Obóz językowy – czy warto w nim uczestniczyć?

Home / Poradnik / Obóz językowy – czy warto w nim uczestniczyć?

Obóz językowy – czy warto w nim uczestniczyć?

Choć wiele osób jest przekonanych, że na obóz językowy mogą jechać tylko dzieci i młodzież, nie jest to jednak prawdą. Obozy językowe są organizowane również dla dorosłych. Trwają one od 1 tygodnia aż do nawet roku. Warto to przemyśleć, albowiem są one niepowtarzalną okazją, by podszkolić swój angielski.

Czym jest obóz językowy?


Obóz językowy jest najczęściej wakacyjnym wyjazdem w celu pogłębienia znajomości języka i poznaniu kultury danego kraju. Jego istotą jest używanie języka obcego w codziennych warunkach. Zajęcia i konwersacje są prowadzone przeważnie przez native speakerów, co wymusza konieczność używania angielskiego.

Zalety wyjazdu na obóz językowy za granicą


Obóz językowy ma wiele zalet, choć nie można traktować go jak złotego środka do nauczenia się angielskiego. Najważniejsze korzyści z wynikające wyjazdu na taki obóz to:

  • interesujący sposób spędzenia czasu
  • przełamywanie bariery językowej,
  • szlifowanie umiejętności językowych,
  • budowanie pewności siebie w obcym, nieznanym środowisku,
  • możliwość nawiązania interesujących przyjaźni,
  • kontynuacja nauki języka poza szkołą,
  • dobre osłuchanie się z rodzimym akcentem i żywym językiem potocznym.

Obóz języka angielskiego a zanurzenie w języku


Większość osób zdaje sobie sprawę, że najłatwiej jest uczyć się języka w „naturalnym” środowisku, otoczeniu native speakerów, czyli rodzimych użytkowników danego języka. Największą zaletą takiej formy nauki jest immersja językowa stanowiąca podstawowy atut obozu językowego za granicą, która bardzo pomaga w nauce.
Każdy uczestnik obozu jest bowiem zmuszony do komunikacji w języku angielskim w każdej sytuacji z codziennego życia. Musi używać języka, kiedy trzeba coś kupić, spytać o drogę czy wymienić poglądy.


Jak wybrać najlepszy obóz językowy?


Wybierając obóz językowy, nie należy sugerować się wyłącznie ceną ani reklamą. Istnieje jednak wiele istotnych wyznaczników, które mogą wskazać, na co zatem zwrócić szczególną uwagę, wybierając taką formę nauki. Co zatem należy zrobić, aby podjąć dobrą decyzję?


Najważniejsze to sprawdzić wiele ofert i nie wierzyć organizatorom, którzy zapewniają niezwykłe efekty nauki po krótkim czasie spędzonym za granicą. Warto zapytać również o akredytację organizatora obozu językowego, jego doświadczenie oraz przeczytać opinie uczestników z poprzednich lat.


Istotne jest również, aby dokładnie sprawdzić, co obejmuje podstawowa cena, a za co musisz dopłacić.
Zbierz też informacje o zakwaterowaniu, wyżywieniu, programie i sposobie doboru uczestników do stworzonych grup
Wśród proponowanych ofert poszukaj takich, na których język angielski jest wszechobecny. Warunkiem jest odpowiednio wykwalifikowana kadra i zajęcia prowadzone jedynie przez native speakerów, W takiej sytuacji istnieje duża szansa, że obóz będzie na dobrym poziomie.

Wioski anglojęzyczne powinny być także odcięte od języka ojczystego. Jeśli wszyscy komunikują się na nich wyłącznie po angielsku przez cały czas, a nie tylko w czasie zajęć, istnieje duża szansa na faktyczne przełamanie bariery językowej i opanowania strachu przed mówieniem po angielsku.


Obóz językowy – co jeszcze warto wiedzieć?


Pamiętaj, że przez sam fakt uczestnictwa w obozie językowym nie nauczysz się w cudowny sposób angielskiego na poziomie native speakera. Aby osiągnąć efekty w nauce, języka potrzebna jest Twoja systematyczna praca przez cały rok, konsekwencja i chęć weryfikacji swoich postępów.

Jednakże wyjazd i pobyt za granicą może przyspieszyć Twoją naukę, i jest szansą podszlifowania języka, poznania pewnego zakresu słownictwa, którego nie opanujesz w czasie szkolnej nauki.

Jeśli organizująca wyjazd firma oferuje zakwaterowanie w domu rodziny anglojęzycznej, na pewno wzmocni to naukę, doda motywacji do poznawania języka oraz kultury i zwyczajów panujących w krajach anglosaskich. Nie da się jednak ukryć, że barierą i największą wadą, z jaką trzeba się liczyć, planując wyjazd na obóz językowy, jest jego wysoka cena.

Obóz językowy to okazja spotkania z inną kulturą.