Wielu uczniów ma problem z czasownikami nieregularnymi. Na pewnym poziomie zaawansowania okazuje się, że jest ich naprawdę sporo, a niekiedy trudno jest się ich nauczyć. Czy jednak musisz znać wszystkie czasowniki nieregularne, aby komfortowo porozumiewać się w języku angielskim? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!
Czasowniki nieregularne – na początek 10 podstawowych
Na początkowym etapie nauki najlepszą metodą będzie opanowanie najczęściej używanych czasowników, dzięki czemu uzyskasz konkretną bazę. Do podstawowych czasowników należą:
- go – went – gone,
- say – said – said,
- see – saw – seen,
- come – came – come,
- think – thought – thought,
- know – knew – known,
- get – got – got,
- give – gave – given,
- find – found – found,
- become – became – become.
Jeśli jesteś już na nieco wyższym poziomie nauki angielskiego, upewnij się, ze te 10 czasowników masz w małym palcu.
Jak się uczyć czasowników nieregularnych?
Czasowniki nieregularne używa się przy tworzeniu czasu przeszłego i czasu present perfect. Powinieneś zatem pierwszorzędnie dowiedzieć się, w jakim przypadku stosuje się określone czasy i ćwiczyć ich zastosowanie. Nie warto uczyć się wszystkich trzech form czasowników, jeśli nie wiesz nic na temat stosowania czasów perfect.

Pogrupuj czasowniki
Najskuteczniejszą metodą na naukę są skojarzenia. Zapewne zauważyłeś, że niektóre czasowniki wyglądają i tworzą się podobnie do innych. Warto zatem pogrupować je w takie skojarzenia, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wydobyć konkretne słowo z danej grupy. Najbardziej popularne skojarzenia to:
- niektóre czasowniki wyglądają tak samo we wszystkich trzech formach: cost, cost, cost albo set, set, set,
- zdarzają się takie, których pierwsza i trzec,ia brzmi tak samo, a druga jest inna: become, became, become
- często trzecia forma kończy się na -en: speak, spoke, spoken albo break, broke, broken.
Takie grupy możesz śmiało stworzyć na kartce i nadać im konkretne kolory. Wracaj do nich przy okazji powtórek, dzięki czemu będzie Ci łatwiej je zapamiętać!
Twórz własne zdania!
Nie tylko skojarzenia, ale i praktyka. Języka powinieneś się uczyć zawsze w konkretnym kontekście, dlatego świetną metodą na naukę jest tworzenie zdań z nowo poznanymi słówkami. Czasowniki nieregularne warto zatem umieszczać w kontekście poprzez tworzenie przykładowych zdań. Takie zdania możesz sobie zapisać obok form i wracać do nich każdorazowo, a potem tworzyć bardziej skomplikowane zdania. To działa!
Podsumowanie – wyluzuj trochę
Pamiętaj, że w nauce języka chodzi przede wszystkim o to, aby umieć dogadać się z rozmówcą, a nie umieć kwieciście powtarzać zasady. Dlatego bardzo ważne jest, aby dać sobie odrobinę luzu i nie bać się popełniać błędów. Jeśli nawet zdarzy Ci się zamienić czasowniki nieregularne na regularne, rozmówca z pewnością zrozumie, co miałeś na myśli. Nie zniechęcaj się!