Metoda Callana – wady i zalety

Home / English Club / Metoda Callana – wady i zalety

Metoda Callana – wady i zalety

Metoda Callana to metoda bezpośrednia.

Jakiś czas temu do najpopularniejszych metod nauczania na rynku należała metoda Callana, zachwalana jako niezwykle szybki sposób przyswojenia języka dla osób pragnących opanować angielski. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Na czym ona polega i kiedy najlepiej się sprawdza?

Na czym polega metoda Callana?

Metoda Callana to jedna z tzw. metod bezpośrednich. Opiera się ona na założeniu, że nauka języka powinna przebiegać według tego samego wzorca, jak u małych dzieci, które poznają swój język. Dlatego w pierwszej kolejności kursant powinien nauczyć się słuchać, później mówić, dalej czytać a na końcu pisać.

Podstawą tej metody jest automatyzacja odpowiedzi. Słuchacz ma reagować, na to, co usłyszał jak najszybciej i bez zastanowienia. Została ona stworzona ponad 50 lat temu przez Robina Callana, byłego żołnierza, który przede wszystkim cenił wojskowy dryl i na nim głównie oparł sposób nauki.

Gramatyka w metodzie Callana wprowadza się poprzez indukcję. Uczeń nie poznaje jej zasad teoretycznych, Natomiast na podstawie tego, co słyszy i powtarza, powinien intuicyjnie zrozumieć, zasady używania języka.

Metoda Callana — Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia przeprowadzane metodą Callana różnią się znacznie od metody komunikatywnej. Nauczyciel bardzo szybko zadaje pytanie, na które uczeń powinien natychmiast i bez chwili wahania odpowiedzieć, używając dokładnie takich samych słów, jak w podręczniku. Słuchacz powinien zareagować pełnym zdaniem, które wcześniej ćwiczone było na lekcji.

Wymagane zdania są dość długie, dlatego osoba prowadząca musi pomagać i podpowiadać. Taki rodzaj techniki nazywa się „pull and push”. Zajęcia zaczynają się szybką powtórką materiału a potem rozpoczyna się właściwa nauka, czyli znów pytania i odpowiedzi.

Charakterystyczne cechy metody Callana

Typowe cechy metody Callana to:
• tempo — nauczyciele mówią około pół raza szybciej,
• użycie języka polskiego nie przekracza 10 proc.,
• zdania wypowiadane przez ucznia muszą być identyczne ze wzorcem,
• nie ma ćwiczeń typowo gramatycznych,
• podręcznik jest czarno-biały,
• nauka czytania i pisania to minimalna część zajęć.

Dla kogo najlepsza jest metoda Callana?

Czy metodą Callana jest skuteczna, zależy od tego, co dokładnie stanowi Twój cel nauki i na czym zależy Ci najbardziej. Metoda Callana ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Sprawdza się ona przede wszystkim w przypadku osób początkujących oraz tych, które czują opór przed mówieniem po angielsku.

Metoda Callana ma zwolenników i przeciwników.

Metoda Callana zalety

Do podstawowych zalet metody Callana należy:

Pokonanie bariery językowej

Szybkie tempo i gotowe modele odpowiedzi wpływają na to, że nawet najbardziej nieśmiała osoba przyzwyczai się do mówienia po angielsku i zacznie go używać.

Skuteczna nauka słownictwa

Metoda Callana wymaga zapamiętania sporej ilości słów i wyrażeń w pełnych zdaniach, które po tysiącach powtórzeń, zapadają w pamięć.

Osłuchanie się z angielskim

Metoda Callana to skuteczna forma immersji językowej, która sprawia, że oswajasz się i osłuchujesz z brzmieniem angielskiego.

Negatywne strony metody Callana

Niestety, metoda Callana posiada wiele poważnych braków. Należą do nich:.

Przestarzałe słownictwo

Materiały do nauki metodą Callana powstały na początku lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku i nie były od tej pory aktualizowane. Natomiast twórca metody zabronił w swoim testamencie zmieniać cokolwiek w podręcznikach. Z tego powodu słownictwo używane w drylach językowych jest przestarzałe i niedostosowane do realiów, ponieważ język ewoluuje i zmienia się.

Brak nauki gramatyki

Nauka gramatyki pozwala na lepsze zrozumienie języka. Ponadto kurs metodą Callana uniemożliwia zdanie egzaminu lub uzyskanie certyfikatu, albowiem metoda indukcji mocno ogranicza samodzielność w budowaniu zdań.

Ograniczenie poziomu

Metodą Callana obejmuje jedynie cztery poziomy, przy czym trzeci i czwarty są gorsze od pierwszych dwóch. Dlatego też, jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe, prędzej czy później musisz i tak zmienić metodę nauki i uzupełnić braki.