Walentynki w krajach anglosaskich

Strona główna » Walentynki w krajach anglosaskich

Walentynki w krajach anglosaskich

Walentynki tradycyjnie obchodzimy 14 lutego. Ich nazwa ta pochodzi od imienia świętego Walentego — patrona wszystkich zakochanych. Jednak początków Walentynek należy doszukiwać się w pogańskim Rzymie i zapoczątkowały je Luperkalia – obchody ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa

.

Walentynki — prehistoria


Mniej więcej w połowie lutego ptaki zaczynają miłosne zaloty i łączą się w pary. Zapowiada to nadejście wiosny. Dlatego też Rzymianie w dniu 15 lutego wyznaczyli datę obchodzenia luperkaliów – festynu ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. W przeddzień w miłosnej loterii chłopcy losowali sobie partnerki na festyn.
Luperkalia utrzymały się aż do końca V wieku, a zniósł je w 496 r. papież Gelazy I. Zastąpił je on liturgicznym świętem męczennika Walentego.


Święty Walenty, uznawany obecnie za patrona zakochanych, żył w III w. i zdaniem historyków, był biskupem Terni pod Rzymem. Zginął on śmiercią męczeńską w czasach prześladowania chrześcijan. Jedna z opowieści o początkach Walentynek dotyczy czasów Cesarstwa Rzymskiego pod rządami Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten zabronił młodym Rzymianom wchodzenia w związki małżeńskie, jednakże chrześcijański ksiądz o imieniu Walenty zaczął potajemnie udzielać ślubów, i tak został okrzyknięty patronem zakochanych.

Sam Walenty swoje nieposłuszeństwo cesarzowi przypłacił życiem. Przed śmiercią ponoć zostawił on zaprzyjaźnionej kobiecie kartkę z podpisem „od Twojego Walentego”, a dzień 14 lutego stał się od tego czasu symboliczną datą Święta Zakochanych.

Walentynki to okazja do obdarowywania się prezentami.

Jak wzrastała popularność Święta Zakochanych?

Święto Zakochanych zaczęto obchodzić w Anglii w okresie średniowiecza. Pierwszy wiersz walentynkowy powstał właśnie Wielkiej Brytanii. Napisał go angielski poeta Geoffrey Chaucer w 1382 roku. „Sejm ptasi” stanowi pierwszy przekaz o tym, że Walentynki to dzień zakochanych. Pierwsze wzmianki o dniu Świętego Walentego można znaleźć też w „Hamlecie”, Williama Shakespeare’a, a najstarsza kartka walentynkowa pochodzi z Anglii z 1415 roku. Napisał ją do żony Karol Orleański.

Spopularyzowanie Walentynek przypisuje się w XVIII wieku szkockiemu poecie i powieściopisarzowi Walterowi Scottowi. W Polsce Walentynki zaczęto świętować dopiero w latach 90. XX wieku.


Walentynki – zwyczaje u Anglosasów


Mieszkaniec Anglii wydaje na prezenty walentynkowe średnio 70 funtów. Najczęściej Brytyjczycy kupują swoim drugim połówkom serduszka, czekoladki, misie i kwiaty. Popularne są również specjalne linie ubrań, czy akcesoriów. W Walii daje się rzeźbione drewniane łyżki z motywem serca, klucza i dziurki od klucza. Tam jednak Walentynek i nie obchodzi się 14 lutego, ale 25 stycznia.

Dawniej, w tym dniu istniał zwyczaj, iż dzieci przebierały się za dorosłych, chodziły od domu do domu i śpiewały romantyczne piosenki.


Dzisiaj Brytyjczycy kartki walentynkowe wysyłają anonimowo. Najczęściej wręczają oni swoim połówkom kwiaty, kartonowe serce z postaciami Romea i Julii lub zrobiony samodzielnie tort w kształcie serca.
Gdy Walentynki wypadają w roku przestępnym, kobiety mają zwyczaj prosić swojego chłopaka lub partnera o poślubienie ich.

Walentynkowa wymiana prezentów jest szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych. Tradycję tę rozpoczęła tam Esther Howland z Worcester, zakładając w połowie XIX wieku firmę produkującą kartki walentynkowe. Szacuje się, że 25% wszystkich kartek wysyłanych w Stanach Zjednoczonych, to kartki walentynkowe. Dziś amerykańskie miasta mienią się czerwonymi serduszkami, a szkoły organizują specjalne lekcje i zabawy dla dzieci. Łącznie na Walentynki mieszkańcy USA wydają ponad 18 miliardów dolarów.


Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach największą popularnością w Dniu Zakochanych cieszą się romantyczne spotkania w restauracjach czy wspólne wyjścia.
Również sieci kinowe organizują walentynkowe maratony, złożone z kultowych filmów romantycznych takich jak Casablanca, Titanic, Pretty Woman, czy Przeminęło z wiatrem.
W krajach anglosaskich z okazji Dnia Zakochanych większość sklepów organizuje też atrakcyjne promocje i wyprzedaże.