W ostatnich latach, w naszym kraju poziom nauki języka angielskiego bardzo się zmienił. Polacy rozpoczynający jego naukę mają dzisiaj poziom wyższy niż było to jeszcze do niedawna, gdyż podstawy angielskiego zna już prawie każdy nasz rodak. Obecnie poczatkujący Polak nie reprezentuje już klasycznego poziomu A1. Dzieje się tak z powodu wszechobecności angielskiego w kulturze i w wielu innych sferach życia.
Znajomość angielskiego – jaki poziom ją określa?
Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) jest międzynarodowym standardem służącym do określania poziomu umiejętności językowych, i czterech związanych z nim umiejętności, takich jak czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Generalnie wyróżniamy sześć poziomów. Należą do nich:
- początkujący A1–A2
- średniozaawansowany B1–B2
- zaawansowany C1–C2.
Podstawy angielskiego – co powoduje że wzrasta ich poziom?
Duża część świata posługuje się już językiem angielskim w stopniu minimum komunikatywnym. Jego wpływ na kulturę i życie zaczął się już przed wielu laty. Należy pamiętać, że od XVI do XVIII wieku to właśnie Anglia sprawowała hegemonię nad połową kuli ziemskiej. Z kolei w XX wieku, wielkim imperium stały się również anglojęzyczne Stany Zjednoczone. Obecnie angielski stał się podstawowym elementem kultury popularnej, a także nauki. Pojawia się on m.in. w reklamach, filmach, tutorialach i serialach oraz na wyższych uczelniach.
Jednym z powodów popularności angielskiego jest także powszechna dostępność w Internecie. Obecnie odbierając pocztę e-mail, wchodząc na portale społecznościowe czy słuchając muzyki, mamy z nim wciąż do czynienia. Językiem tym posługują się naukowcy, artyści i dyplomaci i biznesmeni. Wiele osób uważa, ze na jego popularność wpływ mają proste zasady fonetyczne i gramatyczne.
Podstawy angielskiego – poziom w Polsce i na świecie
Jak się okazuje, poziom znajomości języka angielskiego regularnie wzrasta. Na całym świecie, aż 26 krajów odnotowało znaczny progres jego znajomości, podczas gdy tylko 7 spadek. Rezultaty badań pokazały, że wysoki poziom angielskiego wpływa na jakość życia, komunikację, zdrowie, a także wyższe dochody, mobilność, innowacyjność, poziom dyskusji publicznej a nawet praworządność.
Jak wynika z raportu EF EPI, Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim. Grupą wiekową, najlepiej znającą go, są młodzi dorośli w wieku 18-25 lat. W czołówce listy polskich miast, których mieszkańcy najlepiej mówią po angielsku, znalazł się Wrocław, minimalnie wyprzedzając Warszawę. Polacy uczą się średnio angielskiego przez 12 lat. Raport wykazał również, że polscy uczniowie i studenci, w porównaniu do swoich europejskich rówieśników, posługują się angielskim na dobrym poziomie.
Jak więc widać, poziom znajomości angielskiego wśród Polaków rośnie wraz z dostępem do nowych technologii, rozpowszechnieniem się internetu, różnego rodzaju platform i stron anglojęzycznych oraz służących do nauki języka angielskiego. Obecnie język ten potrzebny jest także coraz większej liczbie Polaków do zwykłego, codziennego funkcjonowania, korzystania z internetu, komputera i przemieszczania się. Jak wskazują ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń, również pensje rosną wraz z lepszą znajomością języka.
Znajomość języka angielskiego wśród Polaków rozwija się również z potrzeb biznesowych oraz rozwoju turystyki. Otóż Polacy coraz częściej wyjeżdżają w interesach, a także na zagraniczne wycieczki, i wielu z nich musi samodzielnie organizować sobie wyjazdy, rezerwować loty oraz zagraniczne hotele, co również wymusza rozwój znajomości języka i rzutuje na lepiej opanowane podstawy angielskiego..
Na jakie obszary życia ma największy wpływ język angielski?
Do sfer, na które język angielski ma obecnie największy wpływ należą:
- terminologia naukowo-techniczna,
- sport,
- kultura i rozrywka,
- słownictwo komputerowe,
- ekonomia, handel, przedsiębiorczość,
- moda,
- polityka,
- zdrowie i uroda,
- życie codzienne,
- żywność.