Test poziomujący, czyli tzw. Placement Test, służy do do sprawdzenia swojej biegłości językowej. Dlaczego warto określić, na jakim poziomie znamy obcy język? Chociażby kiedy chcemy zapisać się na kurs i musimy wybrać odpowiedni jego stopień. Taka wiedza przydaje się również po to, aby poprawnie nazwać swój poziom w CV albo podać go w formularzu pracodawcy.
Poziomy znajomości języka według Rady Europy
Rada Europy ustaliła jednolite kryteria znajomości języków obcych w taki sposób, aby obowiązywały dla wszystkich języków i we wszystkich krajach europejskich. Do tego celu został stworzony tzw. Europejski System Opisu Kształcenia Językowego w skrócie (CEFR – pochodzący od słów Common European Framework of Reference for Languages) określający, jakiej znajomości konkretnego języka można spodziewać się po osobie deklarującej dany poziom, niezależnie od tego, jakiego kraju pochodzi i w jakim systemie była kształcona. Rozróżniamy następujące stopnie znajomości języka.
A1 – beginner – podstawowy wymaga ok. 1 roku nauki
A2 – elementary/preintermediate – niższy średnio zaawansowany uzyskiwany na ogół po 1,5 do 2,5 latach nauki.
B1 – intermediate – średnio zaawansowany wymaga on co najmniej 3 lat nauki.
B2 – upper-intermediate – wyższy średnio zaawansowany można go uzyskać po minimum 4 latach nauki.
C1 – advanced – zaawansowany to co najmniej 5–6 lat nauki.
C2 – proficency – wymaga przeważnie powyżej 6 lat nauki.
Jak prawidłowo określić swój poziom angielskiego?
Aby mieć świadomość, na jakim poziomie znajomości języka jesteśmy, możemy spotkać się z lektorem i poprosić o określenie swoich obecnych kompetencji, wypełnić test poziomujący w szkole językowej lub samodzielnie poszukać w Internecie przykładów testów poziomujących, wykonać je i odnaleźć swój wynik.
Spotkanie z lektorem
Spotkanie z lektorem stanowi najpełniejszą formę sprawdzenia znajomości języka obcego, ponieważ pozwala zweryfikować wszystkie kompetencje językowe, czyli: mówienie, rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie, umożliwia również sprawdzenie znajomości słownictwa i gramatyki.
Test poziomujący w szkole językowej
W każdej profesjonalnej szkole językowej przeprowadza się testy poziomujące wszystkim kandydatom, pragnącym zapisać się na kurs. Są one przeważnie bezpłatne. W niektórych placówkach są one wręcz wymagane, aby prawidłowo dobrać kursanta do grupy i poziomu języka, jaki będzie nauczany na zajęciach. Pozwala on określić, jaki jest Twój aktualny poziom angielskiego, co wychodzi Ci lepiej, a nad jakimi umiejętnościami musisz bardziej popracować.
Test poziomujący w Internecie
Test poziomujący dostępny online to prosty, szybki i zazwyczaj bezpłatny i dostępny dla każdego sposób, aby sprawdzić swój poziom angielskiego, czy też innego obcego języka, którego się uczymy. Możesz je rozwiązać w dowolnym czasie i miejscu, a otrzymane wyniki sprawdzić, gdy tylko je ukończysz.
Dostępne najpopularniejsze testy poziomujące.
EU Test
Jest to test złożony z 50 pytań, który zajmuje ok. 20 minut. Zastosowane w nim pytania ułożone są według stopnia trudności, a wynik podawany jest zgodnie z europejską skalą CEFR.
BridgeEnglish
Ten test sprawdza zarówno znajomość konstrukcji gramatycznych i słownictwa, jak i rozumienie ze słuchu i oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem. Składa się ze 100 pytań, a na jego wykonanie potrzebujesz 65 minut. Jest to dobry sposób na sprawdzenie znajomości języka, jeśli przygotowujesz się do któregoś z międzynarodowych egzaminów.
ESL Language Studies Abroad
Test składa się z 40 pytań. Wymaga on podawania odpowiedzi wielokrotnego wyboru.
Exam English
Jest to szybki test, złożony z 15 pytań, zajmujący jedynie kilka minut. Strona, na której się on znajduje, oferuje też dodatkowy test z rozumienia ze słuchu. Jest on odpowiedni dla osób powyżej poziomu B1.
Englishtag
Ten test bardziej przydatny dla początkujących, czyli znajdujących się poziomach A0-A2. Zawiera 50 pytań i określa poziom językowy w skali CEFR.
Istnieje oczywiście znacznie więcej testów poziomujących. Aby prawidłowo określić znajomość języka obcego, warto wykonać niezależne od siebie testy poziomujące w kilku wariantach.