Jak ćwiczyć czytanie po angielsku?

Strona główna » Jak ćwiczyć czytanie po angielsku?

Jak ćwiczyć czytanie po angielsku?

Jednym z warunków dokonywania postępów w nauce języka angielskiego jest równoległe kształcenie wszystkich kompetencji językowych. Należy do nich słuchanie, pisanie, mówienie oraz czytanie po angielsku. Oprócz nauki pisania, gramatyki i słownictwa bardzo ważna jest umiejętność czytania i poprawnej wymowy. Dziś kilka słów o tym, w jaki sposób ćwiczyć te sprawności.

Czytanie — jak rozwijać tę umiejętność?


Czytanie to jedna z umiejętności, które bardzo się przydają w wielu codziennych sytuacjach. Stanowi też ona dobre wprowadzenie do dalszej nauki języka. Dzięki czytaniu poznajesz nowe słowa i wyrażenia , a ich znaczenie zrozumiesz z kontekstu i bez większego wysiłku.

Umiejętność czytania warto rozwijać także w celu poprawy wymowy. Dlatego też staraj się umiejętność tę ćwiczyć — czytaj książki i artykuły, najlepiej najpierw po polsku, a później po angielsku. Poza tym, warto jest śpiewać i uczyć się wierszy ze słuchu.

Oto co o możesz jeszcze zrobić, aby rozwijać umiejętność sprawnego czytania.

Wnioskuj z kontekstu

Staraj się wywnioskować znaczenie nowo napotkanych słów z kontekstu. Posiadając pewien poziom znajomości języka, można już zacząć odgadywać znaczenie słów.
W zależności od celu czytania – wyznacz sobie określone jego tempo.

Czytaj na głos


W miarę możliwości czytaj na głos , nauczysz się bowiem w ten sposób wymawiać nowe słowa oraz nabierzesz prawidłowej intonacji, dyktowanej znakami interpunkcyjnymi. Powinno to wpłynąć na płynność Twojej mowy.
Czytaj większe partie materiału. Gdy opanowałeś już język angielski na poziomie średnio zaawansowanym, spróbuj czytać dłuższe teksty, robiąc mniejszą ilość przerw.

Ważne jest czytanie z wielu dziedzin


Sięgaj po bardziej zróżnicowane treści. Warto od czasu do czasu zająć treścią, która zdecydowanie różni się tematyką od tego, co czytasz na co dzień. Dowiesz się wówczas interesujących rzeczy na nowy temat, ucząc się przy okazji nowego słownictwa.

Notuj

Rób notatki słówek i wyrażeń, które sprawdzasz w słowniku. Zapisuj je w notatniku albo na marginesie strony, aby za jakiś czas do nich wrócić i powtórzyć je. Pozwoli Ci to utrwalić ich znaczenie i zrozumieć je, gdy pojawia się kolejnym razem.

Ćwicz wymowę


Słuchaj i staraj się powtarzać. Możesz też korzystać z płyty CD dołączonej do podręcznika albo wykorzystać także nagrania dla dzieci — zwłaszcza piosenki.

Monitoruj swoje postępy, czytając go na głos . Przeczytaj i nagraj jakiś tekst, po czym nagraj go ponownie za 4 tygodnie, a po upływie kolejnych czterech przeczytaj go, nagraj i odsłuchaj jeszcze raz, aby zobaczyć, jakie postępy poczyniłeś.

Czytanie to ważna umiejętność w zakresie nauki języka.

Czytanie – z jakich materiałów korzystać?


Aby nauka angielskiego była efektywna, musimy wybrać książki i publikacje służące do nauki czytania. Oczywistym zakupem powinien być słownik, Który pozwoli na bieżąco sprawdzać znaczenie nieznanych Ci dotychczas wyrazów i zwrotów. Znajdziesz w nim wszystkie słowa zapisane także w formie fonetycznej, co ułatwi Ci czytanie różnych kombinacji liter, Warto posiadać też dobry podręcznik, zawierający kod do podręcznika interaktywnego oraz nagrania.
Aby lepiej opanować czytanie w obcym języku trzeba też czytać anglojęzyczne publikacje!

Dobry sposób na naukę czytania po angielsku to wybór książek, które przeczytałeś po polsku. Łatwiej zrozumiesz wówczas całe zdania i nie będziesz musiał ciągle przerywać jej dla sprawdzenia znaczenia poszczególnych wyrazów. Możesz zacząć od napisanych prostym językiem bajek dla dzieci a z czasem dobierać coraz to trudniejsze lektury. Wybór zbyt trudnej literatury może sprawić, że nauka angielskiego stanie się frustrująca,


Pamiętaj jednak. Nie tłumacz każdego słowa w zdaniu. Wprawdzie wtedy tekst staje się dla Ciebie bardziej zrozumiały, jednak w nauce czytania chodzi o naukę czytania i, ostatecznie też wymowy. Dlatego też czytaj całe zdania i teksty, a po zakończeniu lektury możesz posprawdzać zakreślone po drodze słowa. Nie czytaj też fragmentów nieciekawych. Jeśli nie lubisz opisów przyrody albo dygresji na tematy specjalistyczne, omiń je.