Jak skutecznie przyswajać słownictwo angielskie?

Strona główna » Jak skutecznie przyswajać słownictwo angielskie?

Obecnie trudno jest uwierzyć, że jeszcze 50 lat temu lingwiści uznawali naukę słownictwa za podrzędną wobec gramatyki. W dzisiejszych czasach, każdy kto pragnie nauczyć się komunikacji w obcym języku zastanawia się w jaki sposób przyswoić sobie niezbędne wyrazy. Dlatego też, warto abyś poznał kilka najlepiej sprawdzających się sposobów nauki słownictwa angielskiego.

Jak uczyć się obcego języka?

Przez wiele lat lingwiści traktowali gramatykę jako najważniejszy element nauki języka a słownictwo za drugoplanowe. Jednakże, w latach dziewięćdziesiątych, naukowcy z dziedziny językoznawstwa dowiedli jego znaczenia. Obecnie główny nacisk w nauczaniu języka obcego kładziemy na przyswojenie jak największego zasobu słownictwa. Z tego właśnie powodu, osoby uczące się angielskiego bezustannie poszukują sposobów, na skuteczne zapamiętywanie dużej ilości wyrazów. Jeżeli jesteś jedną z nich, pamiętaj, że bardzo ważne jest abyś zorientował się jak najlepiej zapamiętujesz. Czy wolisz to zobaczyć czy usłyszeć, czy też może musisz to zapisać. Uczenie się w sposób zgodny z naturalnymi predyspozycjami ułatwia zdobywanie wiedzy.

Uczmy się słownictwa angielskiego w konkretnym kontekście

Lingwiści twierdzą, że mało skuteczna okazuje się być nauka słownictwa angielskiego, bez szerszego kontekstu. Dlatego też warto uczyć się słówek w całych zdaniach, do których można dodawać obraz, dźwięk czy ruch. Z tego powodu, dobrze sprawdza się więc podpisywanie i przyklejanie karteczek z angielskimi nazwami do wszystkich mebli, pomieszczeń i przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Gdy przechodzisz obok jakiegoś podpisanego obiektu, wypowiedz na głos jego obcojęzyczną nazwę. W nauce słówek pomaga również śpiewanie piosenek angielskich oraz wszelkie zabawy w inscenizowanie scenek i zgadywanie ich znaczeń.

Staraj się także uczyć się w jednym czasie słów połączonych w jakiś sposób ze sobą. Pogrupuj je tematycznie, np. związane z odzieżą, zawodami, czy zwierzętami. Natomiast jeśli musisz zapamiętać zestaw angielskiego słownictwa niepowiązanego ze sobą, spróbuj ułożyć zabawną historyjkę z ich wykorzystaniem.

Bardzo przydatną pomocą są tzw fiszki czyli karteczki, na których zapisujemy dane słowo z jednej strony po angielsku a na drugiej w języku ojczystym i segregujemy we właściwy sposób.

słownictwo angielskie jak skutecznie przyswajać

Technologia pomagająca w nauce słownictwa angielskiego

Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnych technologii, możesz przygotować swoje fiszki na komputerze, tablecie lub komórce, korzystając z aplikacji typu SRS. Jest ich naprawdę wiele, więc bez trudu dobierzesz program do nauki słówek odpowiedni dla siebie. Możesz wykorzystać również dyktafon w telefonie i nagrywać wyrazy których chcesz się nauczyć, odsłuchując je w samochodzie autobusie czy w podczas czekania na coś.

Staraj się również oglądać filmy w oryginalnych wersjach lub tylko z napisami oraz słuchać brytyjskich lub amerykańskich stacji radiowych i podcastów.

Nauka angielskiego słownictwa bez polskich tłumaczeń

Na pewnym poziomie zaawansowania, warto jest uczyć języka obcego, unikając przekładu na ojczysty. Jest to o wiele bardziej efektywne, ponieważ poznajesz więcej słówek i uczysz się myśleć w obcym języku. Ponadto, nie wszystkie wyrazy mają swoje dokładne tłumaczenia albo wręcz przeciwnie posiadają często wiele różnych znaczeń co utrudnia translację.

Do tego celu możesz instalować programy do nauki języka w wersji angielsko-angielskiej oraz korzystać ze słowników w których podana jest angielska, szeroka definicja każdego słowa. Kiedy sam definiujesz nowy wyraz, uczysz się więcej i potrafisz wytłumaczyć go za pomocą innych wyrażeń, jeśli go zapomnisz.

W większym gronie można uczyć się za pomocą gier polegających na odgadywaniu słów na podstawie angielskich definicji. Sprawdzają się również anglojęzyczne krzyżówki oraz ćwiczenia online bez polskich instrukcji.