Ruch lewostronny- skąd się wziął i gdzie obowiązuje?

Strona główna » Ruch lewostronny- skąd się wziął i gdzie obowiązuje?

Ruch lewostronny- skąd się wziął i gdzie obowiązuje?

Podczas gdy większość Europejczyków porusza się po prawej stronie trasy w niektórych państwach obowiązuje ruch lewostronny. Jak się okazuje około 25 proc. państw świata jeździ po lewej stronie drogi. W jakich krajach ma to miejsce i dlaczego?

Wykonaj test online

Zasady ruchu drogowego– historia

Nawet w państwach o wysokim poziomie rozwoju jak Imperium Rzymskie nie istniały odgórnie narzucone zasady poruszania się. Na drogach jeżdżono środkiem, a pierwszeństwo miał ten, kto je wymusił.

Na decyzję o poruszanie się po lewej strony drogi w dawnych czas wpływ miało wiele czynników. Po pierwsze: broń noszona była zawsze przy lewym boku, więc aby nikogo nią nie ugodzić, jeźdźcy mijali się lewą stroną. Podczas ataku czy napaści rozbójników na drogach. łatwiej było więc odeprzeć napastnika, trzymając broń w prawej dłoni.

Ponadto praworęczni jeźdźcy dosiadali konie z lewej strony, a w przypadku ruchu prawostronnego taki manewr musiałby być wykonany od strony ruchliwej ulicy.

Nakaz by konie chodziły po lewej stronie, miał więc podłoże strategiczne i obronne. Pierwsze prawo obowiązujące na wyspach brytyjskich nakazujące korzystanie z konkretnej strony drogi sformułowano w 1669 roku. Natomiast w 1756 r. oficjalnie zarządzono ruch lewostronny na London Bridge, nakazując wówczas, by na wszystkie przejeżdżające wozy trzymały się lewej strony.

W 1772 roku nakazała ruch lewostronny na wszystkich swoich drogach Szkocja . Zasadę tę przypieczętowano w 1835 roku przez tzw. Highway Act narzucający ruch lewostronny na wszystkich drogach Wielkiej Brytanii. Z czasem jak Brytyjczycy podbijali kolejne kolonie, wprowadzali na nich również swoje zwyczaje. Gdy na Wyspach zaczęto produkować auta, kierownice montowano z prawej strony pojazdów.

Ruch lewostronny wpłynął na pozycję kierownicy.

Ruch lewostronny a brytyjskie podboje

Zasada ruchu lewostronnego trafiła z czasem do wszystkich brytyjskich kolonii. I choć z czasem samochody wyparły konie, zasady poruszania się pozostały. Obecnie w państwach takich jak Indie, Malezja, Kenia, Irlandia, RPA Australia, Nowa Zelandia, Hongkong, oraz innych byłych koloniach brytyjskich ciągle jeszcze obowiązuje ruch lewostronny. Zasada ta jest kontynuowana w ponad 60 państwach i terytoriach zależnych, głównie w Wielkiej Brytanii i części jej byłych kolonii.

1299

KONWERSACJE B1-B2

  • Kurs jesienny rozpocznie się w  poniedziałek 14 października 2024 r.
  • Wybierz jeden semestr i użyj kodu: 3L-30 do 30.09, aby otrzymać 30% zniżki
  • Wybierz dwusemestralny „VOUCHER” i zapłać tylko za JEDEN semestr! Dowiedz się więcej ➡️ tutaj
  • Kurs jednosemestralny składa się z 28 60-minutowych zajęć, natomiast kurs dwusemestralny to 56 60-minutowych zajęć, z których każde prowadzone jest na platformie Zoom.
  • Nasz pierwszy poziom konwersacji z języka angielskiego jest pełen nowoczesnych, interesujących tematów i związanego z nimi słownictwa.
  • Na zajęciach skupiamy się na rozwijaniu płynności i szybkości mówienia oraz słownictwa.
  • Weź udział w naszych cotygodniowych zajęciach „Free on Friday”, podczas których możesz poznać studentów z innych grup, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności językowe.
SKU: Brak danych Kategoria:

Zapisz się do grupy

Nazwa grupy Dni i godziny Start Koniec Cena Kup
Konwersacje B1/B2.1A Pon + Śr 9.30-10.30 14.10.24 19.02.25 1299 Zamawiam
Konwersacje B1/B2.1B Pon + Śr 19.00-20.00 14.10.24 19.02.25 1299 Zamawiam
Konwersacje B1/B2.1C Wt + Czw 18.00-19.00 15.10.24 13.02.25 1299 Zamawiam
Konwersacje B1/B2.1D Wt + Czw 19.00-20.00 15.10.24 13.02.25 1299 Zamawiam
Konwersacje B1/B2.1E Sobota 10.00-12.15 12.10.24 15.02.25 1299 Zamawiam
Konwersacje B1/B2.2A Pon + Śr 19.00-20.00 14.10.24 19.02.25 1299 Zamawiam

Czytaj więcej

Opis

Lekcje prowadzone są wyłącznie przez wykwalifikowanych native speakerów i koncentrują się na rozwijaniu swobodnego, naturalnego mówienia i słownictwa

Oferujemy lekcje tematyczne oparte na autentycznych tekstach z amerykańskich lub brytyjskich mediów. Tematy lekcji są nowoczesne i aktualne – zaprojektowane tak, aby zainteresować, rozbawić i sprowokować uczestników lekcji. Są to lekcje, w których uczniowie chcą wyrażać swoje opinie. Całe słownictwo pochodzi z autentycznych tekstów, dzięki czemu uczniowie mają pewność, że uczą się tylko prawdziwego, nowoczesnego słownictwa

Wszystkie materiały są wliczone w cenę – Materiały do nauki są interaktywne, więc nie wymagają drukowania

Materiały do nauki są udostępniane uczniom przed kursem, dając im czas na przygotowanie się, dzięki czemu uczniowie przychodzą na zajęcia przygotowani i pewni siebie

Po zajęciach nauka jest kontynuowana za pośrednictwem naszej bezpłatnej aplikacji e-learningowej. Po każdych zajęciach dodawane są nowe materiały, aby dalej rozwijać i utrwalać język poznany na zajęciach

Co tydzień studenci są zapraszani na dodatkowe, bezpłatne zajęcia, podczas których dalej rozwijają swoje umiejętności i poznają studentów z innych grup

Semestr kończy się egzaminem online obejmującym całe słownictwo z kursu, po którym studenci otrzymują certyfikaty

Ruch lewostronny a państwa niebędące koloniami

Istnieją jednak również kraje w których obowiązuje ruch lewostronny, pomimo iż nigdy nie należały one do Imperium Brytyjskiego. Przykładem takiego państwa jest Japonia.

Po lewej stronie jeździ się również w Indonezji , gdyż kraj ten znajdował się kiedyś pod panowaniem holenderskim, a Niderlandach również panował ruch lewostronny.

Krajem w którym jeździ się po lewej stronie bez żadnych uwarunkowań historycznych jest natomiast Tajlandia.

Do niedawna liczba państw, w których obowiązywał ruch lewostronny była jeszcze większa. Jeżdżono tak w Szwecji , Danii, a nawet w Austrii jeździ się w nich po prawej stronie. Najsłynniejsza zmiana z ruchu lewostronnego na prawostronny miała miejsce w Szwecji w 1967 r. W dniu 3 września wszyscy kierowcy musieli w jednym momencie zmienić swoje przyzwyczajenia.

Również w Polsce istniał okres w którym obowiązywał ruch lewostronny. Miało to miejsce w Małopolsce i trwało do 1922 r. zgodnie z zasadami obowiązującymi w Austro-Węgrzech, do których należały tereny Galicji. Zasady ruchu lewostronnego obowiązywały na Węgrzech, w Austrii i Czechosłowacji aż do 1939 r., kiedy ujednoliciła je III Rzesza.

Choć ruch prawostronny jest obecnie znacznie bardziej popularny, istnieją kraje, takie jak Samoa, które przechodzą na ruch lewostronny. Na taką bowiem zmianę kraj ten zdecydował się w 2009 r.

Choć ruch lewostronny ma związek z państwami historycznie zależnymi od Wielkiej Brytanii, w USA obowiązuje ruch prawostronny, a Kanada zmieniła zasady z ruchu lewostronnego na prawostronny, dostosowując się do Stanów Zjednoczonych.