Nauka angielskiego z piosenek – czy to ma sens?

Home / Poradnik / Nauka angielskiego z piosenek – czy to ma sens?

Nauka angielskiego z piosenek – czy to ma sens?

Nauka angielskiego z piosenek może być świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności językowych i przyjemnym dodatkiem do tradycyjnych metod. Piosenki po angielsku mogą pomóc zarówno w poszerzeniu zasobu słownictwa, jak i wymowy. Jak wykorzystać piosenki do nauki języka angielskiego?


Dlaczego warto uczyć się angielskiego z piosenek?

Z reguły słowa w piosenkach zapamiętujemy bardzo szybko, ponieważ muzyka działa stymulująco na pamięć, co pomaga nam uczyć się nowych zwrotów i idiomów. Co jest tego powodem? Otóż muzyka wzbudza w nas emocje. Pisaliśmy już przy okazji artykułów o pracy mózgu podczas nauki języków, że angażując emocje, sprawiamy, że neurony w naszym mózgu wysyłają szczególnie silne sygnały do siebie wzajemnie, tworząc mocne i długotrwałe połączenia. Pozwala to lepiej zapamiętać ciekawe angielskie metafory i struktury gramatyczne.Nauka angielskiego z piosenek — wybierz odpowiedni utwór.Dzięki znalezieniu piosenek, które lubisz i chcesz słuchać, nauka angielskiego będzie dla Ciebie przyjemniejsza i bardziej motywująca. Jeśli jesteś osobą początkującą, z uwagi na dokładniejszą artykulację do nauki języka angielskiego wybierz wolniejsze utwory. Jeżeli jednak Twój poziom języka jest bardziej zaawansowany, możesz użyć piosenek z trudniejszym tekstem i bardziej dynamiczną linią melodyczną. Wybieraj zawsze utwory z tekstami, które Cię interesują. Na początek wystarczą 1-2 piosenki, na których sprawdzisz, czy ten sposób nauki jest dobry dla Ciebie. Możesz wybierać popularne utwory, ważne, by były to takie piosenki, których dotychczas zbyt uważnie nie słuchałeś.Nauka angielskiego z piosenek – słuchanie


Ucząc się angielskiego z piosenek, doskonalisz umiejętność słuchania. Skup się na tekście piosenki. Posłuchaj jej kilka razy, nie patrząc na transkrypcję angielskiego tekstu i nie korzystając ze słownika. Sprawdź, ile rozumiesz tylko ze słuchu. Wychwytuj pojedyncze angielskie słowa i spróbuj domyślić się ogólnego sensu piosenki. Później możesz skorzystać z tekstów piosenek dostępnych online, aby śledzić słowa podczas słuchania. Znajdź tekst wybranego utworu po angielsku i na kartce papieru wypisz słowa, których nie zrozumiałeś lub których znaczenia nie znasz – aby je sobie utrwalić, odsłuchując piosenkę po raz kolejny. Jeśli należysz do wzrokowców, wykorzystaj teksty I spróbuj je przetłumaczyć. Dopiero potem posłuchaj piosenki – w ten sposób osłuchasz się z akcentami. Do tego celu dobrze jest wybierać utwory śpiewane przez piosenkarzy różnych narodowości.

Nauka angielskiego z piosenek może rozwijać słownictwo i wymowę.


Analiza tekstu


Przeanalizuj strukturę zdań zastosowanych w utworze, słownictwo i gramatykę. Możesz użyć słowników lub aplikacji do nauki angielskiego. Piosenki są także doskonałym źródłem informacji o kulturze anglojęzycznej. Zainteresuj się artystą, z którego utworem się uczysz, dowiedz się więcej o kontekście, w którym została napisana dana piosenka.Nauka angielskiego z piosenek – przyswajanie nowego słownictwa


Piosenki często zawierają kolokacje, idiomaty i wyrażenia, które mogą rozszerzyć Twoje słownictwo. W utworach pojawiają się różne zwroty i struktury gramatyczne. To sposób nauki odpowiedni dla wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania.


Ćwiczenie wymowy


Słuchając i śpiewając piosenki, możesz poprawić swoją wymowę i akcent. Staraj się naśladować oryginalne wykonanie wokalisty, Podczas śpiewania artykułowanie trudnych wyrażeń jest o wiele prostsze, ponieważ rytmiczna muzyka ułatwia w znacznym stopniu wymowę. Dzięki powtarzalnej strukturze piosenek można zauważyć, w jaki sposób różne słowa łączą się ze sobą w konkretnym zdaniu czy frazie. Jeśli jesteś wzrokowcem, wybieraj piosenki z wyświetlającym się tekstem. Każdy gatunek muzyki może zawierać i wyrażenia, które pomogą Ci wzbogacić swoją znajomość języka.

Doskonałym sposobem nauki angielskiego z piosenek jest też karaoke. Do zabawy możesz zaprosić swoich znajomych, którzy również uczą się języka obcego. Przyswajanie języka angielskiego w formie karaoke to doskonały sposób na spędzenie wieczoru i połączenie nauki ze świetną rozrywką.