Szybka nauka języka a możliwości mózgu

Home / Poradnik / Szybka nauka języka a możliwości mózgu

Szybka nauka języka a możliwości mózgu

Język to niezwykle przełomowa funkcja mózgu.  Wiedza o tym, jak działa język w mózgu może stać się bardzo pomocna w szybkiej nauce angielskiego. Pomoże ona uniknąć podstawowych błędów i sprawi, że będziesz uczyć się dużo sprawniej. Techniki uczenia języków bazują często na aktualnej wiedzy o mózgu i sposobach stymulowania pamięci. Jak więc przyswajać nowy materiał językowy, aby wchłonąć go szybciej, i by na dłużej pozostał w naszej pamięci.


Szybka nauka języka – jak pracuje mózg?


Jak działa nasz mózg, gdy uczymy się języka? Znajduje się w nim 90-200 miliardów neuronów, które działają w formie skomplikowanej sieci połączeń. Skuteczna nauka języka polega na tym, że, ilość tych połączeń rośnie. Przekazywanie impulsów nerwowych zachodzi poprzez tzw. synapsy. Owa sieć synaptyczna w trakcie życia ludzkiego ulega wielu przebudowaniom, a im silniejsze stają się połączenia funkcjonujące pomiędzy neuronami, tym pamięć osoby uczącej staje się lepsza.

Kursy SUMMER INTENSIVE Online

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że mózg dzieli się na dwie półkule, a one na płaty. Płat czołowy odpowiada za rozwiązywanie problemów, reguluje nasze emocje oraz wpływa na planowanie i rozumowanie. Z kolei płat ciemieniowy służy przetwarzaniu bólu i dotykowych wrażeń, a także oddziałuje na procesy poznawcze, podczas gdy płat skroniowy zarządza pamięcią i emocjami, a z kolei potyliczny przetwarza zauważaną rzeczywistość. W lewej półkuli znajdują się ośrodki Broki i Wernickiego, które odgrywają najważniejszą rolę w nauce języka. Aby była ona skuteczna, powinno się synchronizować obydwie półkule.

Szybka nauka języka — jak wspierać mózg do skuteczniejszego przyswajania wiedzy?

Pisaliśmy już wcześniej, że aby skutecznie zapamiętać, nie wystarczy biernie powtarzać nowego słownictwa, ale trzeba zaangażować także inne zmysły, Jakie działania mogą nam więc w tym dopomóc?

Dobra współpraca obydwu półkul mózgowych sprzyja efektywnej nauce. Szybka nauka języków obcych jest możliwa dzięki ich synchronizacji, Ta ostatnia poprawia koncentrację, kreatywność, spostrzegawczość i pamięć. Aby ćwiczyć synchronizację półkul, dobrze jest m.in. słuchać muzyki klasycznej, skutecznie działa też żonglowanie i pisanie albo rysowanie obiema rękami.
Na właściwą synchronizację półkul dobrze robi też wizualizacja ich harmonijnej współpracy. Dobrze jest więc wyobrazić sobie mózg, jego półkule i ich wzajemne oddziaływanie.



Techniki szybkiej nauki języków

Aby uczyć się języka szybciej, należy wiedzieć, jak funkcjonują mechanizmy przetwarzania języka w naszym mózgu. Są to wspomniane już i znajdujące się w lewej półkuli ośrodki Broki oraz Wernickiego. To one bowiem umożliwiają nam posługiwanie się mową.

Jest udowodnione, że szybka nauka języka angielskiego jest bardziej efektywna, gdy wypowiadasz przyswajane słowa na głos, oraz słuchasz nagrań dźwiękowych w języku obcym. Ośrodek Broki, który odpowiada za mówienie, jest mocno połączony z korą motoryczną. Dlatego, gdy chcesz uczyć się mówić w obcym języku, nie wystarczy, że pomyślisz o danym słowie. Aby lepiej utrwalić dane słówko, należy głośno je wypowiedzieć.

Do szybkiej nauki języka angielskiego przydaje się też gestykulacja. Zdaniem naukowców gestykulowanie pozytywnie wpływa na pamięć i ułatwia utrwalanie materiału z dziedziny języków obcych. Za pomocą gestykulacji należy pobudzać wyobraźnię, oddając charakter zagadnienia, którego aktualnie się uczysz. Uczeni sugerują, żeby zamiast wkuwać długie listy wyrazów i zwrotów na pamięć, odegrać z nimi scenkę, taką jak w kalamburach.