Wielki Tydzień w tradycji UK oraz USA

Home / English Club / Wielki Tydzień w tradycji UK oraz USA

Wielki Tydzień w tradycji UK oraz USA

Podobnie jak w Polsce w tradycji krajów anglojęzycznych takich jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone przed Świętami Wielkanocy funkcjonuje tzw. Holy Week, czyli Wielki Tydzień. Oto jak celebruje się tam te szczególne dni.

Wielki Tydzień – ile trwa?

Obchody Wielkiego Tygodnia w Wielkiej Brytanii rozpoczynają się Niedzielą Palmową, upamiętniającą dzień wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W wielu kościołach odbywają się wówczas procesje, podczas których rozdawane są gałązki palmowe. Natomiast Święta Wielkanocne w USA trwają praktycznie tylko jeden dzień. Jest nim Niedziela Wielkanocna. Natomiast poniedziałek jest już dniem pracującym. W niektórych stanach obchodzony jest również Wielki Piątek.

Wielki Tydzień — Czwartek


Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z apostołami. Słowo „wielki” pochodzi od francuskiego słowa „Mande”, oznaczającego „rozkaz” lub „polecenie” i pochodzi od Przykazania Miłości danego przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W Wielkiej Brytanii królowa odprawia wówczas Królewskie Wielkie Nabożeństwo, podczas którego rozdaje pieniądze seniorom. Wydawane są one w dwóch małych skórzanych czerwono-białych sakiewkach, w postaci monet wykonanych specjalnie na tę okazję.

Wielki Tydzień — piątek


Wielki Piątek upamiętnia ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Wiele kościołów w Wielkiej Brytanii organizuje specjalne nabożeństwa i procesje upamiętniające ten dzień. W niektórych rejonach odbywają się rekonstrukcje Drogi Krzyżowej, podczas których ludzie przechodzą ulicami, niosąc duży drewniany krzyż.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych Wielki Piątek to dzień żałoby i cichej modlitwy. Świece są często gaszone, a posągi, obrazy i krzyże drapowane czarnym, fioletowym lub szarym suknem. Niektórzy Amerykanie pieką gorące bułeczki krzyżowe i tradycyjne słodycze.

Dzień ten nie jest w USA oficjalnym świętem. Tylko 11 stanów na 50 ustanowiło Wielki Piątek świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Są nimi: Connecticut, Delaware, Floryda, Hawaje, Indiana, Kentucky, Luizjana, New Jersey, Północna Karolina, Północna Dakota, Tennessee oraz Teksas. Tylko tam urzędy państwowe i samorządowe, sądy, banki państwowe oraz urzędy pocztowe są w tym dniu zamknięte.

Wielki Tydzień kojarzy się z tradycją robienia pisanek.

Wielka Sobota


W Wielką Sobotę wiele kościołów w Wielkiej Brytanii organizuje Wigilię Paschalną, podczas której następuje poświęcenie ognia wielkanocnego i zapalenie świecy paschalnej. Nabożeństwo kończy się pierwszą Mszą Wielkanocną. Dzień ten jest również znany jako Easter Even albo the Great Sabbath. Wiele nabożeństw odbywa się późnym wieczorem. Niektóre odprawiane są w całkowitej ciemności przed zapaleniem świec. Ich tradycja wywodzi się z wczesnych lat chrześcijaństwa z czasów imperium rzymskiego.

Dużo osób w Wielkiej Brytanii bierze wówczas wolne, aby cieszyć się długim weekendem. Część Brytyjczyków wyjeżdża, niektórzy spędzają czas na wsi, inni podróżują do innych krajów Europy.

Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna to w Wielkiej Brytanii dzień bardzo uroczysty. W wielu kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa i procesje wielkanocne, a rodziny gromadzą się na tradycyjnym posiłku. W tym czasie wymienia się i zjada również pisanki, które symbolizują nowe życie. W Wielkiej Brytanii, zanim zastąpiono je czekoladowymi używano prawdziwych jaj, przeważnie kurzych, gotowanych na twardo oraz barwionych na różne kolory i wzory. Jednakże obecnie Brytyjczycy obdarowują się pisankami zrobionymi z czekolady, zwykle wydrążonymi i wypełnionymi słodyczami.

Natomiast w USA często organizowane są w tym dniu wielkanocne parady, podczas których mężczyźni i kobiety noszą specjalne kostiumy i kolorowe czepki. Szczególna tradycja, o której warto wspomnieć, celebrowana jest Nowym Jorku. Jest to Easter Parade. Jej główną atrakcją jest prezentacja wielkanocnych kapeluszy.

Z kolei w Nowym Orleanie istnieje trend organizowania corocznego karnawału wielkanocnego zwanego „Mardi Gras”, który obejmuje wiele imprez, takich jak parada, muzyka jazzowa i impreza zderzakowa.

Również w Ameryce tradycją jest malowanie pisanek, a następnie szukanie jajek wielkanocnych i gry w ich rolowanie . Równie popularnym trendem w USA jest ślub wielkanocny. Do specjalnych wielkanocnych dań w USA zalicza się natomiast pieczona szynka, ziemniaki, warzywa oraz gorące bułeczki krzyżowe.