Angielskie Phrasal verbs – jak się ich nauczyć?

Home / Nowości / Angielskie Phrasal verbs – jak się ich nauczyć?

Angielskie phrasal verbs czyli inaczej czasowniki złożone (nazywane też czasownikami frazowymi). To klasyczny „obszar problematyczny” dla polskich uczniów. Wynika to w dużej mierze z faktu, że ich znaczenie nie zawsze jest oczywiste co sprawia, że mogą być bardzo mylące.

Pierwszy kontakt z phrasal verbs masz już na samym początku przygody z angielskim, czyli na poziomie  A1(elementary). To jednak zaledwie kropla w morzu tego, co Cię czeka w kolejnych etapach nauki.   

Jak zatem efektywnie uczyć się Phrasal verbs?

W dobrze prowadzonych metodykach nauczania wprowadzane są one stopniowo, coraz trudniejsze zwroty pojawiają się wraz z rozwojem językowym studenta. Tym samym w miarę zdobywania wiedzy z poziomu B2 Upper-Intermediate lub C1 Advanced Twoja wiedza na temat phrasal verbs powinna już znacznie się poprawić.

Z jakich materiałów najlepiej uczyć się Phrasal verbs?

To dylemat wielu kursantów. Przy tak wielu pozycjach dostępnych na rynku niezwykle trudno znaleźć dobry podręcznik, czy też materiały, które uczą czasowników złożonych w jasny i spójny sposób. Najczęściej wybierasz jakiś sposób samodzielnie próbujesz, uczysz się a w rezultacie i tak zapominasz.

Jednak phrasal verbs można się nauczyć! Jak to zrobić? Korzystając z najnowszych danych dotyczących zgodności, możemy znaleźć najważniejsze phrasal verbs, a następnie skupić się na nich.

Na pewno zadajesz rozpoczynając naukę phrasal verbs zastanawiasz się:

Dlaczego phrasal verbs są takie ważne? Odpowiedź jest prosta – są to wyrażenia nieformalne – dlatego są niezwykle przydatne w codziennej komunikacji, zarówno w podczas konwersacji, jak i nieformalnym „angielskim pisanym”.

Ile jest angielskich phrasal verbs? Skoro już wiesz, że są tak ważne to myślisz ilu zwrotów musisz się nauczyć? W języku angielskim istnieje około 10 000 phrasal verbs. Czyli dasz radę 🙂

Jakie są najpopularniejsze phrasal verbs? Aktualne dane dotyczące zgodności, identyfikują najczęściej używane phrasal verbs. Należą do nich:

 • go on: The teacher went on talking for almost an hour.
  Nauczyciel mówił prawie przez godzinę.
 • carry out: The soldiers carried out the mission quickly and effectively.
  Żołnierze wykonali misję szybko i skutecznie.
 • point out: The product looked good until Tim pointed out that the price was extremely high.
  zwróć uwagę: produkt wyglądał dobrze, dopóki Tim nie zauważył, że cena jest wyjątkowo wysoka.
 • give up: Professional athletes should never give up – even if they are losing.
  Zawodowi sportowcy nigdy nie powinni się poddawać – nawet jeśli przegrywają.
 • find out: It was a mystery but we knew Sherlock Holmes would find out the truth.
  To była tajemnica, ale wiedzieliśmy, że Sherlock Holmes dowie się prawdy.
 • bring up: Sam was brought up in Sheffield by his grandparents.
  Sam został wychowany w Sheffield przez dziadków.
 • turn outI thought Fred was the killer but it turned out that Tim was the murderer.
  Myślałem, że to Fred był mordercą, ale okazało się, że Tim był mordercą.
 • end up: Lost in the desert, we walked for 2 days and ended up in the same place!
  Zagubieni na pustyni, szliśmy przez 2 dni i wylądowaliśmy w tym samym miejscu!
 • grow up: James grew up in Sheffield, but now he lives in Krakow.
  James dorastał w Sheffield, ale teraz mieszka w Krakowie.
 • bring about: The end of Communism brought about huge changes in Poland.
  Koniec komunizmu przyniósł ogromne zmiany w Polsce.

Jak możesz nauczyć się łatwo phrasal verbs?

Podręczniki nie są odpowiedzią. Większość z nich zawiera bardzo mało ćwiczeń z czasownikami frazowymi. W efekcie jesteś znudzony nauką a rezultat i tak jest „słaby”.
Nie poddawaj się dobrze wiemy, że nauka phrasal verbs może być mimo wszystko interesująca i przyjemna.

Podpowiadamy jak to zrobić. Co Ci może pomóc?

 • Oglądanie filmów lub seriali w języku angielskim w serwisach Netflix, HBO, Amazon itp. z polskimi napisami. Pokaże Ci to szeroką gamę phrasal verbs używanych w „żywym angielskim”. Masz podwójną korzyść, wyłapujesz angielskie zwroty, a przy tym wszystkim słuchasz angielskiego w oryginalnym brzmieniu.
 • Boom na podcasty zaowocował ogromną liczbą bezpłatnych materiałów. „Przyjazny” i „nieformalny” charakter podcastów oznacza, że są one pełne phrasal verbs – znowu w kontekście i doskonale wymawiane.
 • Wybierz oparte na faktach monologi, takie jak The Daily (codziennie nowa historia bieżących wydarzeń – szybkość mówienia jest idealna dla osób uczących się angielskiego), Business Wars (idealny do nauki angielskiego biznesowego), The Unexplained (omawiane są tajemnice – idealne dla fanów nieznane – z powolną, ostrożną szybkością i wyraźną wymową).
 • Niektóre szkoły języka angielskiego oferują zajęcia z nauki phrasal verbs, jako część swojego pakietu online. Platformy te pozwalają uczyć się phrasal verbs  w domu, we dogodnym czasie.

Wzbogacisz swoje słownictwo

Phrasal verbs warto a wręcz należy nauczyć się w ramach nauki języka angielskiego. Dzięki temu w miarę rozwoju Twoich zdolności językowych zwiększasz również ilość używanych czasowników złożonych. Twoje wypowiedzi są bardziej precyzyjne i czujesz się lepiej zrozumiany.
Uczniowie powinni spróbować znaleźć dopasowaną dla siebie metodę stopniowego przyswajania phrasal verbs na przestrzeni lat. Pomyśl o telewizji i filmach po polsku, z angielskimi napisami lub podcastami z monologami, korzystaj z dostępnych platform językowych

Najważniejsze nie podawaj się – bądź cierpliwy, to zajmie trochę czasu – ale podróż może być przyjemna, a rezultaty imponujące.