Święta w USA i w Wielkiej Brytanii – jak się je spędza?

Strona główna » Święta w USA i w Wielkiej Brytanii – jak się je spędza?

Święta w USA i w Wielkiej Brytanii – jak się je spędza?

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… Mimo, że aura za oknem tego nie zdradza to Święta Bożego Narodzenia za pasem. Szał zakupów, pieczenie pierniczków, strojenie choinki, pod która mają znaleźć się pięknie zapakowane prezenty – to tylko niektóre z oznak, że już za niedługo będziesz wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki, aby w radosnej oraz pełnej miłości atmosferze zasiąść wraz z rodziną przy wigilijnym stole. Czujesz już smak i zapach pysznych potraw, które będziesz pałaszować przy akompaniamencie kolęd lub świątecznych klasyków pokroju „Last Christmas„?

A czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są bożonarodzeniowe tradycje w Wielkiej Brytanii i Stanach zjednoczonych? Dziś postaram się przybliżyć Ci  tamtejsze zwyczaje świąteczne.

W USA i UK świętują w inne dni

W Polce najważniejszym dniem podczas Świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia, która przypada na 24 grudnia. Mieszkańcy UK i USA święta spędzają w odmienny sposób. Wigilia często jest dla nich normalnym dniem pracującym. Wieczór, który poprzedza Boże Narodzenie, zazwyczaj spędzają na ostatnich porządkach i gotowaniu. Dla Amerykanów i Brytyjczyków najważniejszy dzień to 25 grudnia, czyli Boże Narodzenie. Świętowanie w tym dniu zaczynają z samego rana. Dzieci zaraz po przebudzeniu biegną sprawdzić pod choinkę, co zostawił dla nich Święty Mikołaj, który odwiedza domy w nocy z 24 na 25 grudnia. Anglosasi tego wieczoru zgodnie z tradycją zostawiają dla niego szklankę mleka i kilka ciastek w pobliżu choinki. Mikołaj odwiedza domy podczas snu, gdy domownicy smacznie chrapią w swoich łóżkach. Korzysta on z poczęstunku, a następnie zostawia prezenty pod choinką oraz w skarpetkach rozmieszczonych w całym domu.

Drugi Dzień Świąt

Warto też zauważyć, że w USA nie obchodzi się Drugiego Dnia Świąt, jak ma to miejsce w wielu krajach europejskich. Jedną z głównych różnic między amerykańskimi, a brytyjskimi tradycjami jest właśnie brak obchodów „Boxing Day”, przypadającego na 26 grudnia. W Stanach Zjednoczonych ten dzień nie jest uznawany za świąteczny i nie ma specjalnych tradycji z nim związanych. Zamiast tego, Amerykanie powracają do codziennych obowiązków, a świąteczna atmosfera zaczyna powoli zanikać.

Święta w USA i Wielkiej Brytanii

Święta w USA i Wielkiej Brytanii – serwowane potrawy

Jak już wcześniej wspomniałem Amerykanie i Brytyjczycy spotykają się przy świątecznym obiedzie dzień później, czyli 25 grudnia – ten dzień stanowi punkt kulminacyjny świąt w Wielkiej Brytanii i USA, także kulinarnie. Ich zwyczaje znacznie różnią się od naszych. Nie obchodzą postu oraz nie dzielą się opłatkiem, który jest typowo nadwiślańską tradycją. Zestaw dań jest zgoła inny od tego co możemy spotkać na naszych stołach, a ich liczba nie wynosi 12. Króluje u nich indyk z sosem żurawinowym i tłuczonymi, najlepiej słodkimi ziemniakami. Bardzo często serwują pieczona szynkę z sosem pieczeniowym. Z pewnością słyszałeś o „christmas pudding„, czyli podawanym na ciepło deserze, z suszonych owoców, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Podobnie, jak w innych krajach, w okresie świąt Anglosasi hurtowo pieką pierniczki oraz piją grzane wino.

Pomagierzy Mikołaja

Elf on the shelf, czyli elf na półce. Rodzice po Święcie Dziękczynienia ustawiają na półce figurkę elfa. Jako pomocnik Mikołaja ma on za zadanie sprawdzać czy dzieci zbytnio nie psocą. Aby dodać mu wiarygodności rodzice przestawiają go w nocy gdy ich pociechy śpią, a jedną z podstawowych zasad stanowi zakaz dotykania go przez dzieci. W Wigilię Elf znika – wraca do Mikołaja, by zdać mu raport, czy pociecha była łobuzem, czy zachowywała się wzorowo.

Boxing Day – Dzień Pudełek i wyprzedaży

Boxing Day to święto obchodzone po Bożym Narodzeniu, przypadające na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia). Pierwotnie powstało jako święto mające na celu obdarowywanie osób bardziej potrzebujących prezentami. Obecnie odbywa się ono dwutorowo.

Najczęściej czas ten spędza się gronie rodziny i przyjaciół, w szczególności z osobami, z którymi nie udało spotkać się w święto Bożego Narodzenia. Spotkania te mają często mniej formalny charakter, a głównym ich celem jest miłe spędzanie święta z bliskimi oraz otwieranie pudełek z drobnymi upominkami.

Z drugiej strony tego dnia wiele sklepów wprowadza znaczne obniżki na swój asortyment. Wówczas wielu Brytyjczyków rusza szturmem do centrów handlowych, aby upolować poświąteczne okazje podczas wyprzedaży.

Christmas crackers

Podczas świąt w Wielkiej Brytanii nie można sobie wyobrazić świątecznego popołudnia bez towarzyszącego mu zwyczaju otwierania Christmas crackers. Cracker (dosłownie „łamacz”) przypomina cukierka,  w rzeczywistości będąc tubą z tektury, owinięta w ozdobny papier i zawiązana na końcach. Pociągnięcie obu z nich przez dwie osoby powoduje głośny wystrzał, a zawartość wysypuje się na zewnątrz. W środku znajduje się zwykle papierowa korona, mały prezent oraz karteczka z dowcipem.

Podsumowując

Jak widzisz  święta w USA i w Wielkiej Brytanii są spędzane nieco inaczej niż u nas. Preferujesz nasz sposób ich spędzania, czy może po lekturze powyższego tekstu  chciałbyś któreś z anglosaskich tradycji wprowadzić u siebie?