Henryk VIII i jego sześć żon

Home / English Club / Henryk VIII i jego sześć żon

Henryk VIII i jego sześć żon

Henryk VIII zapisał się w historii jako władca, który miał sześć żon i nie miał oporów, żeby posyłać je na śmierć. Głównym tego powodem było obsesyjne pożądanie męskiego potomka, który przejąłby po nim władzę. Formalnie Henryk VIII był jednak żonaty trzy razy. W przypadku trzech z sześciu małżeństw króla stwierdzenie nieważności ich zawarcia zostało bowiem dokonane jedynie przez Kościół anglikański, którego głową był on sam. Żony jego kończyły zwykle marnie. Dwie zostały skazane na śmierć, jedna wyrzucona z dworu, jedna zmarła tuż po porodzie, a jedna, choć zmarła śmiercią naturalną, została przez niego odrzucona i obawiała się, że król może ją zabić i nie miała lekkiego życia.

Katarzyna Aragońska

Księżniczka Kastylii i Aragonii w wieku 16 lat wyruszyła do Anglii, by dopełnić umowy małżeńskiej z bratem Henryka Arturem Tudorem. Jednak chorowity książę Walii zmarł wkrótce. Ze względów politycznych uznano jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie wydanie Katarzyny za młodszego z braci.

Katarzyna Aragońska nie podołała jednak największej ambicji męża – nie urodziła mu syna. Gdy Henryk VIII poznał Annę Boleyn, zapragnął rozwodu.
Brak zgody papieża na unieważnienie tego związku spowodował odcięcia się Anglii od Kościoła Katolickiego Katarzyna, resztę życia spędziła w areszcie domowym. Zmarła w 1536 roku.

Henryk VIII był włądcą Anglii.


Anna Boleyn

Anną Boleyn była damą dworu Katarzyny. Gdy Henryk VIII w 1526 roku poprosił ją, by została jego kochanką — nie zgodziła się. W tej sytuacji król obiecał jej, że się rozwiedzie.
Nie otrzymując na to zgody papieża, Henryk zaczął twierdzić, że to król, a nie papież, jest bożym pomazańcem i przedstawicielem Boga na ziemi i w ten sposób w 1532 roku do Parlamentu trafiła ustawa uznająca Henryka za głowę Kościoła w Anglii. Ślub Henryka z Anną odbył się w 1533 roku. Wkrótce przyszła na świat księżniczka Elżbieta. Jednak coraz bardziej znudzony Anną Henryk myślał o kolejnym rozwodzie. Gdy poroniła, jak się okazało – syna, stwierdził, że nie był w niej zakochany, a został uwiedziony za pomocą czarów.

Wkrótce aresztowano Annę i kilku dworzan z podejrzeniem o kontakty seksualne i została ona ścięta. Powszechnie uważa się, że zarzuty i proces były wyreżyserowane.

Jane Seymour.

Jedenaście dni po śmierci Anny król ożenił się z Jane, która stała się bardziej popularna dzięki eksponowaniu, szacunku zarówno do Katarzyny Aragońskiej, jak i jej córki, Marii.
Gdy urodził się upragniony przez Henryka syn – Edward, królowa zmarła w 12 dni po porodzie.
Jej małżeństwo z Henrykiem było dość spokojne, choć w kilku sytuacjach, gdy usiłowała wpływać na króla, ten groził, jej śmiercią.

Anna Cleeve

Do następnego małżeństwa Henryka doszło w 3 lata po śmierci Jane. Jego inicjatorem był Thomas Cromwell, szukający sojusznika w księstwach niemieckich. Wysłany na jego prośbę, aby sportretować księżniczkę, malarz wykonał wizerunek zbyt pochlebny, a król nie potrafił ukryć rozczarowania różnicą między rzeczywistym wyglądem Anny a portretem. Ożenił się z nią w końcu w 1540 roku, jednak nie podobała mu na tyle, by skonsumował małżeństwo. Dlatego też postanowił pozbyć się nieatrakcyjnej żony. Anna nie robiła problemów ze zgodą na rozwód, bojąc się bowiem, że podzieli los Anny Boleyn.

Henryk VIII miał 6 żon.

Katarzyna Howard

W 1539 roku, wujek Katarzyny zapewnił jej miejsce na dworze Anny Kliwijskiej. Tam szybko zwrócił na nią uwagę król, Pobrali się w lipcu 1540 roku. Dla dużo młodszej, Katarzyny związek ze starzejącym się królem był ciężki do zniesienia, stąd podjęła romans z dworzaninem Henryka.
Po przechwyceniu listu miłosnego Katarzyny do kochanka została ścięta toporem.

Katarzyna Parr.

Katarzyna Parr miała za sobą już dwa małżeństwa i nie uważano jej za piękną. Jednak mimo tego Henryk VIII zaczął interesować się nią, po czym Katarzyna wyszła za niego w 1543. Utrzymywała dobre relacje z dziećmi Henryka, Podczas jego wyprawy na wojnę z Francją przez kilka miesięcy z powodzeniem władała jako regentka.
W pół roku po śmierci Henryka poślubiła Tomasza Seymoura, swojego dawnego ukochanego. Zmarła w 1548 roku.