Egzamin językowy – jak go dobrze zdać?

Żyjemy w świecie, który wymaga od nas bezustannego doskonalenia umiejętności, zdawania egzaminów i wpisywania kolejnych certyfikatów do CV. Certyfikaty to udokumentowane potwierdzenie umiejętności językowych, które są rekomendowane przez wiele firm, uczelni czy instytucji. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, aby dobrze zdać egzamin językowy.

Egzamin językowy — wybierz właściwy certyfikat.

Po pierwsze wybierz właściwy certyfikat dla siebie. Zastanów się, do czego jest Ci on potrzebny. Zupełnie inny certyfikat powinna bowiem rozważać osoba, planująca studia za granicą, a inny ktoś, kto chce zatrudnić się w międzynarodowej korporacji. Zanim zdecydujesz się na egzamin do konkretnego certyfikatu upewnij się, że Twój poziom języka pozwoli Ci go zdać. Najlepiej Twoje umiejętności językowe oceni lektor. Jeżeli jednak wolisz pracę samodzielną, rozwiąż arkusz z egzaminacyjny z poprzedniego roku i sprawdź, na ile punktów jesteś w stanie napisać ten konkretny egzamin.

Egzamin językowy – nauka samemu czy z lektorem?

Niektóre egzaminy testują jedynie znajomość słownictwa i gramatyki, rozumienie ze słuchu, oraz rozumienie tekstu. Do nich masz dużą szansę przygotować się samodzielnie.
Inne egzaminy, sprawdzają również jednak pisanie i mówienie i tu na ogół potrzebny jest ktoś, kto oceni twoją pracę, wskaże słabości i pomoże nad nimi pracować. Do tego celu najlepiej poszukać nauczyciela, który przygotowuje do egzaminu albo specjalnego kursu w szkole językowej.

Jeśli chcesz uczyć się sam, jest to możliwe pod warunkiem, że potrafisz rozplanować sobie naukę w czasie tak, aby przerobić wszystkie potrzebne zagadnienia i umiejętnie wygospodarujesz na nią odpowiednią ilość czasu.
Musisz również potrafić systematycznie pracować nad większym celem, walczyć z rozpraszaczami, a także motywować się do pracy nad mniej przyjemnymi rzeczami, nie poddając się, gdy nie wszystko będzie wychodzić.

eśli to potrafisz, należą Ci się gratulacje, jednak wiedz, że należysz do mniejszości! Większość osób potrzebuje mimo wszystko nauczyciela, który będzie motywował, zachęcał, doradzał, jak również poganiał, ustalał terminy i pilnował dyscypliny.

Aby zdać egzamin językowy, trzeba wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Zalety i wady samodzielnej nauki

Niewątpliwie zaletami samodzielnej nauki są oszczędność pieniędzy , nauka się we własnym tempie i brak konieczności dostosowania się do godzin zajęć grupy.

Wadą jest to, że musisz samodzielnie zorganizować naukę, wybrać materiały i znajdować samemu odpowiedzi, na nieznane zagadnienia. Z pewnością zajmie ci to więcej czasu niż wyjaśnienie nauczyciela.

Egzamin językowy — jak się przygotować?

Niezwykle ważnym składnikiem przygotowań jest przećwiczenie przykładowych zestawów egzaminacyjnych. Tematy i zagadnienia dość często się powtarzają i istnieje szansa, że trafisz na temat podobny do przerobionego. Zdecydowanie powinieneś też zapoznać się z formatem danego egzaminu. Podejście do niego bez zapoznania się, z jakich części się składa, jest bardzo ryzykowne. Nawet przy wysokim poziomie językowym możesz stracić punkty, bo nie będziesz znać organizacji testu i strategii jego zdawania.

Na minimum 2 tygodnie przed egzaminem zanurz się w języku: oglądaj filmy po angielsku, czytaj książki i rozmawiaj.

Na co zwrócić jeszcze uwagę?

Przystępując do egzaminu, trzeba mieć jak najlepszy zasób słownictwa i opanować przydatne zwroty. Ponieważ wiele osób uczy się zwrotów na ostatnią chwilę – szansa, że wykorzystają je na egzaminie, jest niewielka.

Na teście trzeba uważać na podchwytliwe pytania. Często w tekście oraz w jednej z możliwych odpowiedzi padają te same słowa, ale to nie znaczy, że jest ona prawidłowa. Zwykle takie zabiegi są podchwytliwe i służą zmyleniu osób niepewnych, co do właściwej odpowiedzi.

Warto obejrzeć też na YouTube filmy z przykładowymi egzaminami ustnymi. Pozwalają one wiele się nauczyć i zobaczyć, jak faktycznie wygląda egzamin.

Z kolei ćwicząc pisanie, warto poszukać kogoś, kto sprawdzi tekst. Idealnie, jeśli będzie to osoba, która potrafi sprawdzić go według standardów egzaminacyjnych.