Wkrótce po raz kolejny zacznie się nowy rok szkolny. Dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej będzie to rok przełomowy i kończący pierwszy etat nauki. Jego zwieńczeniem jest egzamin ośmioklasisty, w którego skład wchodzi również egzamin z języka obcego. Jak przygotować się do niego, aby na zakończenie szkoły wypaść jak najlepiej, i tym samym zapewnić sobie miejsce w wymarzonej szkole średniej?
Egzamin ośmioklasisty — z czego się składa?
Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego to egzamin obowiązkowy, na zakończenie ósmej klasy szkoły podstawowej. Zdaje się go ostatniego, trzeciego dnia i trwa on 90 minut.
Odbywa się w formie pisemnej i liczy od 45 do 55 zadań, na które składają się następujące zagadnienia:
- rozumienie ze słuchu, którego dotyczy od 12 do 14 zadań
- znajomość funkcji językowych testowana w od 10 do 12 zadaniach
- rozumienie tekstów pisanych sprawdzane w od 12 do 16 zadaniach
- znajomość środków językowych testowana w od 10 do 12 zadaniach
- wypowiedź pisemna licząca 50-120 wyrazów.
Wśród zadań, jakie należy wykonać na egzaminie, znajdują się zadania zamknięte oraz otwarte takie jak:
- zadania wielokrotnego wyboru,
- dobieranie,
- układanie zdań z podanych elementów
- zadania z lukami,
- odpowiedzi na pytania,
- parafraza zdań,
- tłumaczenie na język angielski.
Egzamin ośmioklasisty – rozumienie ze słuchu
Ta znajdująca się na początku część egzaminu polega na wysłuchaniu nagrań i odpowiedzeniu na dotyczące nagrań pytania. Są to pytania zamknięte polegające na uzupełnieniu luk, dobieraniu słów, a także tzw. pytania wielokrotnego wyboru. Potrzebne do wykonania zadania nagrania odtwarzane są dwukrotnie.
Zanim egzaminator puści nagranie, warto zapoznać się z pytaniami do niego. Pozwoli to dowiedzieć się, na co trzeba zwracać uwagę podczas wysłuchiwania nagrania.
Egzamin ośmioklasisty – znajomość funkcji językowych
Ta część egzaminu polega na sprawdzeniu znajomości wyrażeń i zwrotów używanych w codziennych sytuacjach. Do opisów sytuacji należy dobrać właściwe odpowiedzi. Zadania do wykonania to przede wszystkim pytania wielokrotnego wyboru i uzupełnianie luk.
Egzamin ośmioklasisty – rozumienie tekstów pisanych
Część dotycząca rozumienia tekstów pisanych wymaga przeczytaniu tekstu i odpowiedzenia na pytania postawione na jego podstawie. Mogą się pojawić się w niej pytania wielokrotnego wyboru i uzupełnianie luk. Bywają także pytania zadawane w języku polskim dotyczące tekstu w języku angielskim. Odpowiedzi na nie należy udzielić w języku polskim. Testują one jednak znajomość gramatyki i słownictwa angielskiego.
Znajomość środków językowych
Ta część testu sprawdza znajomość gramatyki za pomocą zadawania pytań wielokrotnego wyboru, zadań dotyczących tłumaczenia zdań na język angielski, oraz polegających na dobieraniu i uzupełnianiu luk.
Wypowiedź pisemna
Wypowiedź pisemna wymaga napisania krótkiego tekstu w języku angielskim. Może to być: notatka, ogłoszenie, zaproszenie, pocztówka czy wiadomość e-mail o długości od 50 do 120 wyrazów. Należy w niej zawrzeć informacje podane w poleceniu. Istotne jest, aby napisany tekst zmieścił się w limicie słów.
Przygotowanie do egzaminu ośmioklasisty – samemu czy na kursach?
Pamiętajmy, że egzamin ósmoklasisty to egzamin językowy i aby go dobrze zdać, należy opanować wiele strategii egzaminacyjnych przydatnych później w dalszej nauce języka angielskiego, dlatego warto popracować nad nimi na kursie wspólnie ze specjalistami, którzy potrafią je w jak najlepszy sposób pokazać i przećwiczyć.
Ponadto oprócz typowych ćwiczeń egzaminacyjnych każdy kurs dodatkowo uczy również samego języka, a niektóre ćwiczenia trudne są do przeprowadzenia bez pomocy drugiego rozmówcy, czy też osoby kompetentnej, która sprawdzi napisany tekst, czy poprawność wykonanego ćwiczenia, jednocześnie tłumacząc, na czym polegają popełnione błędy i jak ich uniknąć na przyszłość.
Oczywiście każdemu uczniowi niezbędne jest również samodzielne zgłębianie wiedzy np. praca ze słownikiem, samodzielne czytanie, odtwarzanie nagrań w języku angielskim, czy też domowe ćwiczenia utrwalające wiedzę.
Udział w dobrym kursie przygotowującym do egzaminu ośmioklasisty wraz z samodzielnym powtarzaniem materiału i regularnym kontakcie z językiem z pewnością przyniesie efekt, w postaci świetnych wyników oraz harmonijnie rozwijających się kompetencjach językowych.