Mówienie po angielsku – jak nad nim pracować?

Strona główna » Mówienie po angielsku – jak nad nim pracować?

Mówienie po angielsku – jak nad nim pracować?

Mówienie po angielsku wydaje się najtrudniejszą umiejętnością i często łączy się z odczuciem strachu.
Nawet jeżeli nie masz nikogo, z kim mógłbyś rozmawiać po angielsku, pomogą Ci dobre chęci. Musisz też wygospodarować sobie czas na sesje z językiem angielskim.

Mówienie po angielsku — ucz się słownictwa.

Jeśli chcesz zacząć płynnie mówić po angielsku, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiedni zasób słownictwa, Ucz się nowych wyrażeń: czytaj jak najwięcej tekstów w języku angielskim. Do nauki słownictwa przydadzą się:

  • tradycyjne fiszki — które możesz zawsze przy sobie i korzystać z nich np. podczas podróży autobusem lub robiąc sobie przerwę na kawę w pracy.
  • aplikacje do nauki słówek dzięki nim możliwe jest samodzielne tworzenie zestawów słownictwa do nauki w aplikacjach mobilnych, Należą do nich Quizlet, Kahoot lub Quizizz.
  • kodowanie kolorystyczne — większość ludzi na świecie jest wzrokowcami. Jeśli do nich należysz, w nauce słownictwa pomoże Ci podkreślanie, zakreślanie i używanie różnych kolorów dla oznaczania nowych słówek. Z kolei kinestetycy najszybciej przyswajają kolejną partię słownictwa, ucząc się w ruchu lub przepisując je kilkakrotnie.
  • skojarzenia — Nowe wyrazy warto spróbować skojarzyć z tymi, które już znamy.
  • tematyczne bloki — Spróbuj rozbić słownictwo dotyczące konkretnej tematyki na mniejsze partie, rysuj mapy myśli, układaj zdania, w których wykorzystasz nowe słówka.

Znajomość pojedynczych słówek nie przekłada się na przełamanie blokady językowej. Wykształć w sobie nawyk uczenia się kolokacji, pełnych zwrotów, oraz zapisywania w notatniku wielu przykładów w różnych kontekstach. Możesz też skorzystać z gotowych zdań ze słownika. Poproś też swojego nauczyciela o sprawdzenie poprawności Twoich wypowiedzi. Nagrywaj wszystkie zdania na dyktafon i odsłuchuj, gdy tylko nadarzy się okazja.
Przywiązuj uwagę do potocznych zwrotów, Przysłuchując się, jakie wyrażenia kolokwialne słyszysz z ust native speakerów. Możesz poszukać inspiracji w telewizji.

Mówienie po angielsku — Słuchaj jak najwięcej.

Aby płynnie mówić po angielsku, trzeba jak najwięcej słuchać. Robimy to po to, aby zaznajomić się z prawidłową wymową, akcentem, intonacją i melodią, Regularne i częste słuchanie podcastów i audiobooków, a także oglądanie filmów i seriali w oryginale z pewnością wpłynie na Twoje płynne mówienie po angielsku.

Mówienie po angielsku to umiejętność którą trzeba wyćwiczyć

Rozmawiaj po angielsku.

Jedynym sposobem na osiągnięcie biegłości w mówieniu po angielsku jest jednak mówienie po angielsku. Należy je ćwiczyć od samego początku nauki.

Zacznij od krótkich, pojedynczych zdań. Z czasem Twoje wypowiedzi staną się dłuższe, bardziej złożone Staraj się wykorzystywać nowo poznane wyrażenia i struktury gramatyczne. Ćwicz mówienie po angielsku przy każdej okazji. Bądź aktywny na zajęciach z lektorem, bierz udział w dyskusjach, spróbuj znaleźć partnera do rozmów po angielsku, chociażby przez portale społecznościowe. Możesz też powtarzać na głos całe zdania i w taki sposób uczyć się akcentu i słówek w pełnych wyrażeniach. Dobrze jest też uczyć się według schematu pytanie-odpowiedź.

Mówienie po angielsku — czytaj na głos.

Kolejnym dobrym ćwiczeniem na mówienie po angielsku jest głośne czytanie.
Regularne głośne czytanie w języku angielskim przyzwyczaja Twój umysł zarówno do nowego słownictwa, jak i do struktur gramatycznych, a Twój aparat mowy do wypowiadania angielskich głosek.

Nagrywaj siebie.

Nagrywanie własnego głosu podczas głośnego czytania a później mówienia jest dobrym ćwiczeniem.
Nagrywanie pomoże ci zauważyć, czy i jakie błędy w wymowie angielskich wyrazów zdarza ci się popełniać. Nagrywaj ten sam tekst tak długo, aż będziesz go czytał doskonale, bez żadnych błędów, a twój angielski będzie brzmiał wystarczająco naturalnie.

Opanuj strach przed rozmową po angielsku

W biegłym mówieniu po angielsku, przeszkadza nam przekonanie, że jesteśmy nieżyczliwie oceniani, a popełniania błędów powinniśmy się wstydzić. Uświadom sobie, że błędy, wahanie i mówienie prostymi zdaniami to naturalny etap, przez który przechodził każdy, kto uczy się języka obcego.