Nauka angielskiego z filmów

Strona główna » Nauka angielskiego z filmów

Nauka angielskiego z filmów

Nauka angielskiego z filmów i seriali nie dzieje się błyskawicznie. Wymaga czasu, trwa bardzo długo, ale warto nią uzupełniać naukę normalną, jaką pobieramy w szkole czy na kursie. Należy też mieć świadomość, że filmy angielskie nie są tworzone dla nauki tylko dla rozrywki. Oglądanie ich nie zmieni nas więc od razu w rodzimych użytkowników języka. Jednakże to, co możemy przyswoić sobie dzięki filmom, jest w kontekście nauki języka bezcenne, więc warto z tej możliwości jak najczęściej korzystać.

Jak uczyć się najskuteczniej angielskiego z filmów i seriali?


Jeżeli chcesz się skutecznie uczyć języka, oglądając seriale, wybierz te, które rozgrywają się współcześnie w sytuacjach, które są Ci najbardziej przydatne. Najlepiej, jeśli skoncentrujesz się najpierw na jednym serialu, który musi ci się faktycznie podobać. Oglądaj każdy odcinek nawet po wiele razy. To jest o wiele bardziej efektywne niż bieganie po odcinkach, czy ciągłe zmiany filmu. Z tego samego powodu dobrym pomysłem jest obejrzenie filmu obejrzanego wcześniej w swoim języku lub takiego, którego fabułę znasz.

Śledząc film, powtarzaj krótkie wyrażenia czy słówka na głos, imitując intonację, a od czasu do czasu sprawdzaj je w słowniku. Wypisuj tylko zaledwie kilka zwrotów lub wyrazów, bo jeśli wypiszesz zbyt wiele, nie zapamiętasz żadnego. Staraj się użyć zapisanych wyrażeń na różne sposoby.

Nauka angielskiego z filmów — z napisami czy bez?

Naukę przez oglądanie zacząć można od angielskich filmów z polskimi napisami. Polskie napisy stanowić mogą pierwszy krok do oglądania w oryginale, ponieważ pozwalają łatwiej śledzić fabułę. Później można przejść na filmy po angielsku z wyświetlanymi angielskimi napisami, a po pewnym czasie zacząć je wyłączać, chociaż na kilka chwil – na próbę.

Jeśli dojdziesz do wniosku, że oglądanie bez napisów sprawia Ci przyjemność, to kontynuuj bez nich do końca. Nie zrażaj się, jeśli nie będziesz wszystkiego rozumiał. Najważniejsze, aby pojąć ogólny przekaz i kontekst wypowiedzi.
Jeżeli jesteś na poziomie B2 wzwyż, możesz spróbować zacząć oglądanie bez napisów od razu. Natomiast włączaj angielskie napisy, gdy poszerzają one Twoją wiedzę ogólną i zasób słownictwa lub kiedy oglądasz serial, który wykorzystuje wstawki kulturowe.

Nauka angielskiego z filmów jest skuteczna.


Nauka angielskiego z filmów — zalety

Oglądanie seriali i filmów w języku angielskim pomoże Ci zapamiętać nie tylko znaczenie i wymowę konkretnych słów, ale także całe zwroty. Poznasz bowiem język nie tylko od formalnej strony, ale zapamiętasz potoczne wyrażenia i żarty, co pomoże w nauce słownictwa nieformalnego i slangu, gdyż w filmach i serialach usłyszysz słowa, których nie nauczysz się w szkole i poznasz „żywy” język, używany przez native speakerów na co dzień.

Ponadto oglądając, uczysz się z przyjemnością, więc po jakimś czasie łatwiej przekuć to w nawyk. Do tego, osłuchujesz się z wymową i widzisz, jak język jest używany w kontekście, co sprawia, że nowe zwroty i konstrukcje gramatyczne będziesz kojarzyć z obrazami wizualnymi.

Nauka angielskiego z filmów – jak zacząć?


Na początkowym etapie nauki angielskiego, możesz zacząć od bajek i filmów animowanych. Zawierają one prostsze zwroty i są prowadzone w wolniejszym tempie. Możesz używać takich starych bajek jak Flinstonowie, Scooby Doo, Świnka Pepa, Ulica Sezamkowa czy Family Guy. Jeśli chcesz iść o krok dalej, sprawdź dłuższe produkcje, takie jak Pingwiny z Madagaskaru, Epoka lodowcowa, czy Shrek.

Z czasem sięgnij po znane dłuższe seriale, filmy familijne lub komedie. Formy językowe, będą w nich bardziej złożone, a język bogatszy. Obejrzyj Dziennik Bridget Jones, Jak ugryźć 10 milionów, Facetów w czerni, czy, Kevin sam w domu. Nauka angielskiego przy pomocy filmów to bowiem świetny sposób na podszlifowanie umiejętności, a możliwości telewizji cyfrowej i serwisów streamingowych czynią to łatwiejsze niż kiedykolwiek.