Nauka Business English – samodzielnie czy na kursie?

Home / Poradnik / Nauka Business English – samodzielnie czy na kursie?

Nauka Business English – samodzielnie czy na kursie?

Głównymi cechami angielskiego używanego w świecie biznesu są formalne i sztywne zwroty. Charakteryzuje go także specyficzne słownictwo ściśle związane z tematami ze świata polityki i ekonomii. Czy zatem inwestowanie czasu i pieniędzy w kurs Business English to dobre rozwiązanie w celu opanowania tych umiejętności? A może wystarczy praca samodzielna? Jeśli takie pytania nurtują was na początku roku szkolnego, warto zapoznać się z argumentami przemawiającymi za nauką pod kierunkiem profesjonalistów.

Co daje znajomość Business English?

Dobra znajomość języka angielskiego niekiedy nie wystarcza, do pozyskania nowego klienta czy też aktywnego udziału w specjalistycznej konferencji. Znajomość Business English, wymagana jest w wielu firmach działających w środowisku międzynarodowym. Język biznesowy różni się bowiem od stosowanego w życiu codziennym. Różnica ta polega przede wszystkim na dużej ilości wyspecjalizowanych zwrotów i charakterze słownictwa. W trakcie biznesowych rozmów obowiązują też sztywne i formalne zwroty. Bardzo ważna jest również płynność mowy oraz wiedza na temat różnic kulturowych.


Z całą pewnością znajomość Business English może dać jej posiadaczowi ogromną przewagę na rynku pracy, dlatego warto ją opanować.


Czym wyróżnia się angielski biznesowy?


Słownictwo z zakresu finansów, handlu, skutecznego marketingu czy ekonomii zazwyczaj nie bywa nauczane na zwykłych kursach językowych. Aby je poznać, trzeba skorzystać ze specjalistycznego kursu Business English. Uczy on zarówno swobodnej komunikacji, jak i negocjacji z klientami, telefonicznego i mailowego komunikowania się z nimi, prowadzenia prezentacji czy też przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Poznanie zwrotów i słownictwa biznesowego pozwoli Ci, poprawnie zwracać się do klientów, współpracowników, czy członków zarządu. Z całą pewnością otwiera również drogę na międzynarodowy rynek pracy.


Jak nauczyć się biznesowego języka?


Business English wymaga doskonalenia umiejętności językowych w mowie, piśmie, czytaniu i rozumieniu ze słuchu oraz gramatyce. Naukę jego można zacząć, mając ogólne umiejętności językowe na poziomie B2, czasami udaje się zacząć z nieco niższego poziomu, czyli B1. Najważniejsze w nauce jest opanowanie zwrotów języka biznesu, na który składają się zwroty grzecznościowe, czy formalny sposób wypowiadania się, specjalistyczne słownictwo i zwroty branżowe.

Biznes English ułatwi znalezienie dobrej pracy.

Czym charakteryzuje się kurs Business English?


Kurs Business English podobnie jak kursy General English wymagają szlifowania czytania, mówienia, rozumienia ze słuchu, pisania oraz gramatyki, ale czynią to w innym kontekście. Wszystkie te umiejętności opierają się bowiem o materiały o tematyce okołobiznesowej, Nacisk położony jest natomiast na konkretne słownictwo oraz umiejętności niezbędne w środowisku pracy. Na kursie business English słuchacze ćwiczą:

  • rozmowy telefoniczne,
  • pisanie formalnych e-maili,
  • negocjowanie,
  • uczestniczenie w konferencjach,
  • przygotowywanie i przedstawianie prezentacji.
  • elementy biznesowej etykiety,
  • omawianie różnic kulturowych w międzynarodowym środowisku.


Bywają także kursy Business English skupiające się głównie na słownictwie używanym w konkretnej branży marketingu, czy finansach. Jednakże najczęściej kursy biznesowe, mają na celu zaznajomienie słuchaczy z tematyką z wielu dziedzin i ułatwienie im swobody wypowiedzi w środowisku pracy.

Niekiedy lektorzy lubią bazować na materiałach autentycznych takich jak chociażby artykuły z The Economist czy Financial Times. Istnieją jednak również specjalne podręczniki do Business English.

Czy warto zapisać się na kurs Business English w szkole językowej?


Z całą pewnością przeglądanie angielskiej prasy ekonomicznej, uczestniczenie w webinarach, może dopomóc w rozwijaniu znajomości języka biznesu. Jednakże nauka pisania oficjalnych maili, ćwiczenia wypowiedzi ustnych, związanych z rozmowami o pracę, czy potencjalnym kontrahentem jest zazwyczaj kluczowa, a te kompetencje trudno osiągnąć podczas samodzielnej nauki.

Ta ostatnia jest oczywiście tańsza, jednak bardzo często trudno jest wytrwać w postanowieniu regularnej nauki i motywować się pomimo zmęczenia pracą. Poza tym profesjonalne zajęcia pozwalają brać udział w różnego rodzaju symulacjach i ułatwiają nabycie wielu kompetencji. Najskuteczniejszym sposobem na ich pozyskanie jest więc kurs Business English.

Jeżeli pracujesz w międzynarodowej firmie i zależy Ci na tym, aby brzmieć bardziej profesjonalnie, lub szukasz pracy i pragniesz być bardziej konkurencyjny na jej rynku, profesjonalne zajęcia z Business English powinny dostarczyć Ci konkretnych, przydatnych umiejętności i ułatwiać wykonywanie codziennych obowiązków.