Państwa anglojęzyczne – Australia

Strona główna » Państwa anglojęzyczne – Australia

Państwa anglojęzyczne – Australia

Australia, a właściwie Związek Australijski, to jedyny kraj, który jest zarazem kontynentem. Stanowi ona szóste pod względem wielkości państwo na świecie. Choć wielu osobom kojarzy się jedynie z kangurami i „misiami” koala, jest to kulturalnie i gospodarczo rozwinięty kraj.


Australia – historia

Pierwsi ludzie wywodzący się z Azji Południowo-Wschodniej osiedlili się w Australii 40 tys. lat temu. Natomiast pierwszymi Europejczykami, którzy w 1606 r.dotarli do wybrzeży Australii, byli Holendrzy, Jansz i van Roossengin oraz hiszpański żeglarz, Torres. W latach 1642-1644 pojawił się też Abel Tasman uważany za odkrywcę wyspy, Pierwszą nazwą, jaką nosił nowy kontynent, była Nowa Holandia.

W 1770 roku kapitan James Cook ogłosił Australię posiadłością brytyjską, uznając, że doskonale nadaje się ona na kolonie karne. 26 stycznia 1778 przypływa z Wysp Brytyjskich pierwszy transport liczący 750 więźniów, którzy osiedleni zostają w miejscu, w którym obecnie znajduje się Sidney. Do roku 1858 na karne zesłanie do Australii skazanych zostaje ponad 160 tys. osób.


Z czasem stopniowo zaczynają napływać tam także dobrowolni osadnicy z bardzo przeludnionych wówczas Wysp Brytyjskich. Przybywają zachęceni opowieściami o możliwościach uzyskania ziem uprawnych. Natomiast odkryte w 1851 roku złoża złota w Victorii i Nowej Południowej Walii, zapoczątkowują „gorączkę złota”.

W ciągu 12 lat ludność kraju potroiła się, a złoto przyniosło Australii faktyczne bogactwo. Z czasem na skutek konfliktów europejscy przybysze dokonali masakry rdzennych mieszkańców Australii — Aborygenów i wyparli ich ze wschodnich terytoriów w głąb kontynentu na najmniej korzystne tereny.

1 stycznia 1901 r. uchwalono konstytucję i utworzono Związek Australijski o statusie dominium brytyjskiego. Po II Wojnie Światowej Australia przeżywała wielki rozwój gospodarczy.

Australia kojarzy się przede wszystkim z kangurami.


Australia – ludność, religia, sport


Pod względem turystycznym Australia jest bardzo atrakcyjnym krajem, który przyciąga przyjezdnych niezwykłą przyrodą. Choć wiele osób uważa, że stolicą Australii jest Sydney lub Melbourne, w rzeczywistości, jest nią Canberra.


Większość Australijczyków, którzy sami siebie określają jako Aussies, mieszka obecnie w dużych miastach. Sydney zamieszkuje 4,4 mln osób, Melbourne 4 mln, Brisbane 2,1 mln, Perth 1,7 mln, Adelajdę 1,2 mln. Jedynie około 36% ludności mieszka w innych mniejszych miastach lub w centralnej części Australii. Poza miastami rozciąga się bezkresna przestrzeń.

W Australii nie ma oficjalnej religii państwowej. 68% Australijczyków to chrześcijanie, w czym 27% to katolicy, a 21% -anglikanie. Religie niechrześcijańskie wyznaje 5% populacji. Brak wyznawanej religii deklaruje 16% mieszkańców.


Warto wiedzieć, że w Australii uprawiane są niezwykłe sporty. Najbardziej popularny jest futbol australijski. Jest to bardzo specyficzna odmiana piłki nożnej. Niektórzy uważają, że podstawową jego zasadą jest brak zasad.
Innymi sportami cieszącymi się dużym zainteresowaniem jest krykiet oraz netball, czyli pierwotna odmiana koszykówki:

Australia — język

Oficjalnym językiem jest angielski, a właściwie jego specyficzna australijska odmiana. Używany jest on przez blisko 80% populacji. Inne języki, jakimi posługuje się ludność Australii to chiński, włoski i grecki. Początkowo, zanim do Australii przyciągnęli Europejczycy, funkcjonowało 200 – 300 języków australijskich Aborygenów. Do dziś zachowało się już tylko 70.

Australijski angielski to bardzo specyficzna odmiana tego języka, Australijczycy bowiem lubią upraszczać sobie życie. Pochodząca z Australii odmiana angielskiego charakteryzuje się skracaniem i upraszczaniem wszystkiego, co jest tylko możliwe. Na powitanie Australijczycy mówią „g’day”zamiast „good day” lub „arvo” zamiast „afternoon”.

Aby mówić, aby brzmieć jak Australijczycy, najlepiej jest“ skracać wszystkie możliwe zwroty, nie wymawiać „r” i „g” na końcu zdań i poznać najpopularniejsze zwroty popularne w australijskim slangu, takie jak np. “How ya goin?”, czyli zwykłe zagadanie o to “jak się masz”.

Z kolei ostanie zdanie przy niemal każdej konwersacji to życzenie sobie miłego dnia: Have a good one”, a zamiast angielskiego “you’re welcome” stosuje się często „no worries” albo „too easy”.

Warto też wiedzieć, że najpopularniejsze australijskie zwierzę, czyli kangur to w Australii wcale nie “kangaroo”, tylko Roo!