Wiedząc, jak działa mózg człowieka, można wpłynąć na efektywność przyswajania nowego słownictwa. Obecne metody uczenia się języków obcych wykorzystują wyniki badań związanych z aktywnością mózgu. Dowiedz się, jak funkcjonuje Twój mózg, gdy się uczysz, i wykorzystaj to do skutecznej nauki języka.
Jak działa nasz mózg?
W ludzkim mózgu znajduje się ok. 100 miliardów neuronów, z których każdy może mieć nawet 10 tysięcy połączeń synaptycznych z innymi neuronami. Daje to 1000000000000000 połączeń.
Gdy uczymy się języka obcego, stymulujemy swoje neurony do tworzenia nowych połączeń. Najnowsze badania kanadyjskie dowodzą, że każdego dnia, w ludzkim mózgu powstają tysiące nowych komórek nerwowych, które mogą stworzyć miliony nowych połączeń. Ten proces zwany neuroplastycznością rzutuje na uczenie się nowych rzeczy, co sprawia, że nawet po silnych uszkodzeniach mózgu, ludzie mogą wrócić do zdrowia.
Dlatego też możliwe jest nauczenie się języka obcego przez każdą zdrową osobę, niezależnie od wieku.
Czym jest uczenie się?
Pamięć to rekonstruowanie całości z różnych przechowywanych w mózgu fragmentów. Ogromna ilość połączeń synaptycznych w różnych częściach mózgu umożliwia przypomnienie sobie czegoś z dalekiej przeszłości, a także skojarzenie, co oznacza dane słowo. Z kolei uczenie się to tworzenie w mózgu nowych połączeń. Im więcej zmysłów takich jak słuch, wzrok, czy dotyk, bierze w nim udziału, tym łatwiej zapamiętujemy informacje.
Gdy się uczymy, neurony wysyłają miedzy sobą sygnały. Silny sygnał stymuluje drugi neuron do nawet wielokrotnie silniejszej odpowiedzi i wzmacnia połączenia między neuronami, a więc wpływa na lepsze zapamiętanie informacji.
Gdy angażujesz emocje – neurony wysyłają bardzo silne sygnały i tworzą mocne, długotrwałe połączenia. Cały ten proces to właśnie plastyczność synaptyczna – bardzo istotny element m.in. nauki języków.
Dlatego też nudne wkuwanie słówek albo słuchanie nieinteresujących nas nagrań powoduje słabe bodźce dla mózgu i wpływa na kiepskie zapamiętywanie, gdyż 50% nowopowstałych neuronów umiera, zanim wykorzysta je mózg. Natomiast emocjonująca sytuacja zostaje zapamiętana na długie lata.
Jak tworzą się silne połączenia w mózgu podczas nauki języka?
Aby proces uczenia był jak najbardziej skuteczny, trzeba w niego włożyć jak najwięcej emocji. Powtarzanie po kilkanaście razy tego samego słowa, czy kilkakrotne przepisywanie go nie angażuje naszego mózgu w wystarczający sposób. Zamiast tego można notując słowo na fiszce, tworzyć z nim przykładowe zdanie, które będzie adekwatne do odczuwanych przez Ciebie emocji. Ucząc się np. słowa boring wykorzystaj je do wyliczenia rzeczy które faktycznie Cię nudzą. Np.
Math is boring.
My Polish teacher is boring
My sister is boring, when she talks about school all the time.
Możesz też wyobrazić sobie emocjonujący dialog,, w którym to słowo wykorzystasz, lub uzyć je na bieżąco. Gdy siostra po raz kolejny powie Ci coś o szkole, możesz powiedzieć jej: Stop talking about school. It’s boring!
Ponadto, by uzyskać dobre efekty w nauce języka, nie ucz się go przez wiele godzin. Twój mózg będzie tym znużony i wytworzy zbyt słabe sygnały do zapamiętywania. Lepiej jest uczyć się w krótkich, 10 lub 20 – minutowych intensywnych sesjach. Gdy poczujesz, że spada Ci koncentracja, zajmij się czymś innym. Ucz się tylko wtedy, gdy zdobywanie wiedzy będzie Cię mocno angażować. Intensywna nauka, która dostarcza silnych, emocjonujących bodźców, wpływa na dobre funkcjonowanie mózgu i lepszą pamięć.
Ćwiczenia fizyczne i sen kluczowe dla nauki języków
Z kolei według badań Dr Teresy Liu-Ambrose nawet trzykrotnie mogą zwiększyć produkcję neuronów ćwiczenia fizyczne. Gdy ćwiczysz, rosną Twoje mięśnie, ale czynność ta wpływa też na mózg i stymuluje powstawanie nowych komórek nerwowych.
Ponadto zwiększając dzięki ćwiczeniom cyrkulację krwi w mózgu, odżywiasz swoje neurony, obniżasz też poziom kortyzolu i redukujesz stres.
Warto też zdawać sobie sprawę, że choć często zarywamy noce ucząc się do egzaminów, sen jest bardzo istotny by informacje pozostały nam w pamięci przez długi czas. W trakcie głębokiego snu mózg odtwarza jeszcze raz silne, emocjonujące bodźce, żeby wzmocnić powiązania między neuronami. Ten pierwotny mechanizm jest kluczowy dla nauki m.in. języków obcych.