały dydaktyczne dopasowane są do ich umiejętności językowych, dzięki czemu u studentów nie występuje frustracja związana ze zbyt dużą trudnością materiału i nadmiarem informacji. Kursy językowe mogą się odbywać online, stacjonarnie, w grupach i indywidualne. Wszystko zależy od preferencji danej osoby. Do wad stacjonarnego nauczania można zaliczyć konieczność dojeżdżania do szkoły językowej, z kolei lekcje online u wielu osób powodują dyskomfort. Jeśli chcesz nauczyć się rozmawiać po angielsku, warto skorzystać z indywidualnych lekcji z native speakerem. Z kolei ucząc się języka obcego od podstaw, najlepszym wyborem będą zajęcia grupowe z innymi osobami, które są na tym samym poziomie zaawansowania. 

Samodzielna nauka angielskiego jest świetnym rozwiązaniem, gdy występuje razem z kursem językowym. Studenci, ucząc się w domu, utrwalają materiał przerobiony na zajęciach, nie mają problemu ze znalezieniem wartościowych materiałów oraz w efektywny sposób poszerzają swoją wiedzę. Co więcej, są bardziej zmotywowani do działania, ponieważ swoje postępy na bieżąco monitorują w czasie lekcji angielskiego.