Praca z angielskim – gdzie wymagana jest znajomość języka?

Strona główna » Praca z angielskim – gdzie wymagana jest znajomość języka?

Znajomość języka obcego to najczęstszy wymóg pojawiający się w ofertach o pracę. Wiele zawodów wymaga od kandydata płynnego posługiwania się angielskim. Mowa tutaj o osobach będących w stałym kontakcie z obcokrajowcami lub używających na co dzień technicznego języka, charakterystycznego dla danej branży. Poniżej przedstawiamy zawody, w których praca z angielskim jest obowiązkowa. 

Pilot

Lotnictwo to branża, w której niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Co więcej, dana umiejętność musi być poświadczona stosownym certyfikatem. W czasie rozmów rekrutacyjnych z potencjalnym kandydatem na pilota samolotowego ocenia się akcent, płynność wymowy, słownictwo oraz znajomość gramatyki. Jeśli dana osoba nie otrzyma certyfikatu, niestety nie otrzyma licencji. Pilot samolotowy ma kontakt z innymi pracownikami załogi, często z innych krajów, odpowiada za bezpieczeństwo podróżujących, a znajomość języka angielskiego często pozwala mu uniknąć komplikacji związanych z ruchem lotniczym. 

Praca z angielskim – oczywiście tłumacz

To typowa praca z angielskim, ponieważ tłumacz musi znać język, w którym się specjalizuje. Ponadto jest to najbardziej rozpowszechniona i potrzebna umiejętność w całej Europie. Nierzadko angielski jest językiem urzędowym, dzięki któremu można wiele załatwić. Co więcej, to bardzo potrzebny zawód, ponieważ tłumacze specjalizują się w pracy z dokumentami administracyjnymi. Najczęściej ich tłumaczenie musi być poświadczone przez osobę z uprawnieniami. 

Specjalista IT/programista

Doskonała znajomość programów informatycznych i umiejętność analitycznego myślenia to tylko dwie z pożądanych kwalifikacji specjalistów IT. Korporacje zajmujące się świadczeniem usług informatycznych najczęściej działają na wielu rynkach, przez co angielski jest niezbędną umiejętnością. Informatycy muszą mówić w obcym języku, aby technicznie wspomagać klientów oraz serwisantów. Co więcej, wiele aplikacji napisanych jest po angielsku, więc aby je obsługiwać, należy znać ten język nieco lepiej niż tylko na poziomie podstawowym. 

Praca z angielskim dla dziennikarza

Dziennikarz to nie typowa praca z angielskim, ale znajomość języka obcego przydaje się w tym zawodzie. Choć na początku kariery może nie być ona aż tak istotna, jednak później zdecydowanie staje się pomocna. Gdy będziesz chciał się rozwijać, wyjeżdżać i robić reportaże – język angielski może się okazać kluczową umiejętnością. Nie warto jej ignorować, ponieważ dziennikarz ma styczność z osobami również spoza kraju. Co więcej, chcąc podjąć się pracy dla zagranicznych firm, angielski będzie prawdopodobnie jednym z warunków wstępnych. 

Specjalista ds. marketingu

Dział marketingu obecny jest niemal w każdej dużej korporacji. Kampanie przygotowywane są nie tylko na rynek polski, ale i zagraniczny, przez co znajomość języka jest w nim kluczową umiejętnością. Co więcej, przełożeni specjalistów ds. marketingu najczęściej są obcokrajowcami, więc porozumiewają się tylko i wyłącznie po angielsku. Osoby trudniące się tym zawodem przygotowują szereg statystyk, prezentacji, zajmują się analizą rynku i zarządzeniem PR, często na skalę europejską. 

Asystent klienta zagranicznego

To niezwykle popularne i dobrze opłacane stanowisko wymagającego języka angielskiego. Pracownicy w tym zawodzie mają codziennie kontakt z zagranicznym klientem. Prowadzą rozmowy biznesowe, negocjacje oraz w ich imieniu ustalają warunki współpracy z innymi firmami. Zaawansowana znajomość języka angielskiego jest tu bardzo pożądana. 

Księgowy

Współpraca z zagranicznymi firmami w wielu korporacjach jest niezwykle istotna. Księgowy powinien znać język angielski, aby w razie nieścisłości porozmawiać z przedstawicielem danej spółki. Co więcej, osoba na tym stanowisku przygotowuje liczne raporty i analizy finansowe na potrzeby całej korporacji, więc angielski jest tu kluczową umiejętnością. 

Służby mundurowe a praca z angielskim

Każda osoba chcąca zasilić szeregi polskiej służby mundurowej, musi zdać test z języka obcego, którym najczęściej jest angielski. To wymóg prawny, wynikający z obecności naszego kraju w UE. Ponadto większość służb mundurowych współpracuje z innymi krajami członkowskimi oraz ma styczność z obcokrajowcami.