Współczesne obchody Halloween stanowią echa dawnych zwyczajów celtyckich. Owa wigilia Wszystkich Świętych oraz uroczystości jesienne mają swoje korzenie w pogańskich tradycjach i świętach sprzed wieków. Jaką rolę odgrywała w nich dynia, z której tradycyjnie rzeźbi się charakterystyczne halloweenowe latarnie?
Skąd wzięło się Halloween?
Święto Halloween przypada na dzień 31 października. Znane było wcześniej jako All-Hallows-even, a następnie Hallow Eve. Jego tradycja sięga czasów pogańskich, a jej początki wywodzą się starożytnego celtyckiego święta Samhain. Słowo to oznaczające „koniec lata”, zwiastowało wówczas początek zimy i „ciemniejszą połowę” roku. Tradycja Samhain bierze swoje korzenie z Irlandii, Szkocji i Wyspy Man, gdzie w dawnych czasach poprzez palenie świętego, wspólnego ogniska wzniesionego przez druidów oddawano cześć zmarłym.
Świętujący Samhain do palącego się ognia wrzucali kości zwierząt ofiarnych i przy jego płomieniach urządzali wielką ucztę, na którą przynosili żywność pochodzącą ze zbiorów. Niektórzy przebierali się również w kostiumy wykonane ze skór lub głów zwierząt. Uważano, iż w tym dniu świat duchów nawiązuje kontakt ze światem fizycznym.
Obecnie obchody Halloween trwają tylko jedną noc. Jednakże w dawnym chrześcijańskim kalendarzu Halloween oznaczało początek trzydniowych obchodów uroczystości zwanej Dniem Wszystkich Świętych.
Dynia — Skąd wziął się zwyczaj jej rzeźbienia na Halloween?
Co roku na święto zwane Halloween w większości brytyjskich domów pojawiają się charakterystyczne świecące pomarańczowe twarze wyrzeźbione w dyniach. Tradycja ta narodziła się w Irlandii pod wpływem popularnej legendy o człowieku, niosącym zaświatach wyrzeźbioną rzepę wypełnioną żarzącym się węglem.
Irlandzcy imigranci przenieśli ten zwyczaj do Ameryki, gdzie okrągłe pomarańczowe dynie, były łatwo dostępne, a stamtąd rozpowszechnił się on na inne kraje. W taki oto sposób narodziła się popularna latarnia wykonywana z dyni. Od lat 90. w Wielkiej Brytanii rzeźbienie dyni na Halloween staje się coraz bardziej popularne.
Dynia — jak ją skutecznie wyrzeźbić?
Aby wyrzeźbić idealną dynię, należy naciąć jej wierzch za pomocą ostrego noża. Następnie dużą łyżką trzeba wydrążyć z jej środka nasiona oraz część miąższu.
Wówczas na dyni szkicujemy za pomocą markera „rysy jej twarzy” i mniejszym ostrym nożem wycinamy swój projekt. Należy pamiętać, aby cięcia wykonywać zawsze w kierunku od siebie, aby uniknąć zranienia.
Po wyrzeźbieniu dyniowej twarzy bierzemy świeczkę typu tealight, wkładamy ją do wnętrza dyni i zapalamy. Następnie zakładamy na czubek dyni odciętą wcześniej jej górną część stanowiącą pokrywkę.
Dynia w Wielkiej Brytanii
Dynie należą do rodziny dyniowatych i prawdopodobnie pochodzą z Ameryki Północnej. Na świecie istnieje około 500 ich odmian. Rosną one w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Ich uprawa zajmuje do pięciu miesięcy, a zbiór w Wielkiej Brytanii odbywa się między październikiem a grudniem.
Warto wiedzieć, że dynie stanowią doskonałe źródło witamin, minerałów i błonnika, a jej nasiona są bogatym źródłem cynku i przeciwutleniaczy. Ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na to warzywo, brytyjscy rolnicy na wyspach produkują jej z roku na rok coraz więcej. W rzeczywistości Wielka Brytania może poszczycić się największego w Europie hodowcą dyni, zamieszkującym w Lincolnshire, produkującym aż 2 miliony dyń rocznie. Pod koniec października popyt na dynie drastycznie jednak spada.
Przepisy na potrawy z dyni
Dynie są także niezwykle wszechstronnym warzywem używanym w kuchni. Można z nich wykonywać najróżniejsze potrawy, począwszy od kremowych zup aż po słodkie ciasta. Spośród ciekawych brytyjskich przepisów na potrawy z dyni spopularyzowane w kuchni brytyjskiej warto zwrócić uwagę na: kremowy dal z dyni i grochu w curry, zupę z dyni z dodatkiem boczku, galette z dyni, z dodatkiem kopru włoskiego i taleggio, spaghetti z dynią i czosnkiem, a także przepyszny strudel dyniowy.