Nauka języka w podróży – jak to robić?

Home / Poradnik / Nauka języka w podróży – jak to robić?

Obecnie biegła znajomość języka angielskiego to jedna z najpotrzebniejszych umiejętności. Znacząco podnosi szansę na rynku pracy, pozwala swobodnie podróżować i poznawać nowych ludzi pochodzących z innych krajów. Bez wątpienia angielskiego najłatwiej nauczyć się przez praktykę, ale co w sytuacji gdy jest się w ciągłych rozjazdach? Obecnie nauka języka w podróży nie jest wcale taka trudna. Poniżej przedstawiamy, jak efektywnie uczyć się, będąc w ciągłej trasie. 

Efektywna nauka języka w podróży – czego potrzebujesz? 

Będąc w ciągłej trasie, nigdy nie ma się dość czasu na rozwijanie swoich umiejętności. Mowa tutaj nie tylko o dalekich podróżach, ale także o drodze do szkoły, pracy, czy na dodatkowe zajęcia. Wiele osób przez większość swojego dnia porusza się samochodem lub komunikacją miejską. Często czas przejazdu jest dłuższy niż 30 minut, a badania naukowe mówią, że wystarczy uczyć się angielskiego przez kwadrans dziennie, aby rozwinąć swoje umiejętności. Jeśli dużo jeździsz, możesz wykorzystać ten czas na poszerzanie swoich kompetencji. 

Nauka języka w podróży nie jest trudna. Do tego celu wystarczy smartphone z dostępem do Internetu lub tablet oraz instalacja mobilnej aplikacji. Jeśli chcesz poszerzyć swoje umiejętności słuchania w języku obcym – warto wyposażyć się w słuchawki, które pozwolą odsłuchać dane frazy w pociągu lub autobusie. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu nauczysz się rozumieć angielski w naturalnym środowisku, gdzie rzadko panuje cisza, a inne dźwięki mogą mocno rozpraszać. 

Wszelkie aplikacje mobilne i platformy e-learningowe pomagają w przyswajaniu nowych słówek oraz nauce czytania w języku angielskim. Materiały dydaktyczne są na bieżąco dodawane, a studenci mogą z łatwością przejrzeć swoje osiągnięcia i statystyki. Dodatkowo, używając aplikacji mobilnych, możesz powtórzyć lekcję, lub na nowo wypełniać testy celem przypomnienia nowych słówek, czy zasad gramatyki. 

Nauka angielskiego, a jazda samochodem

O ile nauka języka w podróży autobusami lub pociągami nie należy do najtrudniejszych, tak jazda samochodem to większe wyzwanie. Jeśli zazwyczaj jeździsz z pasażerami, musisz zadbać o swoje i ich bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem podróży, należy dokładnie sprawdzić drogę, ustawić cel podróży na GPS, a wszyscy powinni być zapięci w pasy bezpieczeństwa oraz czuć się komfortowo, z tym że w czasie drogi będziesz się uczył języka angielskiego.

Co więcej, pamiętaj, aby aplikację mobilną włączyć przed rozpoczęciem jazdy, ponieważ w czasie drogi może to być niebezpieczne. Jeśli prowadzisz, nie ma mowy o nauce czytania, czy rozwiązywaniu zadań. W tym czasie możesz jedynie uczyć się poprawnej wymowy słówek, słuchać lektora lub rozmawiać z native speakerem cały czas kontrolując drogę. Wiele aplikacji mobilnych i platform e-learningowych daje możliwość bezdotykowej nauki języka obcego. Wszystko odbywa się za pomocą komend głosowych. Przykładowo, gdy poprawnie wymówisz słowo lub zdanie, aplikacja automatycznie zmienia je na inne. Nauka języka w podróży samochodem jest wyzwaniem, jednak dzięki niej szybciej zyskasz umiejętność poprawnego wymawiania słów z odpowiednim akcentem.