Nowy Jork – co zwiedzać w Wielkim Jabłku?

Home / English Club / Nowy Jork – co zwiedzać w Wielkim Jabłku?

Nowy Jork – co zwiedzać w Wielkim Jabłku?

Nowy Jork to miasto leżące na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych u wybrzeża Atlantyku. Znajduje się ono na wyspie Manhattan, zamieszkałej niegdyś przez ludność indiańską. Jest jednym z największych miast w USA, zamieszkuje go bowiem ok. 8,5 mln mieszkańców. Nowy Jork jest obecnie znaczącym ośrodkiem finansowym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych. Co roku odwiedza go ok. 25 mln turystów.


Nowy Jork – historia


Na obecne tereny Nowego Jorku pierwszy Europejczyk dotarł w roku 1524. Z czasem, w 1613 r., Holendrzy założyli na południu wyspy Manhattan pierwszą kolonię holenderską. W 1624 Holenderska Kompania Zachodnioindyjska kupiła wyspę od Indian za ok. 60 guldenów, co odpowiada obecnie 24 $ i założyła na niej pierwszą osadę nazwaną Nowym Amsterdamem. W 1664 r. Holendrzy oddali ją jednak Anglikom, którzy, na cześć Księcia Yorku, nazwali ją dla odmiany Nowym Jorkiem.

Pod brytyjskimi rządami miasto rozkwitło i stało się drugim co do znaczenia miastem w 13 koloniach brytyjskich. Wkrótce stało się ono największym miastem USA. Sukces jego opierał się przede wszystkim na handlu morskim oraz przemyśle. W 1820 r. w Nowym Jorku mieszkało  ponad 125 000 osób. Jako ukoronowanie zwycięstwa w wojnie o niepodległość USA, wzniesiono Statuę Wolności.

W 1875 r. populacja miasta osiągnęła 1 milion mieszkańców. Wall Street stało się największym centrum finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym USA. W latach 1880 – 1884 przybyło tu ok. 2 milionów kolejnych imigrantów.
W 1898 – miasto podzielono na 5 dzielnic: Manhattan, Brooklyn, The Bronx, Queens and Staten Island, a w roku 1904 wybudowano pierwszą linię metra. Obecnie Nowy Jork nazywany jest często Wielkim Jabłkiem, Gotham lub miastem, które nigdy nie śpi.

Nowy Jork to miasto sztuki i biznesu.


Nowy Jork – podział miasta


Nowy Jork podzielony jest na 5 dzielnic.
Manhattan to miejsce akcji setek amerykańskich filmów i programów telewizyjnych. Jest on także siedzibą wielu firm, banków i organizacji finansowych Jego budynki stały się obecnie charakterystycznym symbolem nowojorskiej panoramy
Brooklyn to z kolei ogromna dzielnica, w której mieszkają głównie artyści, Żydzi oraz hipsterzy. Natomiast  Queens  jest zamieszkana przez Greków, Chińczyków, Hindusów i wielu innych nacji. Słynie ona ze wspaniałej, zróżnicowanej kuchni.

Dzielnica Bronx nie cieszy się niestety dobrą sławą, choć powoli staje się coraz bardziej bezpieczna natomiast dla odmiany Staten Island – mała, przyjemna wyspa z wieloma parkami, choć dla większości Nowojorczyków wydaje się ona zbyt nudnym miejscem do zamieszkania.

Jedną z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku jest też China Town. Z kolei DUMBO, czyli skrót od Down Under the Manhattan Bridge Overpass, położona na przeciwległym brzegu rzeki Hudson odwiedzana jest głównie dla unikalnych widoków na Most Brookliński oraz panoramę Manhattanu.

Nowy Jork to przede wszystkim Statua Wolności.


Nowy Jork – co warto zwiedzić?

Nowy Jork szczyci się drapaczami chmur, ale jego największą atrakcją jest Statua Wolności. Stanowi ona nie tylko symbol Nowego Jorku, ale również wizytówkę Stanów Zjednoczonych.

Inne charakterystyczne obiekty to Empire State Building czy Rockefeller Center. Głównymi lotniskami są tu Nowy Jork John F Kennedy, Nowy Jork-Newark i Nowy Jork-LaGuardia. Z kolei New York Subway System to największy system metra na świecie, który posiada aż 468 stacji.i doskonale sprzyja podróżom po NYC.

Zwiedzanie atrakcji Nowego Jorku warto rozpocząć od przepięknego budynku dworca głównego Grand Central. W centrum miasta znajduje Wall Street, największa giełda papierów wartościowych na świecie  z gigantyczną amerykańską flagą przekrywającą fasadę budynku i sięgającymi do nieba wieżowcami. Stąd praktycznie kieruje się gospodarką całego świata.

Piąta Aleja w Nowym Jorku ma prawie 10 km długości i właśnie na niej znajdują się najbardziej luksusowe sklepy, salony słynnych projektantów mody i restauracje firmowane nazwiskami gwiazd show-biznesu. Warto zobaczyć również Times Square pełną gigantycznych neonów reklamowych. Są na niej również liczne teatry, kina oraz m.in.sklep Disneya.

Inna atrakcja Nowego Jorku ogromny Central Park, który zajmuje aż 341 hektarów i znajduje się dokładnie w centrum Manhattanu.