Państwa anglojęzyczne – Kanada

Home / English Club / Państwa anglojęzyczne – Kanada

Państwa anglojęzyczne – Kanada

Kanada stanowi część kontynentu północnoamerykańskiego. Ma 6 różnych stref czasowych i posiada wiele obszarów dzikiej natury i niezamieszkanych, które zajmują prawie 70% jej powierzchni. Jest to również kraj pełen bogatych zasobów naturalnych. Ustanowione w nim liczne parki narodowe chronią szczególnie zagrożone gatunki fauny i flory.

Kursy SUMMER INTENSIVE Online

Kanada — Co warto zobaczyć ?


Do najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w Kanadzie należą:

Wodospad Niagara


Stanowi on jedną z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. W jego miejscu rzeka Niagara, która płynie z jeziora Erie do Ontario, pokonuje nieomal stumetrową różnicę poziomów. Jest to prawdopodobnie najsłynniejszy wodospad świata.

Ottawa

Ottawa to stolica Kanady. Wyznaczenie jej w 1857 r. przez królową Wiktorię na najważniejsze miasto kraju było niemalże obelgą dla mieszkańców Toronto i Montrealu, Dlatego też rząd kanadyjski wydał miliony dolarów, by stała się jak najpiękniejszym miastem, Obecnie Ottawa posiada wspaniałe muzea i liczne instytucje kulturalne oraz wyróżnia się malowniczym położeniem.

Québec

Québec jest najpiękniej położonym miastem w Kanadzie. Posiada też ogromną liczbę zabytków. Należy do nich przede wszystkim starówka, Vieux-Québec, jako jedyna w całej Ameryce Północnej, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Victoria


Nazwa tego miasta pochodzi od imienia królowej i ery wiktoriańskiej. Podczas gdy Quebec jest na wskroś francuski Victoria jest absolutnie brytyjska, o czym przypominają liczne herbaciarnie, flagi brytyjskie, dudziarze, puby i imitacje obiektów z czasów imperialnych. The Royal British Columbia Museum, uważane jest za jedno z najlepszych muzeów w Ameryce Północnej. Oprócz niego warto na pewno zobaczyć imponujący budynek parlamentu zaprojektowany w wyjątkowym wiktoriańskim, stylu.

Parki Narodowe


Przyroda i krajobrazy Kanady są wręcz legendarne. Kanadyjskie parki narodowe takie jak Jasper National Park i Banff National Park – to te najbardziej znane i stanowią chyba największą atrakcję turystyczną w Kanadzie. Posiadają one tysiące kilometrów najpiękniejszych na świecie szlaków turystycznych. Z kolei Nahanni National Park ma wąwozy głębsze niż Wielki Kanion i wodospady dwukrotnie wyższe od Niagary.

.

Kanada – używane języki

Kanada charakteryzuje się niebywałą różnorodnością językową. Szczególnie w dużych miastach, takich jak Toronto czy Vancouver, można znaleźć mieszankę języków z całego świata.
Najpopularniejsze języki w Kanadzie to angielski i francuski. Jednakże na co dzień używa się także wielu języków autochtonicznych. Przynależność językowa jest kluczowa dla tożsamości kanadyjskiej, ponieważ Kanadyjczycy posługują się łącznie 211 językami.

Język angielski


Ponad 20 milionów użytkowników, czyli 58% populacji Kanady używa angielskiego, który jest w niej jednym z dwóch języków urzędowych. Ponad 80% Kanadyjczyków jest w stanie się nim porozumieć, a trzy czwarte używa go w domu. Jest to najpopularniejszy język w tym kraju poza prowincjami Quebec i terytorium Nunavut.

Język angielski używany w Kanadzie ma dużo cech wspólnych z angielskim amerykańskim, ale są pomiędzy nimi również wyraźne różnice. Wśród nich najbardziej odmienne jest brzmienie dyftongów /aɪ/ i /ɑʊ/ oraz typowo kanadyjski question tag – eh?
Ponadto 10 000 słów, które powstały w Kanadzie weszło standardu światowego. Są to takie wyrażenia jak np. caribou (renifer), kayak (kajak) czy wiele terminów hokejowych.

Jedną z największych różnic pomiędzy amerykańskim a kanadyjskim angielskim jest również akcent.

Język francuski

Prawie 7,5 miliona użytkowników (ponad 21% populacji Kanady, czyli 18% tutejszych mieszkańców) jest dwujęzyczna i posługuje się angielskim i francuskim.

Inne języki

Kolejnym popularnym językiem jest chiński. Zna go bowiem ponad 1,2 milionów użytkowników. Inne języki imigrantów, którymi posługuje się ponad 6,5 miliona użytkowników stanowiących 18,8% populacji Kanady.
to języki pendżabski i tagalog, a po nich hiszpański, arabski, włoski, niemiecki i urdu.


Natomiast rdzennych języków w Kanadzie używa ponad 213 tysięcy użytkowników, co stanowi 0,6% populacji Kanady.