Jak przełamać bariery językowe

Home / Nowości / Jak przełamać bariery językowe

Jak przełamać bariery językowe

Najczęściej bariery językowe są spowodowane czynnikami psychologicznymi i społecznymi. Istnieją one, bo boimy się, że ktoś wyśmieje nasz sposób mówienia, zły angielski akcent czy ubogie słownictwo.
Często łączy się to z faktem, że nie stać nas było na prywatne lekcje, a nasz odbiegający od szkolnej klasy poziom językowy był wyśmiewany i komentowany. Jednakże potężnym czynnikiem jest też nasz stosunek do samego siebie. Mamy bowiem wobec siebie często nierealne oczekiwania i wydaje nam się, że po roku nauki powinniśmy wysławiać się jak native. Na szczęście jest parę sposobów na to, by przełamać wstyd i spróbować komunikacji w innym języku. Jak więc to zrobić?

Nie przejmuj się błędami

Pamiętaj, że popełnianie błędów jest normalną częścią procesu uczenia. Bez nich nie da się osiągnąć niczego. Najważniejsze, abyś mówił tak, żebyś został zrozumiany. Na płynność i biegłość przyjdzie czas. Mów jak najwięcej, nawet jeśli przychodzi Ci to z trudem. Nie przejmuj się akcentem, skup się tylko na prawidłowej wymowie, a niebawem zobaczysz efekty.

Miej ciągle kontakt z językiem

Czytaj angielskie książki i gazety, nawet jeśli nie wszystko rozumiesz Próbuj złapać ogólny kontekst. Dobry pomysł to powrót do angielskiej wersji powieści, którą znasz po polsku.

Słuchaj jak najwięcej

Słuchaj piosenek i oglądaj filmy w języku obcym, początkowo łatwiej Ci będzie z napisami. Jeśli lubisz słuchać, gdy czyta ktoś inny, znajdź w Internecie artykuły z dodatkiem audio.

Zmień język swojego telefonu

Pomoże Ci też zmiana języka w Twoim telefonie czy Facebooku, co pozwoli oswoić Ci się z wieloma zwrotami.

Korzystaj z angielskojęzycznych stron.

Śledź aktualne wydarzenia na zagranicznych stronach, czytaj komentarze i twórz je sam. Możesz zaangażować się w dyskusje i wymieniać argumenty z nativami.

Nawiązuj zagraniczne znajomości

Do przełamania bariery językowej bardzo motywuje nowo poznana osoba z innego kraju. Jeśli jesteś studentem, warto zapoznać się z wydarzeniami i projektami, które przygotowują organizacje studenckie.

Mów, kiedy tylko możesz

Jeśli zależy Ci, aby pokonać bariery językowe, zapomnij o perfekcji i zacznij mówić. Pomoże Ci w tym kontakt z osobami z innych krajów. Panika, która ogarnia Cię, kiedy masz powiedzieć coś w obcym języku, zniechęca Cię do mówienia. Jednak, aby pokonać blokadę językową, trzeba zacząć się odzywać. Zignoruj więc strach i staraj się powiedzieć cokolwiek, choćby prośbę o powtórzenie tego, co usłyszałeś. Po wypowiedzeniu kilku słów będzie Ci już łatwiej.

Bariery jezykowe trzeba przełamać, aby zacząć mówić po angielsku.

Rozszerzaj swoje słownictwo

Dobrym sposobem na pozbycie się bariery językowej jest zwiększenie zasobu swojego słownictwa. Można wykorzystać do tego. fiszki, karteczki post-in czy specjalne aplikacje w telefonie.

Przygotuj sobie „gotowce”

Naucz się kilku najbardziej potrzebnych zwrotów na pamięć, żeby zawsze móc zawsze szybko zareagować. Jeśli chcesz coś przekazać, mów jak najprościej. Nie twórz skomplikowanych zdań, nie szukaj złożonych konstrukcji, po prostu mów. Ćwicz całe zdania i zwroty. Możesz nawet przygotować sobie kilkuzdaniową mowę i powiedzieć ją przed lustrem.

Wykorzystuj każdą sytuację

Nie uciekaj, kiedy obcokrajowiec pyta cię o drogę na dworcu, pomagaj, gdy ktoś nie umie odpowiedzieć angielskojęzycznemu klientowi. Wykorzystuj podróże. Pytaj o drogę, zamawiaj dania w restauracji, porozumiewaj się ze sprzedawcami w sklepach, gdy jesteś za granicą.

Wyznacz sobie realistyczne cele

Nie oczekuj, że po 3 miesiącach nauki będziesz gotów wygłosić wykład na Oxfordzie. Nie będziesz mógł jeszcze prawdopodobnie streścić znajomemu ostatnio przeczytanej książki, ale możesz nauczyć się udzielać informacji o sobie, o swoich zainteresowaniach, miejscu pracy, rodzinie czy przyjaciołach. Jeśli się przyłożysz, będziesz umiał zapytać o drogę i kupić w sklepie najbardziej potrzebne rzeczy.

Pamiętaj, że to Twoje oczekiwania i nastawienie są najczęściej przyczyną Twojego stresu oraz niepowodzenia. Porzuć surowe oczekiwania względem siebie i pamiętaj, że tylko działanie przynosi wymierne korzyści, a żeby je podjąć, trzeba się przede wszystkim przestać bać. Jeśli ktoś wyśmiewa się z Twoich błędów, świadczy to źle o nim, nie o Tobie.