Wybór przedmiotów, które trzeba zdać na poziomie rozszerzonym, spędza sen z powiek niejednemu maturzyście. I choć w minionym roku akademickim w ścisłej 10 najbardziej obleganych kierunków nie znajdziesz filologii angielskiej, to egzamin m.in. właśnie z tego języka może Ci znacząco pomóc, i to nie tylko podczas samej rekrutacji. Dowiedz się, po co Ci będzie potrzebny język angielski na studia.
Postępująca globalizacja, sprawia, że język angielski towarzyszy nam od najmłodszych lat. Bardzo często zdarza się, że pierwsze osłuchanie z językiem ma miejsce już w przedszkolu. Podstawowa wiedza obejmująca najprostsze zwroty i wyrażenia, kontynuowana w następnych latach, stopniowo ewoluuje. Nagle docierasz do momentu, w którym bezsprzecznie zdajesz sobie sprawę, że już nie tylko komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim powinno być oczywiste.
Boleśnie doświadczają tego szczególnie kandydaci na studia. Dowiadują się, że w zdecydowanej większości przypadków, niezależnie od kierunku, wymagany poziom angielskiego na studia to pewna, ugruntowana wiedza z gramatyki czy konkretny zasób słownictwa. Dodaj do tego jeszcze umiejętność swobodnej komunikacji z rodzimymi użytkownikami języka. Brzmi strasznie? Co to właściwie dla Ciebie oznacza?
Z językami wszędzie jesteś w domu
Tak mawiał Edmund de Waal, współczesny artysta z Wielkiej Brytanii. I w tym stwierdzeniu ma naprawdę sporo racji. Zdanie matury z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowe, i to na minimum 30% w ilości zdobytych punktów. Natomiast w kwestii zdawania rozszerzenia masz możliwość podjęcia decyzji. I choć wszystko zależy od wymagań postawionych przez uczelnię, w praktyce wygląda to tak, że przedmioty, które rozszerzałeś, mają najczęściej dużą wagę.
Waga a poziom języka angielskiego
Co więcej! Wysoka waga czyli mnożnik dla oceny z rozszerzonych przedmiotów, może spowodować, że bardzo dobry wynik z podstawy da Ci w ostatecznym rozrachunku dużo mniejsze szanse. Chodzi o szanse, by dostać się tam gdzie chcesz, niż przeciętne skutki podjęcia się wyzwania, jakim jest rozszerzenie. W tym miejscu warto wspomnieć o poziomach z jakimi będziesz potrzebować się zmierzyć. Skala Rady Europy wyróżnia sześć poziomów biegłości językowej. Poziom podstawowy klasyfikowany jest jako B1, natomiast poziomowi rozszerzonemu odpowiada B2. W skrócie Twój angielski na studia, jako maturzysty, powinien być na poziomie średniozaawansowanym.
Przygód lingwistycznych ciąg dalszy
Na napisaniu (i zdaniu) matury przygoda studenta z językiem się nie kończy. Niezależnie od typu uczelni, czy jest to np.
- akademia sztuk pięknych,
- politechnika
- uniwersytet humanistyczny…
…zawsze i wszędzie język obcy będzie stanowił obowiązkowy przedmiot do zaliczenia, zarówno w sesji zimowej jak i w sesji letniej.
Jeden jedyny wydział, który rządzi się własnymi prawami w tym względzie to wydział filologiczny. (Więcej informacji o tym znajdziesz w dalszej części artykułu). Różnice w kwestii kontynuowania nauki języków, na danych uczelniach wyższych, znajdziesz po pierwsze w trybie studiów na jaki się zdecydujesz. Wybierając studia dzienne musisz być świadomy, że najniższy dostępny poziom lektoratu języka angielskiego na studiach to właśnie B2. Oznacza to, że wiedzę z zakresu poziomu B1 musisz mieć w małym palcu.
Angielski na studia techniczne
Dodatkowo, wybierając studia techniczne warto przyswoić specjalistyczne słownictwo, na które w pewnym momencie będzie kładziony szczególny nacisk. Studia niestacjonarne dają Ci możliwość zgłębiania języka od podstaw. Wiedza i poziom jaki osiągniesz po poszczególnych etapach, zależeć będzie od tego jak silną podstawę językową już posiadasz. . Jeśli zaczniesz od lektoratu, podczas którego będziesz starał się osiągnąć mocne B2, Twoja wiedza z języka angielskiego na studiach po licencjacie powinna oscylować wokół elastycznej granicy poziomów B2+/C1.
Na niektórych uczelniach, na przykład Politechnice Śląskiej, masz prawo nie uczęszczać na zajęcia językowe. Oczywiście, jeśli podczas rekrutacji udokumentujesz osiągnięcie poziomu biegłości np. zdany certyfikat CAE.
„DO YOU SPEAK ENGLISH?”
Z kolei wszystkie filologie to kierunki, które funkcjonują na innych zasadach, w przeciwieństwie do tych opisywanych powyżej. Już sam poziom języka angielskiego, który jest wymagany od kandydata to minimum zakres wiadomości językowej z zakresu certyfikatu FCE. I to nie zawsze będzie wystarczająca wiedza, aby na pewno zobaczyć swoje nazwisko na liście przyjętych. Wszystko zależy od obowiązującej w danym momencie „mody na dany język”, jaki chcesz zgłębiać.
Na przykład w latach 2016-2018, trzy spośród 15 najbardziej obleganych kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim stanowiły filologie. Pośród nich najmodniejszymi były japonistyka, filologia szwedzka oraz filologia francuska. Z kolei w 2018 na filologię orientalną zapisało się o 62 osoby więcej, niż w 2016. W związku z tym zwiększył się również pułap punktowy. Dlatego, aby mieć większy spokój ducha, że znajdziesz się na pierwszych listach, warto dążyć do tego, aby Twój poziom języka angielskiego w trakcie aplikacji na studia spełniał również wymogi potrzebne do zdania egzaminu CAE lub TOEFL (C1).
Możesz to osiągnąć znacznie wcześniej – zaplanuj angielski na studia
Taki poziom biegłości znacznie ułatwi również życie studentów filologii angielskiej lub co ciekawe, filologii angielskiej o specjalizacji zawierający inny język. Studiując taki kierunek jak język angielski, specjalność: tłumaczeniowa z językiem koreańskim musimy być świadomi, że na sali wykładowej w ogóle nie usłyszymy języka polskiego. Wszystkie przedmioty, prowadzone są w języku angielskim , w tym sam koreański, gdy wykładowca musi objaśnić np. zagadnienie gramatyczne. Najczęściej funkcjonują tak zarówno native speakerzy zatrudnieni na uczelni, jak i polscy nauczyciele akademiccy. Ten sposób prowadzenia zajęć z pewnością przekłada się na to, że studenci tych właśnie kierunków ukończą swoje studia z wiedzą z zakresu poziomu C2. Osoby te posługują się językiem tak, że z łatwością potrafią zrozumieć praktycznie wszystko, co usłyszą lub przeczytają.
„Knowledge of languages is the doorway to wisdom.”
-“Znajomość języków jest bramą do mądrości.”
I choć zdanie to zostało wypowiedziane w XIIIw. idealnie podsumowuje główną myśl tego artykułu. Niezależnie od tego, jaki wybierzesz kierunek studiów, postaraj się o to.
Podsumowanie
Płynne i komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim jest przepustką, nie tylko podczas matury i rekrutacji, ale też podczas samych studiów. Uzyskanie ciężko zapracowanego tytułu licencjencjata, magistra czy inżyniera nie będzie możliwe bez pomyślnego zaliczenia lektoratu. Podobnie jak później spektakularna kariera zawodowa.