Nauka angielskiego online czy stacjonarnie?

Home / Poradnik / Nauka angielskiego online czy stacjonarnie?

Nauka angielskiego online czy stacjonarnie?

Wiele osób, pragnących się uczyć języka zastanawia się, czy lepiej przychodzić na zajęcia odbywające się stacjonarnie, czy też lepsza będzie nauka angielskiego przez internet. Jakie są wady i zalety każdej z tych metod i co będzie lepsze dla Ciebie?

Online czy stacjonarnie? – to zależy od Ciebie

Niekiedy zastanawiamy się, czy lepszym wyborem jest angielski online, czy zwykłe kursy odbywające się stacjonarnie. Odpowiedź na to pytanie zależy od preferencji i osobowości. Dla niektórych najlepszy komfort i ciszę zapewnia własne mieszkanie, inni wolą naukę w grupie.

Nauka angielskiego stacjonarnie – podstawowe zalety

Największą zaletą kursów stacjonarnych jest możliwość fizycznego kontaktu z nauczycielem. Wiele osób preferuje jednak bezpośredni kontakt w trakcie rozmowy i nauki. W trakcie zajęć dokonuje się też integracja uczestników. Pozwala to w łatwiejszy sposób przełamywać bariery we wspólnych zmaganiach językowych. W trakcie kursu stacjonarnego lektorzy urządzają często językowe gry integracyjne. Niestety to nie udaje się już tak dobrze przez sieć. Wspólna praca buduje bardziej pozytywne relacje i więzi.

Ponadto zajęcia z angielskiego w grupie, sprawiają, że łatwo o kontakt z innymi uczestnikami kursu. Można zatem słuchać odpowiedzi innych osób i brać udział w dyskusjach, a to bardzo pomaga podczas nauki języka angielskiego.

Nauka angielskiego stacjonarnie – utrudnienia

Największą trudność zazwyczaj sprawia fakt, że na takie zajęcia trzeba jednak dotrzeć i kursant jest zmuszony poświęcić czas, by się na nich znaleźć. Jest to szczególnie utrudnione, jeśli mieszkamy poza miastem i mamy daleką drogę do szkoły językowej. Z drugiej strony w wielkiej aglomeracji dotarcie na zajęcia utrudniać mogą korki i wzmożony ruch w tych godzinach, w których zazwyczaj odbywają się zajęcia.

Ponadto zajęcia w szkole językowej zazwyczaj odbywają się w wybranym dniu o ustalonej godzinie. Sprawdzą się więc dla osób, które nie mają wielu obowiązków lub przynajmniej potrafią je pogodzić. Kursy stacjonarne językowe na pewno będą dobre dla osób, które są bardzo usystematyzowane i nie sprawi im trudności pojawianie się co tydzień na zajęciach.

W przypadku osób, które pracują w godzinach, w których najczęściej odbywają się kursy lub nie mają ustalonych godzin w pracy i zawsze mogą się liczyć z wydłużonym dniem, zajęcia grupowe nie sprawdzą się, ponieważ pomimo ich absencji odbędą się i po prostu przepadną. Ceny kursów stacjonarnych są o wiele wyższe niż w przypadku nauki angielskiego przez internet.

Nauka angielskiego na kursach jest skuteczna.

Nauka angielskiego przez internet

Nauka angielskiego przez internet jest bardzo wygodną metodą, chociażby dlatego, że nie trzeba podróżować nieraz przez całe miasto, po to, by dotrzeć na zajęcia stacjonarne. Można też umówić się na konkretną godzinę i dzień z lektorem, a w razie czego zajęcia zawsze można przełożyć. Jest to bardziej elastyczna forma nauki, pozwala też ona pogodzić wiele czynności, które masz nieraz do zrobienia w jednym dniu. Angielskiego przez Internet łatwiej też uczyć się w godzinach wieczornych.

Niekiedy na kursach angielskiego jest też zbyt duży szum i gwar, który pewnym osobom nie pozwala właściwie się skupić. Dla niektórych wypowiadanie się na forum stanowi również wyzwanie. Natomiast ucząc się angielskiego online, nie ma takich problemów. Jesteś sam na sam z lektorem i obecność innych osób nie powoduje niepotrzebnych emocji.

Ponadto ucząc się angielskiego przez internet, korzystasz z nowych metod nauczania, takich jak ciekawe artykuły, filmy i teksty w obcym języku. E-learning wykorzystuje wielorakie formy prezentacji, zarówno wizualne, jak filmy czy slajdy, jak i materiały do słuchania oraz drukowane, przez co przyswoisz łatwiej materiał niezależnie od preferowanego sposobu przyswajania wiedzy.

Sama komunikacja z nauczycielem podczas nauki online wygląda też nieco inaczej niż podczas stacjonarnego kursu, ponieważ przesyłacie sobie teksty i zadania na bieżąco. Możesz też nagrać przeprowadzane lekcje, dzięki czemu masz do nich ciągle dostęp i możesz je odsłuchiwać w dowolnym momencie.

Nauka angielskiego online – dodatkowe zalety

Niektóre osoby, szczególnie mniej obeznane z komputerami, zastanawiają się, czy poradzą sobie z angielskim online. Nauka przez internet nie jest pod tym względem wymagająca. Wystarczy aktualna przeglądarka internetowa oraz stabilne łącze, aby brać udział w zajęciach.

Zdalnie będziesz uczył się też taniej, ponieważ E-learning nie wymaga udostępniania sali, ani nie pochłonie Ci też czasu i kosztów na dojazdy. Angielski online nie zmusza do dopasowywania terminu do możliwości wszystkich kursantów. Ponadto nauczanie zdalne ułatwi Ci samodzielne planowanie pracy we właściwym dla siebie tempie, powracając samodzielnie do materiału sprawiającego więcej trudności.