Język angielski na świecie

Home / English Club / Język angielski na świecie

Język angielski na świecie

Język angielski kojarzy się zwykle z Wielką Brytanią lub Stanami Zjednoczonymi. Jednakże w każdym zakątku Ziemi znajdziemy miejsca, gdzie możemy porozumieć się w tym języku.

Ogromny wpływ na liczbę krajów, w których mówi się po angielsku, pozostawiła kolonialna historia Wielkiej Brytanii. Ze względu na liczne kolonie rozsiane po całym globie należące do Imperium Brytyjskiego, angielski stał się najczęściej używanym językiem na świecie. Pomimo dekolonizacji, angielski nadal odgrywa ważną rolę na arenie międzynarodowej. Jest on też oficjalnym językiem różnych organizacji takich jak ONZ, Wspólnoty Narodów czy Unii Europejskiej. Szacuje się, że obecnie tym językiem posługuje się ponad 1,2 miliarda ludzi. Jednak dla większości z nich nie jest to język ojczysty.

Angielski w Ameryce

W Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej żyje około 250 milionów native speakerów języka angielskiego. Około 231 milionów – mieszka w USA a 19 milionów w Kanadzie. W Ameryce Południowej jest około 800 tysięcy rodzimych użytkowników angielskiego. Krajami, w których mówi się po angielsku, są: Anguilla, Antigua i Barbuda, Grenada, Gujana, Jamajka, Puerto Rico, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Trynidad i Tobago Bahamy, Barbados, Belize, Kajmany, Dominikana, czy Wyspy Dziewicze. Ciekawostką jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych angielski nie jest językiem urzędowym.
.
Język angielski w Europie

Angielski jest językiem ojczystym dla 13 proc obywateli Unii Europejskiej, co oznacza, że w Europie mieszka około 58 milionów native speakerów. Z kolei 38 proc. obywateli określa swój poziom angielskiego jako konwersacyjny. Do krajów w Europie, w których najwięcej ludzi mówi po angielsku, należy Wielka Brytania oraz Irlandia i Malta, gdzie ten język zna 62 proc.

Innymi krajami w Europie, w których większość mieszkańców mówi po angielsku, bądź język angielski jest językiem urzędowym, są także Gibraltar, Wyspa Man, Jersey i Guernsey. Co ciekawe, podobnie jak USA, Wielka Brytania nie posiada języka urzędowego.

Na całym świecie język angielski jest językiem w którym można się komunikować.

Ile osób w Afryce mówi po angielsku?

W Afryce istnieje wiele państw, w których urzędowy status języka angielskiego stanowi pozostałość po kolonializmie. Na tym liczącym około 1,2 miliarda mieszkańców kontynencie żyje tylko 6,5 miliona rodzimych użytkowników angielskiego.

Do krajów, w których mówi się po angielsku, należą między innymi: Ghana, Kenia, Lesotho, Nigeria, Rwanda, RPA, Uganda, Zimbabwe, gdzie język angielski jest zarówno językiem urzędowym, jak i językiem, którym posługuje się większość społeczeństwa. Jak się okazuje, Ugandyjczycy mówią po angielsku najlepiej spośród wszystkich afrykańskich narodów.

Również w Erytrei i Etiopii wiele osób posługuje się językiem angielskim, chociaż nie jest on ich językiem oficjalnym Natomiast w krajach takich jak Burundi, Kamerun, Gambia, Liberia, Malawi, Mauritius, Wyspa Świętej Heleny, Seszele, Sierra Leone, Eswatini, Tanzania czy Zambia języka angielski jest językiem urzędowym, ale nie używa go większość społeczeństwa.

Język angielski w Azji, Australii i Nowej Zelandii

Indie zajmują pierwsze miejsce w Azji pod względem anglojęzycznej populacji, która liczy 125 milionów osób. Kolejny jest Pakistan. Wynosi tam ona 94 miliony. Następne są Filipiny z 90 milionami. Język ten gra dużą rolę w społeczeństwie tych krajów. Jest on w nich językiem prawa, administracji, szkolnictwa, sił zbrojnych, mediów, biznesu i turystyki. Z kolei w Singapurze angielski jest zarówno oficjalnym językiem, jak i językiem, którym wielu mieszkańców posługuje się na co dzień.

Około 70 proc. Australijczyków jest native speakerami angielskiego. Do krajów, w których język angielski jest językiem urzędowym, chociaż nie jest używanym przez znaczącą większość społeczeństwa, zaliczamy: Fidżi, Guam, Kiribati, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Niue, Mariany Północne, Palau, Papua, Nowa Gwinea, Pitcairn, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Cooka, Samoa Amerykańskie.

Z kolei w Nowej Zelandii żyje około 3,8 miliona native speakerów. jednak większość mieszkańców używa lokalnego wariantu angielskiego, który określa się jako nowozelandzki angielski.