Miesiące po angielsku – pochodzenie nazw

Home / Poradnik / Miesiące po angielsku – pochodzenie nazw

Nie wyobrażamy sobie posługiwania się żadnym językiem bez znajomości podstaw, jakimi są nazwy dni tygodni oraz miesięcy. Zarówno podczas codziennych rozmów w języku angielskim, jak i w przypadku klasówki w szkole, bez zapoznania się z podstawami języka posługiwanie się nim na wysokim poziomie jest niemożliwe. Jednak skąd wzięły się nazwy, jakimi obdarzone zostały miesiące po angielsku? Śpieszymy z odpowiedzią, że ich pochodzenie jest naprawdę zaskakujące!

Skąd pochodzą nazwy miesięcy w języku angielskim?

Miesiące po angielsku zostały nazwane, nawiązując do mitologii oraz łaciny. Są to zwykle nazwy bóstw, którym w przeszłości poświęcono konkretne miesiące. Istnieją również nazwy miesięcy charakteryzujące się podobnym pochodzeniem w wielu językach. Na przykład marzec i maj to jedne z miesięcy po angielsku, których nazwy mają wspólne pochodzenie zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Niektóre z nich są również powiązane z kolejnością, w jakiej były ułożone w starożytności.

Jakie są miesiące po angielsku i jakie jest źródło ich nazwania?

Poniżej wymienimy kolejno nazwy, którymi określane są miesiące po angielsku i pokrótce wyjaśnimy pochodzenie danego słowa.

January – styczeń

Nazwa pochodzi od imienia jednego z rzymskich bogów, Janusa, boga wszelkich początków oraz opiekuna drzwi i bram. Od jego imienia pochodzi również łacińska nazwa stycznia, czyli lanuarius

February – luty

W języku łacińskim nazwa februa oznacza czyścić, oczyszczać. Nazwa miesiąca pochodzi od święta oczyszczenia o nazwie Februa, obchodzonego w lutym. 

March – marzec

Słowo pochodzi od rzymskiego boga Marsa, który był patronem wojny. Jak już wspomniano, przed powstaniem kalendarza Juliańskiego był to miesiąc rozpoczynający rok. 

April – kwiecień 

Nazwa również bierze swoje źródło od słowa z języka łacińskiego apreire, które oznacza otwierać. Nazwę wybrano ze względu na kwietniowe „otwieranie się” ziemi i rozkwitanie pęków kwiatów. 

May – maj

Nazwa maja została zainspirowana nazwą jednej z rzymskich bogiń – Mai. Jest to bogini patronująca nad roślinnością oraz wiosną.

June – czerwiec

Czerwiec według podań podobno można określić jako miesiąc, w którym odbywało się wiele ślubów. Rzymianie nazwali go od imienia bogini Juno – królowej nieba i Jowisza, patronki małżeństwa i ślubu. 

July – lipiec

Lipiec to miesiąc nazwany na cześć Juliusza Cezara. Władca obchodził wtedy swoje urodziny. 

August – sierpień

Sierpień natomiast podobnie do lipca został nazwany na cześć władcy – Juliusza Cezara Augusta. 

September – wrzesień 

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa septem, które oznacza liczbę siedem. 

October – październik

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa octo, czyli osiem.

November – listopad

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa novem, czyli dziewięć. 

December – grudzień

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa decem, czyli dziesięć. 

Podsumowanie

Nauka miesięcy po angielsku wcale nie musi należeć do trudnych zadań. Skojarzenie sobie nazw z ich pochodzeniem znacznie ułatwia proces zapamiętywania. Oprócz tego możesz również zastanowić się nad ważnymi wydarzeniami w konkretnych miesiącach. Dzięki temu nauka pójdzie łatwo i przyjemnie. Dobrym sposobem na zapamiętanie nazw, jakie określają miesiące po angielsku, jest używanie kalendarza po angielsku. Może to pomóc nie tylko w zapamiętaniu nazw miesięcy, ale również dni tygodnia.