Black Friday – gorączka listopadowych zakupów

Black Friday to już ogólnoświatowe święto zakupów.

Black Friday czyli „Czarny Piątek” , to w Stanach Zjednoczonych pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia, Następujący po nim okres przed Bożym Narodzeniem dla wielu osób był związany z kupowaniem prezentów, Zauważyły to sklepy i zaczęły kusić klientów promocjami. Od wielu lat Black Friday i Black Week jest okresem niezwykle wyczekiwanym przez Amerykanów, gdyż sklepy często decydują się na obniżenie cen swojego asortymentu nawet o 70 czy 80 proc.

Czym jest Black Friday?

Terminem Black Friday określamy dzień największych wyprzedaży w roku. Odbywają się one przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Australii . Tradycja zakupowa narodziła się Stanach Zjednoczonych wiele lat temu. W listopadzie bowiem Amerykanie celebrują Święto Dziękczynienia, które było pretekstem do organizowania parad i okolicznościowych wydarzeń, sponsorowanych przez lokalne firmy i sklepy. Były one okazją do zaprezentowania przez domy towarowe swoich ofert i produktów. Ponieważ promujące się sklepy rywalizowały między sobą, każdy z nich ogłaszał coraz większych zniżek i promocji. W taki sposób doszło do rozpoczęcia tradycji „święta zakupów”

Black Friday to okazja dla sprzedawców.

Skąd się wzięła nazwa Black Friday?

Istnieje kilka teorii na to, skąd się wzięła nazwa Black Friday . Jedna z nich głosi, iż w mediach po raz pierwszy użyto nazwy Czarny Piątek w 1981 roku. Miał być to dzień, kiedy sprzedawcy zaczynali zarabiać i ich biznes stawał się rentowny. W przeszłości księgowi, prowadząc rachunki firmy, zapisywali straty w danym okresie na czerwono, a zysk na czarno. Gdy dobry wynik sklepu zapisywany był czarnym tuszem, oznaczał on przynoszące korzyść przychody.
\
Inna teoria mówi o tym, że nazwa Black Friday została nadana temu świętu przez funkcjonariuszy policji i kierowców autobusów. Powodem były na ogromne korki w okolicy sklepów i centrów handlowych.

Inna historia łączy tę nazwę z krachem na giełdzie amerykańskiej, w 1929 roku. Choć noc 24 października, czyli dzień, w którym ceny akcji notowanych na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych gwałtownie spadły, określano jako tzw. Czarny Czwartek.

Kiedy obchodzi się Czarny Piątek?

Black Friday to tzw. święto ruchome, ponieważ zależy od dnia, na który przypada amerykańskie Święto Dziękczynienia, gdyż Czarny Piątek obchodzi się zaraz po nim. Stąd w Stanach Zjednoczonych jest to dzień następujący po czwartym z kolei czwartku listopada, w Kanadzie zaś – po drugim poniedziałku października.
Polska, tak jak inne kraje na całym świecie, obchodzi w tym roku Czarny Piątek 25 listopada. W związku z tym czarny weekend będzie trwał od 25 do 27 listopada.

Oprócz zwyczaju Black Friday obchodzony jest także Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałek. Jest to również okazja do zrobienia zakupów w okazyjnych cenach, jednak ten dzień jest bardziej związany z wyprzedażami w sklepach internetowych.

Jak wygląda Black Friday w Stanach Zjednoczonych?

W USA w czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, a niekiedy nawet całą dobę. Oferują one jednodniowe okazje i zniżki. Jest to często najbardziej dochodowy dla sprzedawców w Stanach Zjednoczonych w ciągu całego roku. Tego dnia od wielu lat zakupów dokonuje ponad 100 milionów Amerykanów. Szaleństwo listopadowych zakupów ogarnia coraz więcej ludzi na całym świecie, a filmiki pokazujące szturmy na wielkie sieci handlowe obiegają internet, budząc rozbawienie i przerażenie.

W tym roku Black Friday obchodzony jest dość wcześnie stosunkowo wcześnie, bo 25 listopada. Choć w Polsce Czarny Piątek obchodzi się zaledwie kilku lat, bierze w nim udział coraz więcej sklepów oferujących towary różnego asortymentu Pierwsze, zauważalne promocje pod kątem Black Friday w Polsce pojawiły się w okolicach 2015 roku.