Jak robić skuteczne notatki z zajęć angielskiego ?

Home / Poradnik / Jak robić skuteczne notatki z zajęć angielskiego ?

Jak robić skuteczne notatki z zajęć angielskiego ?

Dobrze prowadzone notatki to doskonała pomoc w nauce języka. Podręczniki szkolne trzeba bowiem zwrócić, a nawet te, które zakupiliśmy na własność, nie zawsze trzymamy pod ręką, szczególnie gdy nie są już aktualne. Zeszyt z notatkami to zestaw informacji najbardziej niezbędnych, do których warto zajrzeć w przypadku konieczności powtórki materiału. Jak robić zatem skuteczne notatki z zajęć angielskiego?


Notatki z zajęć angielskiego — ręcznie czy elektronicznie?


Z badań wynika, że szybciej i na dłużej zapamiętujemy to, co zapiszemy ręcznie. Można robić pojedyncze notatki na telefonie czy w komputerze, ale wszystkie informacje ostatecznie należy i tak przenieść do zeszytu. Kolejne używane po sobie zeszyty powinno się numerować.

Promocja do: 2023/09/30

A2 Pre-Intermediate online

  • Nasze kursy A2 Pre-Intermediate prowadzone są wymiennie przez wykwalifikowanych polskich nauczycieli i native speakerów
  • Lekcje są zrównoważone, koncentrują się na mówieniu, nowym słownictwie i słuchaniu. Zagadnienia gramatyczne są wprowadzane na zajęciach, a następnie ćwiczone online za pomocą naszej platformy e-learningowej
  • Korzystamy z podręcznika „English File Pre-intermediate 4th edition”, a wszystkie materiały są dostarczane przez Three Lions
  • Kurs składa się z 28 lekcji po 60 minut, a nasz semestr jesienny 2023 rozpoczyna się 16/17 października
  • Kursy online odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom

Tego produktu nie ma na stanie i nie jest dostępny.

SKU: Brak danych Kategoria:

Zapisz się do grupy

Nazwa grupy Dni i godziny Start Koniec Cena Kup

Czytaj więcej

Opis

Nie musisz kupować książki, otrzymasz wersję cyfrową. Materiały udostępniamy uczniom przed zajęciami, co daje czas na zapoznanie się z nimi. W trakcie lekcji uczymy nowego słownictwa, umiejętności mówienia i słuchania. Poprawa płynności i komunikacji to nasze główne cele.  Dodatkowo, zagadnienia gramatyczne są wprowadzane w klasie, a następnie ćwiczone po zajęciach w aplikacji e-learningowej Three Lions. Odwiedź  naszą platformę, aby rozwiązywać ćwiczenia, które umocnią język poznany na zajęciach. Co tydzień studenci są zapraszani na dodatkowe, bezpłatne zajęcia, podczas których zachęcamy ich do mówienia i mają możliwość poznania studentów z innych grup. Semestr kończy się egzaminem w wersji online obejmującym zagadnienia z całego kursu, po którym uczniowie otrzymują certyfikaty.


Notatki z zajęć angielskiego — najlepszy sposób notowania


Każdy powinien znaleźć najlepszy sposób notowania dla siebie, w taki sposób aby wszedł on w nawyk i nie był odczuwany jako uciążliwy. Na zajęciach warto jest używać skrótów myślowych, obrazków, strzałek czy symboli, tak aby były zrozumiałe dla notującego. Nie powinno się notować wszystkiego, tylko to, co jest potrzebne. Dobrze jest również zapisywać również strony z podręcznika lub ćwiczeń, które były przerabiane. Na lekcji zapisujemy wszystko jednym kolorem, aby nie tracić czasu. Warto również zapisywać reguły gramatyczne przepisane z podręcznika lub z tablicy oraz kilka przykładów, całych zdań, odpowiadających tym regułom.


Po przyjściu do domu dobrze jest utrwalić wiadomości. Wówczas można dodać różne kolory do notatek, listę zanotowanych słówek oraz regułę gramatyczną warto wziąć w ramkę, oraz zaznaczyć wyraźnie wyjątki i nieregularności, oraz  dziwne litery (nieme, podwójne, czy podchwytliwe).
W przypadku czasowników powinno się zapisywać ich wszystkie 3 formy a przy rzeczownikach – ich liczbę mnogą.

Notatki z zajęć angielskiego powinny być przejrzyste.Notatki z zajęć angielskiego – nowe słownictwo


Jeśli na zajęciach pojawia się bardzo dużo nowych słówek, można narysować z nich mapę myśli. Jeśli należą one do jednego, tematu, powinno się je pogrupować na mniejsze podgrupy. Wówczas na samym środku rysujemy lub piszemy temat, od którego wyprowadzamy kreski do mniejszych podtematów. Można również korzystać z tabelki, w której grupujemy rzeczowniki wg znaczenia albo czasowniki wg odmiany.

Nowe słówka powinno się zapisywać wielkimi literami, aby były wyraźniejsze oraz dopisywać do nich tłumaczenie. Na wyższych poziomach nauki począwszy od B1 starajmy się umieszczać definicje albo synonimy danego słowa po angielsku zamiast tłumaczenia na polski. Nie zawsze musimy też tłumaczyć wyrazy słownie, Niektóre z nich łatwo jest bowiem wyjaśnić obrazkiem, symbolem albo dopisując przeciwieństwo. Nie powinno się też notować wszystkich słówek, tylko te najważniejsze.


Notatki z zajęć angielskiego – gramatyka


W przypadku gramatyki zapisujmy zawsze reguły prostym do zrozumienia językiem i podawajmy do nich jak najwięcej przykładów, co pomoże nam w budowaniu własnych zdań.
Uporządkujmy również wszystkie informacje, zaznaczając te najważniejsze. Im lepiej to zrobimy, tym szybciej odnajdziemy później potrzebne zasady i przykłady.


Dodatkowe sposoby na efektywne notowanie


Notując zawsze trzeba mieć cel i pamiętać o tym, co chce się osiągnąć oraz czego nauczyć. Notować należy mądrze, tylko to, co bezpośrednio wiąże się z celem, a resztę informacji pomijać.
Najważniejsze informacje skracajmy do słów kluczowych, krótkich fraz lub zadań, budzących skojarzenia i stanowiących klucze do wyciągania informacji z pamięci.

Istotne jest, aby pilnować zwięzłości i pisać własnymi słowami. Jeżeli potrafimy coś napisać za pomocą własnych słów, oznacza to, że rozumiemy to, co piszemy i łatwiej będzie nam to zapamiętać. Przed napisaniem czegokolwiek warto też przez chwilę przypomnieć sobie co już wiemy na zapisywany właśnie temat. Posiadana wiedza, powinna zaktywizować się i pozwalać łączyć nowe informacje z już posiadanymi.

Używajmy zawsze sposobu zapisu pozwalającego zachować przejrzystość i czytelność notatek. Niech to będzie ujednolicony system wypunktowań, skrótów czy znaków umownych. Używajmy też rysunków. – prostych i schematycznych piktogramów, które zwiększą zapamiętywanie. Stosujmy gwiazdki lub elipsy do zakreślania najważniejszych faktów. Sprawdzą się też różnokolorowe zakreślacze.
Przejrzyjmy też i uzupełnijmy notatkę jak najszybciej po jej zrobieniu, później zróbmy to jeszcze raz po 24 godzinach oraz po tygodniu.