Christmas – jak Brytyjczycy obchodzą święta Bożego Narodzenia?

Home / English Club / Christmas – jak Brytyjczycy obchodzą święta Bożego Narodzenia?

Christmas – jak Brytyjczycy obchodzą święta Bożego Narodzenia?

Słowo Christmas, które na Wyspach Brytyjskich oznacza święta Bożego Narodzenia wywodzi się z języka staroangielskiego. Oznacza ono Mszę Chrystusa. Święta w Anglii rozpoczynają się 25 grudnia, gdyż Anglicy nie obchodzą Wigilii, ale celebrują tzw. Dzień Pudełek, czyli Boxing Day, przypadający 26 grudnia. Jak róznią się brytyjskie obchody Świąt Bożego Narodzenia od zwyczajów, które znamy na co dzień?

Christmas – świąteczne drzewko

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii rozpoczynają się już od 1 grudnia. Tradycją jest otwieranie świątecznych kalendarzy adwentowych podzielonych na 24 dni, a na każdy dzień przypada jedna czekoladka. Brytyjczycy dekorują swoje domy świątecznymi ozdobami nawet już 1 grudnia, a niektórzy ubierają w tym czasie choinkę.

Zwyczaj strojenia choinki trafił do Anglii w 1841 roku za sprawą męża królowej Wiktorii, który przywiózł ozdobione już drzewko z Niemiec i udekorował nim zamek w Windsorze.

Christmas - brytyjskie sposoby obchodzenia świąt.

Christmas – prezenty świąteczne

W Wielkiej Brytanii Wigilii Bożego Narodzenia nie celebruje się zbyt uroczyście . Wieczór poprzedzający Boże Narodzenie Brytyjczycy spędzają na przygotowaniach, Dzieci przed pójściem spać zostawiają przy choince ciasteczka i ciepły napój, a nad kominkiem zawieszają skarpety na prezenty. Zwyczaj ten ma swoje źródła w dziewiętnastym wieku, wówczas dzieci siadały wieczorem w wigilię przy płonącym ogniu i na kartkach pisały prośbę o prezenty. Następnie wrzucały te karteczki do ognia a unoszący się z nich dym przekazywał Mikołajowi czego sobie zażyczyly.

Następnie nad tym kominkiem wieszano przygotowane wcześniej skarpety na prezenty.

Boże Narodzenie i jego obchody

25 grudnia to w Wielkiej Brytanii dzień wolny od pracy. Zaraz po przebudzeniu – dzieci udają się pod choinkę w poszukiwaniu prezentów. Głównym wydarzeniem świąt jest wspólny obiad, podczas którego podaje się takie jak:

  • pieczony indyk z warzywami i ziemniakami,
  • Christmas Pudding – świąteczny deser przyrządzany z suszonych owoców, orzechów, zimowych przypraw i alkoholu ,
  • mince pies – angielskie ciasteczko z suszonymi owocami.

W Boże Narodzenie Anglicy spożywają posiłek w koronach wykonanych z papieru. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli. Domownicy zasiadają do stołu w okolicach godziny dwunastej. Samo pieczenie indyka zajmuje około 4 godzin. Towarzyszą mu również kiełbasy zawijane w boczek. Na deser przygotowywany jest pudding, który podawany jest w wraz z budyniem albo brandy. Oprócz puddingu, na stole stawia się także babeczki nadziewane bakaliami.

Boxing Day – Dzień Pudełek

Obyczaj zwany Boxing Day przypada na 26 grudnia i pochodzi ze średniowiecza, kiedy to kościół rozdawał ludziom biednym pieniądze. Tradycja obdarowywania drobnymi pieniędzmi jest praktykowana do dzisiaj. Prezenty wkłada się do wcześniej przygotowanych dużych skarpet, a te które się nie mieszczą kładzie się pod choinkę i leżą tam od samego rana. Domownicy nie biorą sami pudełka ze swoim imieniem, ale siadają przy choince i wszyscy wspólnie otwierają kolejne paczki. Każdy prezent jest wyciągany powoli, dokładnie oglądany i komentowany. Otwieranie prezentów trwa cały dzień, a każdy prezent jest odpowiednio celebrowany przez obdarowanego.

Christmas – brytyjskie zwyczaje bożonarodzeniowe

Na brytyjskich domach pojawiają się ozdoby, czasami z tysiącami mrugających lampek. Oprócz udekorowanej choinki oraz kolorowych lampek na Wyspach Brytyjskich, dodatkowymi ozdobami są kartki wieszane na sznurach oraz łańcuchy choinkowe na ścianach. Brytyjczycy wysyłają sobie sobie mnóstwo kartek z życzeniami. Zamiast tradycji dzielenia się opłatkiem rozrywają oni między sobą Christmas Crakers, czyli ozdobne papierowe rolki w kształcie dużych cukierków.

Wewnątrz ukryte są drobne przedmioty lub zabawne wierszyki. Dwie osoby chwytają za crackersa i pociągają go. Po rozdarciu na stół wypada zabawka. Wygrywa ją ten kto trzyma w ręku większą część crackersa.

Christmas - zwyczaj obdarowywania się prezentami.