Państwa anglojęzyczne – USA

Państwa anglojęzyczne to oprócz Wielkiej Brytanii przede wszystkim USA, Kanada i Australia. Choć USA na poziomie federalnym, nie uchwaliło dotychczas specjalnego aktu prawnego, i z mocy prawa angielski nie jest tam urzędowym językiem, powszechnie się go za taki uważa.

Jak doszło do rozpowszechnienia angielskiego w USA i jakie inne języki są używane w tym kraju?

Państwa anglojęzyczne – jak angielski rozpowszechnił się w USA?

Pierwotni mieszkańcy dzisiejszych Stanów Zjednoczonych pochodzili prawdopodobnie z Azji, W późniejszych latach tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych były intensywnie kolonizowane przez Hiszpanię, Francję, Holandię i w końcu Wielką Brytanię, z której migranci tworzyli na terytorium Stanów Zjednoczonych własne osady. Z czasem lokalne języki zostały wyparte na rzecz angielskiego.


Co ciekawe, istnieje legenda. zwana legendą Muhlenberga, głosząca, że językiem urzędowym USA miał stać się niemiecki. Jej nazwa pochodzi on nazwiska amerykańskiego polityka. Frederick Muhlenberg rzeczywiście żył w drugiej połowie 18. wieku i był pierwszym Spikerem Izby Reprezentantów. Ponoć, pod koniec XVIII w. w Kongresie zgłoszono projekt ustanawiający niemiecki językiem urzędowym Stanów Zjednoczonych i został on odrzucony przewagą tylko jednego głosu sprzeciwu.


Brytyjski i amerykański angielski różnią się od siebie gramatyką i znaczeniem poszczególnych słów. Ciekawostką jest, że choć akcent brytyjski uważany jest za szlachetniejszy i bardziej elegancki, to właśnie odmiana amerykańska jest bliższa oryginalnej angielszczyźnie.

Państwa anglojęzyczne to duża różnorodność kulturowa.

Państwa anglojęzyczne — Języki w Stanach Zjednoczonych


Według amerykańskiego Biura Cenzusowego mieszkańcy Stanów Zjednoczonych posługują się co najmniej 350 językami. Do najpopularniejszych należy:

Angielski

Pomimo iż angielski nie jest językiem urzędowym USA, niektóre stany wydały własne akty prawne, które wpłynęły na takie jego ustanowienie na ich obszarze. Wzmocniło to niewątpliwie pozycję tego języka w skali kraju.

Angielskim posługuje się około 231 milionów Amerykanów. Cechuje się on na trenie Stanów Zjednoczonych różnorodnością dialektów, których mapa dzieli USA aż na 24 regiony. Zachodzące między nimi różnice zauważalne zarówno w gramatyce, jak i słownictwie oraz wymowie są niezwykle wyraźne.

Hiszpański


Według danych Pew Reseach Center tylko w latach 1980-2013 grupa hiszpańskojęzycznych obywateli USA wzrosła o 233 proc. Stany Zjednoczone są po drugim po Meksyku krajem na świecie z największą populacją osób mówiących po hiszpańsku, a zwroty pochodzące z tego języka na stałe zagościły już w angielskim słowniku.


Chiński

Istotny przyrost populacji Chińczyków nastąpił w XIX wieku, gdy przyjeżdżali oni do Kalifornii na fali gorączki złota,
Najwięcej Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszka obecnie w Kalifornii. Drugim stanem pod względem ich liczebności jest Nowy Jork, a następnie Teksas.


Francuski i kreolski


Język francuski zajmie czwarte miejsce pod względem popularności w USA. Gdy w 1699 roku Francuzi przejęli kontrolę nad terytorium Luizjany, narzucili swój język i zwyczaje. Jednak, gdy po zakupie Luizjany przez USA wzrosła liczba niewolników sprowadzanych z Afryki, lokalny francuski wzbogacił się o wpływy języków zachodnioafrykańskich, tworząc nowy wariant francuskiego, kreolski, którym nadal posługuje się tam wielu mieszkańców. Ma to miejsce zwłaszcza w Nowym Orleanie.

Standardową wersją języka francuskiego posługuje się dziś około 1,3 miliona Amerykanów, natomiast po kreolsku mówi ponad 700 tysięcy osób. Podobnie jak hiszpański, francuski również wywarł spory wpływ na amerykański angielski.


Tagalski


Tagalskim posługują się mieszkańcy Filipin, a jego zestandaryzowana wersja, filipino, jest urzędowym językiem tego kraju.
Warto wiedzieć, że 43 proc. filipińskiej populacji Stanów mieszka w Kalifornii. Duża część Filipińczyków osiedliła się także na Hawajach oraz w Nowym Jorku. Ich migrację ułatwiło przyłączenie wysp do Stanów Zjednoczonych w 1899 roku. Filipińczycy stali się w jego wyniku obywatelami amerykańskimi.


Wietnamski


Po wojnie wietnamskiej wielu Wietnamczyków otrzymało w Stanach Zjednoczonych azyl polityczny, a w latach 2000-2014 przybyło do Stanów, aby dołączyć do swoich rodzin ponad 300 tysięcy ich rodaków. Ponad 39 proc. osób pochodzenia wietnamskiego mieszka w Kalifornii, a 13 proc. zamieszkuje Teksas.