Aplikacje do nauki języka

Nauka języka jest ważna – myślę, że wszyscy możemy się z tym zgodzić. Kiedy już zdecydujesz się uczyć nowego języka, następne pytanie brzmi: jak to robić? Obecnie istnieje wiele różnych sposobów nauki języka. Mogą to być kursy językowe online, korepetycje indywidualne lub w grupie, wyjazdy językowe za granicę, czytanie książek i czasopism, słuchanie muzyki, oglądanie seriali i podcastów oraz mówienie. Wiele z tych rzeczy ułatwią Ci aplikacje do nauki języka.

Po polsku było łatwiej

Od najmłodszych lat nauczyłeś się języka ojczystego, słysząc go, a potem mówiąc. Próba nauczenia się zupełnie innego języka wymaga czasu i cierpliwości. Jednak angielski jest językiem uniwersalnym i najczęściej używanym językiem na świecie, więc nauka tego języka naprawdę ma sens, zwłaszcza jeśli zamierzasz podróżować lub komunikować się w tym języku. Istnieje wiele różnych sposobów nauki angielskiego – niektóre działają dobrze, a inne mniej.

Nowoczesna forma przyswajania, czyli aplikacje do nauki języka

Podpowiem: korzystanie z aplikacji na telefon komórkowy, która sprawia, że nauka języka jest łatwa i dostępna dla każdego. Najbardziej atrakcyjnym argumentem dla wielu osób jest to, że możesz się uczyć kiedykolwiek, gdziekolwiek i jakkolwiek chcesz. To Twoja własna decyzja i nikt tak naprawdę nie może kontrolować twoich postępów, chociaż może to być – czasem – prawdziwy problem, szczególnie dla osób trochę leniwych. Czy kiedykolwiek myślałeś o korzystaniu z takiej aplikacji? Ale nie jesteś jeszcze pewien, czy powinieneś spróbować? Odkąd mobile rządzi w internecie jako sposób do jego przeglądania, aplikacje do nauki języka wydają się najlepszą drogą dla osób które chcą się go uczyć.

Oto kilka zalet i wad, które mogą pomóc w podjęciu decyzji:

Aplikacje do nauki języka – plusy i minusy

Plusy

Najbardziej przekonującym argumentem ZA może być niezależność. Możesz uczyć się w dowolnym momencie i gdziekolwiek chcesz. Niezależnie od tego, czy jesteś w pociągu, czy podczas przerwy – zawsze, gdy masz na to ochotę.

Większość dostawców aplikacji mobilnych często korzysta z wizualizacji, która może być bardzo pomocna przy zapamiętywaniu słownictwa lub ważnych zdań.

Niektórzy dostawcy aplikacji mobilnych mają także zadania mówienia – bardziej pomocne niż nauka samodzielnego mówienia.

Apki są dostępna dla każdego, kto posiada telefon komórkowy, tablet czy komputer – nie musisz nawet szukać szkoły językowej. Również cena aplikacji mobilnych jest znacznie niższa niż w przypadku prawdziwych kursów językowych online lub w szkole językowej

Nauka angielskiego z aplikacją oznacza, że lekcję możesz mieć niemal w każdym miejscu i zawsze masz wymówkę: dlaczego tyle czasu siedzisz z telefonem? Uczę się angielskiego. Jeśli zależy Ci na nauce angielskiego i korzystasz z aplikacji tak często, jak to możliwe, możesz osiągnąć biegłość w tym języku.

Poza tym, kiedy używasz aplikacji do nauki angielskiego, nawet nie czujesz, że się uczysz. Zamieniasz naukę angielskiego w grę – koniec z nudnymi ćwiczeniami ze słownictwa i gramatyki!

Minusy

Brak kontroli może być problemem dla tych z Was, którzy nie mają dużej samodyscypliny. Uczenie się języka tylko raz w tygodniu nie jest bardzo wydajne.

Aplikacje mobilne bez wsparcia i zaplecza ludzkiego są bardzo bezosobowe w porównaniu z bezpośrednimi kursami online lub w szkołach językowych. „Komunikujesz się” tylko z komputerem, ale nie możesz z nim prowadzić prawdziwej rozmowy.

Aplikacje do nauki języka angielskiego

Aplikacje mobilne potrzebują działającego połączenia z Internetem. Jeśli Twoja usługa mobilna lub Internet nie działają np. na plaży, nie będziesz w stanie wykonywać swoich zadań. To oczywiście coraz mniejszy problem –  zwłaszcza w trakcie pandemii rzadko kiedy bywamy na plaży.

Aplikacje do nauki angielskiego są doskonałym uzupełnieniem nauki, ale nie są wystarczająco spersonalizowane. Dlatego możesz przegapić coś ważnego i nigdy o tym nie wiedzieć. Nie uczysz się również niuansów języka angielskiego. Wykazano, że ludzie, którzy uczą się z samych aplikacji, zapamiętują tylko około 20% informacji. Podczas gdy ci, którzy uczą się z innymi i od razu używają języka, mogą zachować do 90%, zwłaszcza jeśli następnie nauczą go innych.

Wniosek

Nauka nowego języka za pomocą aplikacji mobilnej może być bardzo pomocna w ćwiczeniu pomagania słówkom i zwrotom w zapadnięciu w pamięć, ale jeśli jesteś całkowicie początkującym, możesz odnieść znacznie większe sukcesy na kursie językowym lub wyjeździe za granicę. Może się jednak przydać w połączeniu z kursami językowymi online lub w szkole językowej lub jeśli chcesz po prostu odświeżyć swoje umiejętności, np. przed wyruszeniem w podróż lub jeśli brakuje Ci słownictwa na określony temat.

Nauka angielskiego z aplikacją na smartfonie, tablecie lub laptopie brzmi jak łatwy i wygodny sposób na powtórkę słownictwa. Programy takie jak Rosetta Stone, Duolingo, Babbel i FluentU mogą być pomocne, jeśli są używane poprawnie i często.

W osobnym artykule zajmiemy się wyborem aplikacji, czy lepsza jest aplikacja darmowa czy taka, za którą należy zapłacić. I czym właściwie się one różnią między sobą.

Dla użytkowników naszych kursów udostępniamy platformę e-Learningową, która spełnia bezpośrednie potrzeby dotyczące bieżącego poziomu na jakim się znajdujesz i także na dowolnym urządzeniu pozwala przećwiczyć dowolny zakres materiału z jakim się zetknąłeś lub wkrótce się spotkasz.