. Dobra pamięć pozwala nam prawidłowo funkcjonować w wielu dziedzinach życia. Problemy z nią nie pozwalają nam bowiem uczyć, pracować, komunikować z innymi ludźmi, ani zaspokajać własnych potrzeb. Ćwiczenie pamięci to również doskonały sposób na skuteczniejsza naukę, a tym samym szybsze przyswojenie zasad i słownictwa języka obcego. Warto wobec tego wiedzieć, w jaki sposób funkcjonuje ludzka pamięć oraz poznać skuteczne sposoby na jej poprawienie.
Czym jest pamięć?
Pamięć to po prostu umiejętność przechowywania, magazynowania oraz odtwarzania informacji o nabytych doświadczeniach. Mózg każdego człowieka jest zwykle w szczególny sposób wyspecjalizowany w zapamiętywaniu różnego rodzaju informacji. Dlatego też wyróżniamy kilka kategorii pamięci:
- wzrokowa, charakteryzująca się zwracaniem uwagi na szczegóły wizualne,
- słuchowa, przejawiająca się dobrym zapamiętywaniem dźwięków,
- językowa, dająca zdolność przypisywania słów poszczególnym przedmiotom,
- dotykowa, pozwalająca na rozróżnianie różnych odczuć pochodzących z ciała,
- węchowa, związana głównie z wrażliwością na bodźce węchowe,
- smakowa rozpoznająca poszczególne smaki,
- ruchowa, umożliwiająca zapamiętywanie różnych układów ruchu.
Ćwiczenie pamięci – jakich sposobów użyć?
Jeśli chcesz poprawić pamięć, warto wiedzieć, że w rozruszaniu własnego umysłu doskonale sprawdzają się różnego rodzaju ćwiczenia intelektualne, takie jak rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli oraz granie w szachy czy w strategiczne gry komputerowe, a nawet w gry planszowe. Ponadto do lepszego zapamiętywania, chociażby słówek w języku obcym doskonale nadają się następujące metody:
Projekt
Projekt to atrakcyjny graficznie sposób przedstawiania pewnego zasobu słówek. Można powiesić go na ścianie lub nad biurkiem, i na ogół wkrótce okazuje się, że przedstawione na nim wyrazy po pewnym czasie „same wchodzą do głowy”.
Mapa myśli
Centrum takiej mapy stanowi na ogół główne zagadnienie, od którego odchodzą kolejne, szczegółowe odnogi ze słownictwem z różnych poddziedzin. Przygotowując taką mapę, warto używać wielu kolorów, obrazków, i innych elementów wizualnych.
Dwustronna lista słów
Taka lista to doskonały sposób na przygotowanie się do kartkówki ze słownictwa. Aby ją zrobić, złóż kartkę na pół w pionie. Po lewej stronie wpisz słowa po polsku a po prawej ich odpowiedniki po angielsku. Zakryj stronę w języku polskimi i czytając słowa w języku obcym, zgaduj ich znaczenie. Jeśli nie pamiętasz, zerknij przez chwilę na lewą część i sprawdź nieznane słowo. Potem zmień strony: zakryj słowa w języku obcym i patrząc na słowa po polsku, odtwórz z pamięci ich brzmienie w języku obcym.
Wierszyki i rymy
Rymy ułatwiają nam nauczenie się słówek, wyrażeń, zasad pisowni, a nawet zasad gramatycznych.
Ćwiczenie pamięci mające na celu jej wzmocnienie
Do najskuteczniejszych sposobów wzmocnienia pamięci należą:
Historyjka z nowo poznanymi słówkami
Najnowsze badania dowodzą, że informacje w pamięci długotrwałej przechowują się dłużej, gdy towarzyszy im wspomnienie jakiejś emocji lub wydarzenia. Dlatego bardzo dobrym sposobem na zapamiętywanie jest napisanie historyjki, w której zastosujemy nowo poznane słownictwo.
Wypisywanie słówek z listy
Przyjrzyj się liście 30 krótkich słówek zilustrowanych obrazkami przez minutę. Później postaraj się wypisać ich jak najwięcej. W kolejnym tygodniu spróbuj najpierw je sobie przypomnieć, po czym powtórz ćwiczenie. Po 4 tygodniu powinieneś już wypisać wszystkie słówka z listy.
Krzyżówki oraz kończenie rozpoczętych słów
Umiejętność przypominania sobie słówek ćwiczy się za pomocą krzyżówek, Możesz też dopisywać słówka do sylab, które rozpoczynają wiele wyrazów w języku angielskim.
Uczenie się na pamięć
Uczenie się na pamięć wbrew obiegowym opiniom ma sens, ponieważ skutecznie ćwiczy wprowadzanie nowych informacji do pamięci długotrwałej. Aby skuteczniej zapamiętywać, warto nauczyć się na pamięć na przykład tekstu angielskiej piosenki ulubionego zespołu.
Nazywanie rzeczy znajdujących się w zasięgu wzroku
Postaraj się przywołać jak najwięcej słówek, opisujących rzeczy, które widzisz. Mogą to być szczegóły ubioru innych osób, nazwy kolorów czy kwiatów.
Ćwiczenia na synchronizację półkul mózgowych
W nauce języków obcych aktywna jest głównie lewa półkula mózgu, jednak prawa również jest ważna ponieważ odpowiada ona, chociażby za akcent. Jako ćwiczenia odpowiedzialne za synchronizacją obu półkul sprawdza się żonglowanie lub wykonywanie tych samych czynności obiema dłońmi jednocześnie.