Wielki Tydzień w tradycji UK oraz USA

Home / English Club / Wielki Tydzień w tradycji UK oraz USA

Wielki Tydzień w tradycji UK oraz USA

Podobnie jak w Polsce w tradycji krajów anglojęzycznych takich jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone przed Świętami Wielkanocy funkcjonuje tzw. Holy Week, czyli Wielki Tydzień. Oto jak celebruje się tam te szczególne dni.

Kursy SUMMER INTENSIVE Online

Wielki Tydzień – ile trwa?

Obchody Wielkiego Tygodnia w Wielkiej Brytanii rozpoczynają się Niedzielą Palmową, upamiętniającą dzień wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W wielu kościołach odbywają się wówczas procesje, podczas których rozdawane są gałązki palmowe. Natomiast Święta Wielkanocne w USA trwają praktycznie tylko jeden dzień. Jest nim Niedziela Wielkanocna. Natomiast poniedziałek jest już dniem pracującym. W niektórych stanach obchodzony jest również Wielki Piątek.

Wielki Tydzień — Czwartek


Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z apostołami. Słowo „wielki” pochodzi od francuskiego słowa „Mande”, oznaczającego „rozkaz” lub „polecenie” i pochodzi od Przykazania Miłości danego przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W Wielkiej Brytanii królowa odprawia wówczas Królewskie Wielkie Nabożeństwo, podczas którego rozdaje pieniądze seniorom. Wydawane są one w dwóch małych skórzanych czerwono-białych sakiewkach, w postaci monet wykonanych specjalnie na tę okazję.

Wielki Tydzień — piątek


Wielki Piątek upamiętnia ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Wiele kościołów w Wielkiej Brytanii organizuje specjalne nabożeństwa i procesje upamiętniające ten dzień. W niektórych rejonach odbywają się rekonstrukcje Drogi Krzyżowej, podczas których ludzie przechodzą ulicami, niosąc duży drewniany krzyż.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych Wielki Piątek to dzień żałoby i cichej modlitwy. Świece są często gaszone, a posągi, obrazy i krzyże drapowane czarnym, fioletowym lub szarym suknem. Niektórzy Amerykanie pieką gorące bułeczki krzyżowe i tradycyjne słodycze.

Dzień ten nie jest w USA oficjalnym świętem. Tylko 11 stanów na 50 ustanowiło Wielki Piątek świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Są nimi: Connecticut, Delaware, Floryda, Hawaje, Indiana, Kentucky, Luizjana, New Jersey, Północna Karolina, Północna Dakota, Tennessee oraz Teksas. Tylko tam urzędy państwowe i samorządowe, sądy, banki państwowe oraz urzędy pocztowe są w tym dniu zamknięte.

Wielki Tydzień kojarzy się z tradycją robienia pisanek.

Wielka Sobota


W Wielką Sobotę wiele kościołów w Wielkiej Brytanii organizuje Wigilię Paschalną, podczas której następuje poświęcenie ognia wielkanocnego i zapalenie świecy paschalnej. Nabożeństwo kończy się pierwszą Mszą Wielkanocną. Dzień ten jest również znany jako Easter Even albo the Great Sabbath. Wiele nabożeństw odbywa się późnym wieczorem. Niektóre odprawiane są w całkowitej ciemności przed zapaleniem świec. Ich tradycja wywodzi się z wczesnych lat chrześcijaństwa z czasów imperium rzymskiego.

Dużo osób w Wielkiej Brytanii bierze wówczas wolne, aby cieszyć się długim weekendem. Część Brytyjczyków wyjeżdża, niektórzy spędzają czas na wsi, inni podróżują do innych krajów Europy.

Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna to w Wielkiej Brytanii dzień bardzo uroczysty. W wielu kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa i procesje wielkanocne, a rodziny gromadzą się na tradycyjnym posiłku. W tym czasie wymienia się i zjada również pisanki, które symbolizują nowe życie. W Wielkiej Brytanii, zanim zastąpiono je czekoladowymi używano prawdziwych jaj, przeważnie kurzych, gotowanych na twardo oraz barwionych na różne kolory i wzory. Jednakże obecnie Brytyjczycy obdarowują się pisankami zrobionymi z czekolady, zwykle wydrążonymi i wypełnionymi słodyczami.

Natomiast w USA często organizowane są w tym dniu wielkanocne parady, podczas których mężczyźni i kobiety noszą specjalne kostiumy i kolorowe czepki. Szczególna tradycja, o której warto wspomnieć, celebrowana jest Nowym Jorku. Jest to Easter Parade. Jej główną atrakcją jest prezentacja wielkanocnych kapeluszy.

Z kolei w Nowym Orleanie istnieje trend organizowania corocznego karnawału wielkanocnego zwanego „Mardi Gras”, który obejmuje wiele imprez, takich jak parada, muzyka jazzowa i impreza zderzakowa.

Również w Ameryce tradycją jest malowanie pisanek, a następnie szukanie jajek wielkanocnych i gry w ich rolowanie . Równie popularnym trendem w USA jest ślub wielkanocny. Do specjalnych wielkanocnych dań w USA zalicza się natomiast pieczona szynka, ziemniaki, warzywa oraz gorące bułeczki krzyżowe.