Jakiś czas temu do najpopularniejszych metod nauczania na rynku należała metoda Callana, zachwalana jako niezwykle szybki sposób przyswojenia języka dla osób pragnących opanować angielski. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Na czym ona polega i kiedy najlepiej się sprawdza?
Na czym polega metoda Callana?
Metoda Callana to jedna z tzw. metod bezpośrednich. Opiera się ona na założeniu, że nauka języka powinna przebiegać według tego samego wzorca, jak u małych dzieci, które poznają swój język. Dlatego w pierwszej kolejności kursant powinien nauczyć się słuchać, później mówić, dalej czytać a na końcu pisać.
Podstawą tej metody jest automatyzacja odpowiedzi. Słuchacz ma reagować, na to, co usłyszał jak najszybciej i bez zastanowienia. Została ona stworzona ponad 50 lat temu przez Robina Callana, byłego żołnierza, który przede wszystkim cenił wojskowy dryl i na nim głównie oparł sposób nauki.
Gramatyka w metodzie Callana wprowadza się poprzez indukcję. Uczeń nie poznaje jej zasad teoretycznych, Natomiast na podstawie tego, co słyszy i powtarza, powinien intuicyjnie zrozumieć, zasady używania języka.
Metoda Callana — Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia przeprowadzane metodą Callana różnią się znacznie od metody komunikatywnej. Nauczyciel bardzo szybko zadaje pytanie, na które uczeń powinien natychmiast i bez chwili wahania odpowiedzieć, używając dokładnie takich samych słów, jak w podręczniku. Słuchacz powinien zareagować pełnym zdaniem, które wcześniej ćwiczone było na lekcji.
Wymagane zdania są dość długie, dlatego osoba prowadząca musi pomagać i podpowiadać. Taki rodzaj techniki nazywa się „pull and push”. Zajęcia zaczynają się szybką powtórką materiału a potem rozpoczyna się właściwa nauka, czyli znów pytania i odpowiedzi.
Charakterystyczne cechy metody Callana
Typowe cechy metody Callana to:
• tempo — nauczyciele mówią około pół raza szybciej,
• użycie języka polskiego nie przekracza 10 proc.,
• zdania wypowiadane przez ucznia muszą być identyczne ze wzorcem,
• nie ma ćwiczeń typowo gramatycznych,
• podręcznik jest czarno-biały,
• nauka czytania i pisania to minimalna część zajęć.
Dla kogo najlepsza jest metoda Callana?
Czy metodą Callana jest skuteczna, zależy od tego, co dokładnie stanowi Twój cel nauki i na czym zależy Ci najbardziej. Metoda Callana ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Sprawdza się ona przede wszystkim w przypadku osób początkujących oraz tych, które czują opór przed mówieniem po angielsku.
Metoda Callana zalety
Do podstawowych zalet metody Callana należy:
Pokonanie bariery językowej
Szybkie tempo i gotowe modele odpowiedzi wpływają na to, że nawet najbardziej nieśmiała osoba przyzwyczai się do mówienia po angielsku i zacznie go używać.
Skuteczna nauka słownictwa
Metoda Callana wymaga zapamiętania sporej ilości słów i wyrażeń w pełnych zdaniach, które po tysiącach powtórzeń, zapadają w pamięć.
Osłuchanie się z angielskim
Metoda Callana to skuteczna forma immersji językowej, która sprawia, że oswajasz się i osłuchujesz z brzmieniem angielskiego.
Negatywne strony metody Callana
Niestety, metoda Callana posiada wiele poważnych braków. Należą do nich:.
Przestarzałe słownictwo
Materiały do nauki metodą Callana powstały na początku lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku i nie były od tej pory aktualizowane. Natomiast twórca metody zabronił w swoim testamencie zmieniać cokolwiek w podręcznikach. Z tego powodu słownictwo używane w drylach językowych jest przestarzałe i niedostosowane do realiów, ponieważ język ewoluuje i zmienia się.
Brak nauki gramatyki
Nauka gramatyki pozwala na lepsze zrozumienie języka. Ponadto kurs metodą Callana uniemożliwia zdanie egzaminu lub uzyskanie certyfikatu, albowiem metoda indukcji mocno ogranicza samodzielność w budowaniu zdań.
Ograniczenie poziomu
Metodą Callana obejmuje jedynie cztery poziomy, przy czym trzeci i czwarty są gorsze od pierwszych dwóch. Dlatego też, jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe, prędzej czy później musisz i tak zmienić metodę nauki i uzupełnić braki.