Wielu osób uczących się języka ma problemy z pokonaniem bariery językowej i przełamaniem niepewności w mówieniu. Aby tego dokonać, warto zapisać się na konwersacje w języku angielskim.
Dla kogo najlepiej sprawdza się konwersacje w języku angielskim?
Konwersacje w języku angielskim można w zasadzie przeprowadzić na każdym poziomie zaawansowania, z wyjątkiem A0 oraz A1. Najwięcej korzyści przyniosą one słuchaczom od poziomu B1 i wyżej z ugruntowanymi podstawami gramatyki, a brakami w słownictwie i barierą w mówieniu. Takie zajęcia adresowane są również dla tych, którzy mają wiedzę teoretyczną, lecz odczuwają trudności w praktycznym wykorzystaniu języka,
Na kurs konwersacyjny powinni zdecydować się:
- Młodzi ludzie, którzy planują zdawać egzamin maturalny w języku obcym lub wybierają się na zagraniczne studia.
- Pracownicy, którym język angielski lub inny, jest potrzebny do wykonywania obowiązków.
- Osoby często wyjeżdżające za granicę.
Kiedy warto zdecydować się na kurs konwersacyjny?
Niektórzy już po pół roku nauki są gotowi na udział w konwersacjach. Inni potrzebują rok klasycznych zajęć a jeszcze inni nawet więcej. Są osoby, które nabierają odwagi do mówienia i zapisują się na konwersacje w języku angielskim dopiero po kilku latach klasycznego kursu.
Osoby zapracowane mogą wybrać formułę online. To praktyczne rozwiązanie doskonale nadaje się na konwersacje i sprawdza się dla tych, którzy nie mają czasu na dojazd do szkoły językowej.
Świetnym rozwiązaniem są konwersacje z native speakerami, dzięki którym kursanci przyzwyczajają się do różnych akcentów i sposobów mówienia charakterystycznych dla rodzimych mówców z różnych stron świata.

Na czym polega kurs konwersacyjny?
Kurs konwersacyjny jest rodzajem kursu językowego, polegającym na mówieniu. Lektor pokazuje słuchaczom obrazki, filmy lub zachęca do przeczytania tekstu. Następnie grupa lub pojedyncza osoba dyskutuje o nich z lektorem. Kursanci rozmawiają o sztuce, sporcie, polityce czy literaturze. Każdy temat jest dobry, a konwersacja przekłada się na biegłość językową.
Najważniejszym elementem zajęć konwersacyjnych jest maksymalne wykorzystanie języka podczas zajęć wzbogacenie słownictwa ucznia oraz skuteczne powtarzanie tego już poznanych słów. Uczniowie powinni mieć poczucie, że z każdą kolejną lekcją poprawia się ich płynność w mówieniu i swoboda wypowiedzi.
Konwersacje mogą być przeprowadzane w oparciu o materiały autentyczne artykuły z internetu, gazet, magazynów , a także specjalnie przystosowane książki do prowadzenia konwersacji, w których każda lekcja zawiera jakiś tekst, dołączone do niego pytania oraz ćwiczenia ze słownictwa.
Konwersacje powinny być bardziej nastawione na efektywną komunikację niż na bezbłędne mówienie przy zachowaniu wszystkich zasad gramatycznych. Jednakże poważniejsze błędy językowe powinny być przez lektora korygowane, a wątpliwości co do nich wyjaśniane, Lepiej jest jednak, aby nie przerywał on wypowiedzi kursanta, ale zwrócił na nie uwagę pod koniec spotkania.
Korzyści płynących z udziału w konwersacjach
Konwersacje w języku angielskim to jedne z najczęściej wybieranych typów zajęć, Ich popularność tkwi przede wszystkim w tym, iż pozwalają one czerpać przyjemność z komunikacji i maksymalnie wykorzystywać język podczas lekcji. Pomogą Ci one:
- podnieść poziom wiedzy
- przełamać ograniczającą barierę językową oraz pokonać strach przed mówieniem,
- nabyć płynność językową,
- zacząć mówić poprawniej,
- zwiększyć pewność siebie w komunikacji,
- spróbować własnych sił w małej grupie i przyjaznym otoczeniu,
- swobodniej używać języka,
- zadawać pytania native speakerom,
- przestać tłumaczyć a zacząć myśleć po angielsku
- polepszyć wymowę, co pozwoli uniknąć nieporozumień
- poprawić utrwalone błędy językowe popełniane od lat,
- poznać dużo nowego słownictwa w kontekście i przećwiczyć gramatykę w praktyce.
Kurs konwersacyjny daje również:
- językową biegłość,
- gotowość do pracy w międzynarodowym środowisku,
- przygotowanie do egzaminów językowych,
- przygotowanie do matury lub egzaminów na studia,
- umiejętność używania języka w wielu sytuacjach życia codziennego.