Ciekawostki o języku angielskim

Home / English Club / Ciekawostki o języku angielskim

Ciekawostki o języku angielskim

O języku angielskim powszechnie wie się dużo. Jest on bowiem językiem ojczystym około 500 milionów ludzi, a dla kolejnych 300 milionów stanowi on drugi język używany regularnie. Według szacunków półtora miliarda ludzi uczy się i używa angielskiego jako języka obcego i ma on status języka oficjalnego w 56 krajach świata. Istnieją jednak ciekawostki o języku angielskim, o których nie mamy pojęcia. Zdradzamy więc największe osobliwości angielszczyzny. Oto niektóre z nich.Ciekawostki o języku angielskim w liczbach


Angielski jest jednym z języków o największej ilości słów, słownik wykazuje ich bowiem ponad 600 tysięcy. Co więcej, język ten cały czas się rozwija. Ponoć nowe słowo w języku angielskim powstaje średnio co niecałe 100 minut. Wykształcony użytkownik języka angielskiego używa jednak jedynie około 5 tys. słów w mowie i około 10 tys. w piśmie. Obliczono, że aby skutecznie się porozumiewać na co dzień sytuacjach, wystarczy znajomość około 2000 wyrazów.


Ciekawostki o języku angielskim – najdłuższe wyrazyNajdłuższym słowem angielskim według Oxford English Dictionary jest wyraz pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis oznaczający chorobę płuc. Liczy on 45 liter. Innym wyjątkowo długim wyrazem jest…….słowo, które oznaczające lęk przed długimi słowami. Brzmi ono hipomonsteresquipedalophobia.

Najdłuższym słowem jednosylabowym jest: scraunched– wariant słowa scrunched oznaczającego skrzypieć, zgrzytać.

Ciekawostki o języku angielskim mogą być zaskakujące.

Rekordy w języku angielskim
W języku angielskim istnieją wyrazy o ogromnej liczbie znaczeń. Należą do nich rekordziści, tacy jak:

  • set – słowo można zinterpretować aż na 464 sposoby;
  • run – 369 sposobów użycia,
  • go – 368 sposobów.
  • take – 343 sposoby,
  • stand – 334 sposoby.


Natomiast słowem, jakie najczęściej występuje w języku, jest przedimek „the”, Kolejne miejsca zajmują „be”, „of” oraz „and”. Rodzajnik nieokreślony „a” znajduje się na piątej pozycji. O dziwo, najczęściej używany rzeczownik time jest dopiero 53. w ogólnym rankingu słów”. W pierwszej setce znajdują się z kolei „people” oraz „way”.Ciekawostki o języku angielskim — literyZ kolei najpopularniejszą literą w tym języku jest e. Inne litery bardzo często występujące, to występujące to t, a, i, n, o, s, h, r, d. Najczęściej występującą spółgłoską w języku angielskim jest t, a najrzadziej – z.

Z kolei najwięcej słów w języku angielskim zaczyna się na literę s, bo ponad 34 tys. Natomiast najrzadziej używana litera w języku angielskim to Q.

Najdłuższy ciąg spółgłosek w jednym słowie znajduje się w wyrazie catchphrase – oznaczającym slogan, a samogłosek w słowie queueing. Warto też wiedzieć, że najdłuższe powszechnie używane angielskie słowo złożone z liter w porządku alfabetycznym to almost.Ciekawostki o języku angielskim- szczególne zdania


Najbardziej znanym angielskim pangramem czyli zdaniem zawierającym wszystkie litery alfabetu jest:

The quick brown fox jumps over the lazy dog.


Z kolei popularny angielski palindrom czyli słowo brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i odwrotnie to:

Was it a car or a cat I saw?


Warto też wiedzieć, że za najtrudniejszy angielski łamaniec językowy uważa się zdanie:

The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick


Fonetyczne zagadki


Jak się okazuje poprawna wymowa słówek w języku angielskim to niełatwe zadanie. Na przykład zbitkę literową ough, można wymówić… na dziewięć różnych sposobów! W poniższym zdaniu znajdują się wszystkie z nich:


A rough-coated, dough-faced thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough he coughed and hiccoughed.


Najstarsze i zagrożone wyrazy angielskie


Niektóre modele komputerowe są w stanie określić, jakie są najstarsze słowa w języku angielskim, a jakie wkrótce znikną z użycia. Jak się okazuje, najstarsze słowa angielskie mają dziesiątki tysięcy lat! Wśród najstarszych znajdują się „I”, „we”, „two” i „three” a wyraz „one” jest nieco młodszy. Natomiast pierwsze w kolejce do wyginięcia są „squeeze”, „guts”, „stick” i „bad”