Fiszki po angielsku – wydajna metoda nauki słów i zwrotów

Home / Poradnik / Fiszki po angielsku – wydajna metoda nauki słów i zwrotów

Praca z fiszkami to jedna z najczęściej wybieranych metod uczenia się języków obcych. Szczególnie przydaje się przy nauce słownictwa. Fiszki nie tylko pozwalają szybciej zapamiętać konkretne zwroty i słówka, ale również nauczone wyrażenia pozostają z nami na dłużej. Dzięki temu szybka nauka angielskiego jest jeszcze wygodniejsza i oferuje lepsze efekty. Przedstawiamy, jakie są metody nauki z fiszek, abyś mógł wybrać dla siebie najodpowiedniejszą. 

Szybka nauka angielskiego, czyli jak skutecznie uczyć się z fiszek?

Nauka za pomocą fiszek jest skuteczna, ponieważ opiera się na ciągłym sprawdzaniu wiedzy, a nie jej biernym przyswajaniu. Po jednej stronie karty znajduje się pytanie, po drugiej odpowiedź. Dzięki temu stwarzasz konieczność do wydobycia z pamięci konkretnego słowa, a nie uczysz się listy słówek na pamięć, często zapamiętując ich kolejność po sobie. 

Ciekawsze i przynoszące lepsze efekty są fiszki, na których po jednej stronie jest zdanie z luką, a po drugiej odpowiedź, co w tej dziurze powinno się znaleźć. Zdanie powinno przedstawiać kontekst, w którym ma znaleźć się konkretne słowo. Dzięki temu uczysz się szukać w pamięci słowa i przyporządkowujesz go do danego kontekstu, co jest niezwykle przydatne w nauce mówienia. 

Najlepsze fiszki to te, które zrobisz samodzielnie!

To prawda, najlepiej będzie, jeśli samodzielnie wykonasz fiszki, ponieważ wtedy szybciej i łatwiej je zapamiętasz. Poza tym jest to najtańsza opcja i nie ma tutaj żadnych ograniczeń – możesz wykonać takie fiszki, jakie najbardziej Ci odpowiadają. Szybka nauka angielskiego wymaga tworzenia różnorodnych skojarzeń, a dzięki wykonaniu kartek, już sam proces przyniesie Ci wiele cennej nauki. 

Gotowe fiszki dla zabieganych

To świetna opcja dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na tworzenie własnych fiszek. Gotowe, poręczne fiszki można znaleźć w księgarniach i w sklepach językowych. Są estetycznie i solidnie wykonane, dzięki czemu z pewnością dadzą wiele przyjemności podczas nauki. Minus takiego rozwiązania to jednak brak odpowiedniego dopasowania do indywidualnych wymagań ucznia. Gotowe zestawy fiszek są dobierane przez inne osoby, które kierują się określonymi kryteriami i nie zawsze są w stanie optymalnie dopasować zestawy do wymagań. 

Elektroniczne fiszki – ucz się wszędzie, gdzie jesteś

Obecnie mamy do dyspozycji wiele aplikacji, które posiadają wbudowane zestawy fiszek, by szybka nauka angielskiego była jeszcze prostsza. Do najpopularniejszych należą Quizlet, Memrize, Anki. Takie rozwiązanie dostarcza nam wiele dodatków wizualnych i dźwiękowych, takich jak prawidłowa wymowa, czy obrazki, pozwalające na łatwiejsze skojarzenie słówka. Aplikacje tego typu oferują możliwość importu danych z Worda lub Excela, jeśli więc mamy już jakąś bazę słówek na komputerze, szybko przerzucimy ją do aplikacji. Dodatkowo masz możliwość dzielenia się swoimi zestawami z innymi, co z pewnością poszerza bazę Twojego słownictwa.

Szybka nauka angielskiego – fiszki numerem 1!

Masz zatem do wyboru wiele różnorodnych sposobów na naukę słownictwa za pomocą fiszek. W każdym przypadku nauka opiera się na tej samej zasadzie, czyli ciągłym testowaniu swoich umiejętności. Wybór między metodami klasycznymi, aplikacją, czy online, jest jedynie kwestią upodobań.