Certyfikat językowy z angielskiego może stanowić udokumentowanie umiejętności. Jednakże inny certyfikat powinna rozważać osoba, która planuje studia za granicą, a inny ktoś, kto chce zrobić karierę w międzynarodowej korporacji. Jeżeli np. chcesz studiować w Wielkiej Brytanii, powinieneś zdać egzamin IELTS, FCE albo CAE lub CPE. Z kolei w Stanach Zjednoczonych bardziej przyda Ci się egzamin TOEFL.
Czym jest certyfikat językowy?
Certyfikat z angielskiego to potwierdzenie poziomu znajomości języka. W Polsce najbardziej znanym sposobem oceniania poziomu zaawansowania języka jest skala oceny znajomości języka według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) zawierająca poziomy:
początkujący A1 (Beginner), A2 (Pre-Intermediate),
średniozaawansowany B1 (Intermediate), B2 (Upper-Intermediate),
zaawansowany C1 (Advanced), C2 (Proficiency),
Rodzaje certyfikatów
Wybierając odpowiedni dla nas certyfikat, warto zastanowić się, czy potrzebujemy potwierdzić znajomość ogólnego angielskiego, czy też specjalistycznego. Ponadto istotne jest, gdzie będzie wykorzystywany dany certyfikat i ile będzie ważny.
Certyfikaty językowe Cambidge
Cambridge organizuje pięć popularnych egzaminów. Poziom wstępny to KET (Key English Test) i PET (Preliminary English Test), a ukoronowaniem podstawowej znajomości angielskiego jest FCE.
FCE
First Certificate in English składający się z czytania ze zrozumieniem, pisania, słuchania, mówienia, oraz gramatyki. Wprawdzie FCE nie zwalnia z matury z angielskiego, jest on jednak honorowany na studiach jako zaliczenie zajęć językowych. Warto już wspomnieć o nim w CV.
CAE
Certificate in Advanced English) to certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Daje on uprawnienia do nauczania. Składa się z: czytania i używania języka angielskiego, pisania, słuchania i mówienia.
CPE
Certificate of Proficiency in English to znajomość języka na poziomie Native Speakera. Z takim certyfikatem możesz prowadzić negocjacje biznesowe, wykładać na uczelniach lub zostać menedżerem w międzynarodowej korporacji. Cambridge oferuje również egzaminy dla najmłodszych użytkowników języka. Należą do nich: Starters, A1 Movers, oraz A2 Flyers.

Inne certyfikaty językowe
IELTS
International English Language Testing System. Jest to najpopularniejszy na świecie test sprawdzający poziom języka angielskiego. Istnieje kilka jego odmian, takich jak: IELTS Academic, IELTS General Training, IELTS for UK Visas and Immigration, IELTS Life Skills.
TOEFL
Test of English as a Foreign Language — to najstarszy na świecie certyfikat językowy z angielskiego, wydawany przez amerykańską organizację Educational Testing Service. Jest popularny głównie w USA, ale akceptują go ośrodki na całym świecie. Zdanie egzaminu TOEFL uprawnia m.in. do prowadzenia badań naukowych, otrzymania wizy, podjęcia studiów lub pracy w kraju anglojęzycznym.
PTE Academic
PTE Academic to egzamin z języka angielskiego dla osób planujących zmiane miejsca zamieszkania w celach zawodowych lub studentów przygotowujących się do podjęcia nauki na zagranicznej uczelni. Wyniki dostępne są już po 5 dniach i uznawane są przez uczelnie, rządy, pracodawców i instytucje na całym świecie.
Biznesowe certyfikaty językowe:
Gdy potrzebny jest certyfikat potwierdzający zdolności językowe potrzebne typowo w środowisku zawodowym warto wybrać certyfikat biznesowy, który przyda Ci się m.in. w karierze zawodowej za granicą.
Do najpopularniejszych z nich należą:
- EFB (English for Business) — egzamin organizowany przez London Chamber of Commerce and Industry (LCCI),
- TOEIC (Test of English for International Communication) — certyfikat wydawany przez Educational Testing Service dla pracowników międzynarodowych firm,
- BEC (Business English Certificate) — egzamin Cambridge,
- TOLES (Test of Legal English Skills) — certyfikat Cambridge dla branży prawniczej.
Certyfikaty Akademii Wojsk Lądowych
Certyfikatami określającymi poziom zaawansowania języka według wymagań NATO są certyfikaty STANAG. Takie egzaminy przydatne są dla pracowników resortu Obrony Narodowej. Testują one cztery umiejętności: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie.