Jakie święta obchodzą Brytyjczycy?

Home / English Club / Jakie święta obchodzą Brytyjczycy?

Jakie święta obchodzą Brytyjczycy?

Na całym świecie obchodzi się dużo niecodziennych tradycji i świąt. Co wobec tego lubią świętować Brytyjczycy? Wszystkich świąt, nie da się tutaj wymienić, niektóre są też zbieżne z naszymi. Warto jednak poznać te, które są charakterystyczne tylko dla Wielkiej Brytanii.

Urodziny Królowej

Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy w roku — raz w faktyczne urodziny 21 kwietnia oraz oficjalne urodziny w pierwszą, drugą, lub rzadziej trzecią niedzielę czerwca. Tym ostatnim towarzyszy uroczysta parada wojskowa zwana „Trooping the colour”, w której biorą udział różne bataliony gwardii. Jest to wielka atrakcja turystyczna, ale podkreśla ona zarazem osobisty związek brytyjskich sił zbrojnych z osobą monarchy. Celebrację oficjalnych urodzin królowej rozpoczął syn królowej Wiktorii — Edward VII .

Wyścigi konne w Ascot

Impreza ta trwa od 16 do 20 czerwca i ma miejsce na torze w Ascot. Wyścigi odbyły się tam po raz pierwszy w 1711 roku. Coroczna gonitwa konna słynie z noszenia ekstrawaganckich i coraz bardziej wymyślnych kapeluszy oraz wielkiego pikniku, na którym co roku przybyli wypijają ponad 150 tysięcy butelek szampana.

Przesilenia letnie przy Stonehenge

21 czerwca, kiedy ma miejsce najkrótsza noc roku, zarówno miejscowi, jak i turyści zbierają się przy Stonehenge, żeby oglądać wschód słońca. Pogańskie święto przesilenia letniego przyciąga tam każdego roku tysiące ludzi.

Wiele świąt angielskich wywodzi się z tradycji pogańskich.

Dzień Guya Fawkesa (Bonfire Night).

Święto to zainicjowali Anglicy na pamiątkę historycznego wydarzenia, jakim było udaremnienie spisku Guy’a Fawkes’a w 1605 roku, w którym próbował on wysadzić parlament i króla Jamesa. Planowany 5 listopada zamach nie powiódł się, a zamachowcy zostali ścięci za zdradę króla. Od tego czasu, Anglicy co roku świętują Dzień Guya Fawkesa, paląc jego kukły przy pokazach sztucznych ogni.

Halloween

Halloween obchodzony jest 31 października. W Celtyckim kalendarzu jest to ostatni dzień roku. Noc z 31 na 1 listopada, uważana była za moment przejścia i nazywano ją świętem „Samhain”, czyli „końcem lata”.
Było ono także związane ze zmarłymi. Ponieważ zdaniem Celtów w tę noc granica pomiędzy światem żywych i światem duchów jest bardzo cienka, w Halloween wszyscy przebierają się za duchy, zjawy i czarownice.

Gdy w Europie, a także w Anglii, zaczęło dominować chrześcijaństwo, próbowano zaadoptować pogańskie tradycje. Dlatego obecnie Halloween obchodzone jest pierwszego listopada. Na terenie całej Anglii w pubach i klubach organizowane są wtedy imprezy.

Walentynki

Kult św. Walentego wywodzi się z Anglii, gdzie jego święto obchodzono już w czasach średniowiecza. Został on okrzyknięty patronem zakochanych. W późniejszym okresie święto rozprzestrzeniło się ono na resztę Europy i inne kontynenty.

Up Helly Aa

To święto zapoczątkował zwyczaj, według którego w ostatni wtorek stycznia mężczyźni z Lerwick zakładali rogate hełmy, brali lekkie płonące pochodnie i szli przez ulice, aby podpalić statek.

Dla uczczenia tej tradycji Brytyjczycy organizują w ten dzień największy w Europie festiwal ognia. Każdego roku pochód oświetlony pochodniami maszeruje przez oddziały ubranych w kostiumy uczestników, a jego kulminacją jest spalenie kuchni Wikingów. Ponieważ kobiety nie mogą uczestniczyć w tych obchodach, święto to stało się kontrowersyjne.

Early May bank holiday

Jest to odpowiednik naszej majówki i wypada w pierwszy poniedziałek maja. Jego tradycja sięga czasów starożytnego Rzymu i obchodów celebrujących nadchodzące lato. Charakterystycznym jego elementem są liczne festiwale i tzw. maypole dance, czyli tańce dzieci, głównie dziewczynek, wokół słupa, na którym umieszczone są długie, kolorowe wstążki.

Całuśny Piątek

Święto to obchodzone jest w pierwszy piątek po Środzie Popielcowej. Według zwyczaju w tym dniu młodzi chłopcy mogli całować dziewczęta, nie bojąc się odrzucenia ani kary.
Na północy Anglii święto to nazywano się Nippy Hug Day. Rządziło się ono innymi zasadami, gdyż chłopiec musiał najpierw zapytać dziewczynę, czy może ją pocałować.