Halloween – święto duchów!

Home / English Club / Halloween – święto duchów!

Halloween – święto duchów!

Choć samo święto, Halloween obchodzone 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych przybyło do nas z Ameryki, ten zwyczaj wywodzi się z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych druidami.

Skąd wzięło się Halloween?

Rodowód Halloween nie jest jednoznaczny. Najprawdopodobniej wywodzi się z on celtyckiego obrządku Samhaim, polegającego na pożegnaniu lata i powitaniu zimy. Obrządek ten wiązał się również ze świętem zmarłych. Celtowie wierzyli bowiem, że właśnie w tym dniu zaciera się granica między światem żywych i umarłych a duchy mają możliwość przedostania się do ludzkiej rzeczywistości .
Wierzono, że w ostatnim dniu roku, którym 31 października jest według ich kalendarza, duchy zmarłych odwiedzają ziemię oraz że wtedy odbywa się główny sabat czarownic.

Ważnym elementem święta Samhaim było palenie na wzgórzach ognisk, które odstraszały złe moce i wskazywały drogę do domów zmarłym. Wokół ogniska tańczono tańce śmierci. W celu odstraszania złych duchów zakładano maski odstraszające, hałasowano i ubierano się w skóry zwierzęce dla ochrony się przed złym losem.

Praktykowane powszechnie w średniowieczu zwyczaje Halloween nazywano Nocą Czarów. Ponad 2 tys. lat temu w dniu tym świętowano jednocześnie żegnając lato, witając zimę i obchodząc święto zmarłych.

Współczesne czasy

Nazwa Halloween pochodzi od wyrażenia „All Hallows’ Eve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych,
Ze względu na coraz silniejszy wpływ chrześcijaństwa w IX wieku tradycja obchodzenia uroczystości powiązanych z końcem lata zaczęła z czasem zanikać . Jednakże część zwyczajów przetrwała na terenach Anglii i Irlandii aż do XIX wieku.

Natomiast współczesna forma Halloween zaczęła się właśnie w XIX wieku w Ameryce Północnej, i stamtąd trafiła z powrotem do Europy Zachodniej w wieku XX. Tradycję zaszczepili w USA irlandzcy imigranci. 

NajgłośniejHalloween obchodzi się w USA, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Współczesne święto w niczym nie przypomina jednak tradycyjnego Samhaim, które było celebrowane przez pogańskie ludy, Halloween stało się świętem komercyjnym, a pierwsza związana z nim parada odbyła się w 1920 roku w Minessocie.

Halloween to zetknięcie świata żywych i zmarłych.

Halloween — tradycje i symbole

Najbardziej charakterystycznym symbolem Halloween jest wydrążona dynia zwana inaczej Jack- o-Lattern. Ten symbol wywodzi się jeszcze z Irlandii. Taką wydrążoną dynię ze światełkiem zapalonym w środku uważano za ogniki, które oznaczać miały dusze tragicznie zmarłych. Prawdopodobnie początkowo lampiony te wykonywane były z rzepy.

Zabawa w Trick or treat to kolejny nieodłączny element halloweenowych zwyczajów. Cukierek albo psikus to ulubione zajęcie dzieci, które chodzą od domu do domu i proszą o słodycze. Gdy ktoś nie chce obdarować przybyłych, otrzymuje w zamian… psikusa. Nieusatysfakcjonowani goście mogą posmarować mu mydłem okna, włożyć szpilkę do dzwonka u drzwi, wylać wodę lub posypać mąkę.

Do innych popularnych zwyczajów należy też Apple Bobbing, który polega na łowieniu jabłek zanurzonych w wannie wypełnionej wodą bez używania rąk. Tym, którzy wyłowili nieuszkodzone jabłko, wróży się szczęście w nadchodzącym roku.

Mniej popularnym zwyczajem jest wrzucanie do ognia orzecha włoskiego. Jeżeli pęknie on z charakterystycznym trzaskiem, uczucia osoby, której dotyczy wróżba, będą odwzajemnione. Tego dnia w wielu miejscach organizowane są też imprezy tematyczne i parady a niektórzy praktykują wróżbiarstwo.

Halloween – duchy, wiedźmy i straszydła.

Do dziś 31 października od rana na gankach domów, szczególnie amerykańskich, pojawiają się rozmaite straszydła: kościotrupy, czarne koty, nietoperze, pająki, strachy na wróble, a także dynie.

W tym dniu dzieci przebierają się za czarownice, duchy, chochliki, potwory albo wróżki i chodzą od domu do domu. Wszystko, co straszy, jest wówczas dopuszczalne. Do przyozdabiania domów, malowania twarzy czy przygotowania strasznych słodyczy używa się kolorów takich jak pomarańczowy, fiolet, seledyn oraz biały z czarnym.